Täyttä pluffia. Kansa vedättää SDP:tä. Kun mennään vaaleihin, perussuomalaiset tekevät jytkyn.Mikään puolue ei ole enempää aikaansaanut suomalaisille vahinkoa kuin SDP. Huutakaa vain siellä edukunnassa tänäänkin kurkkusuorana ja haukkukaa hallitusta. Jos kansa on niin tyhmää tosissaan, että se suvaitsee kannattaa pienipalkkaisten naisten kyykyttämistä, lapsiperheille sitä tuskaa, mitä SDP on vuosien varrella järjestänyt (Lipponen 1.alkaen on viety lapsilisät) pelkkiä vaikeuksia ja köyhyyttä, suurimmat leikkaukset koulutuksesta mitä on tehty koskaan, ulkomaisen velan ottaminen, vain oman edun ajaminen välittämättä köyhistä ja vanhuksista; äänestäkää SDP:tä. Työpaikat lähtevät tästä maasta muualle, sekin sopii SDP:lle. Vuokratuet valuvat SDP:n lakkorahastoon ja jäsenmaksut verovähennyksinä samaan paikkaan. Liittojen johtajat saavat kohtuuttomia palkkiota,eikä veroja makseta mistään yhteisönä. Tämä on kuin Orwellin näytelmässä; eläinten vallankumous.Tulette ihmistä kaipaamaan tekin vielä.
Gallupit täyttä kuraa !!!
Totuustuleeilmi
3187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
PS on ainoa puolue joka edes yrittää ajaa suomalaisten etua. Mielestänne siis pitäisi ajaa muiden etua ja päästää ne vielä urpommat valtaan vai? Ongelma ei ole enää vain puolueissa, ongelma on ettei demokratia toimi Suomessa.
Suomessa ei ole enää semmoista puoluetta joka puoltaisi omaa kansaa vaan kaikki ovat miehitystä puoltavia ja pahimmat ovat oppositiossa olevat puolueet.
Jos nyt joku järkevä poliitikko perustaisi oikeasti Suomalaisen puolueen sen kannatus nousisi huippulukemiin. Puolueen pitäisi kunnioittaa isämaallisuutta ja pitää Suomalaisen oman ansan etuja kaikkein tärkeimpänä asianaan.
Ensi töikseen puolueen pitäisi sulkea rajat miehittäjäjoukkioilta ja ajaa kaikki rikolliset pois heti ilman mitään selityksiä takaisin vaikka ruotsiin sinne nämä molokit mitä ilmeisemmin kuuluvatkin.
No nythän on persuilla mahdollisuus korjata aiemmat leikkaukset ja lisätä koulutukseen rahaa ja nostaa lapsilisät ja eläkkeet. Hyvä oli sieltä oppositiosta Soinin huudella sutkautuksia mutta kun pitäisi tehdä jotain niin sitten ollaan hiljaa ja leikataan lisää köyhiltä.
Persujen mahdollisuus meni jo, kaikki mitä ennen vaaleja lupailtiin on valunnut "alas" kuin vesi hanhen selästä. Tyhjät lupaukset vain kumisevat kuin tyhjät tynnyrit ja kannatus laskee. Kaikki mitä persut tekee, sanoo ja jättää sanomatta laskee jatkossa kannatusta. Niin moni on myöntänyt olleensa tyhmä äänestäessään persuja ja kepua ja sehän äänestäjää suututtaa eniten eli tyhjiin lupauksiin uskonimen.
Kerran voi antaa turhia lupauksia, toista kertaa ei kukaan usko. Suomen etua tämä hallitusryhmä ei aja pätkääkään. Meillä on itsenäisyyden aikamme huonoin hallitus ja ministeriaines.
turhista lupauksista on kyse, voitko tarkentaa..
Kovasti pitää todellakin miettiä, onko meillä sotien jälkeen tai edes ennen niitä, ollut näin surkeaa hallitusta riesana. Hallitus on oikeistoliberalistisen ideologian sokaisena vahvistettuna umpitolloilla. Ideologiasta sokaistuneet ovat Stubb, Sipilä ja koko hallituksen takapiruina toimivat Matti Vanhanen ja Jyri Häkämies. Jokainen voi sitten arvata, minkä puolueen edustajia nuo umpitollot ovat.
jotain tapahtuu, 8 vuoden kuoleman jälkeen..
Timo Soinin välikysymyskeskustelussa 2013:
"Tämä maa tarvitsee rakenteellisia uudistuksia, ei pitkiä leikkauslistoja."
"Toisen asteen opetuksesta taas vähennetään 200 miljoonaa. Tinkiminen koulutuksesta on hyvin kyseenalaista. Suomen menestys rakentuu korkealaatuiselle koulutukselle."
"Tässä rakenneuudistuspaperissa ei ole edellytyksiä talouskasvulle. Yksittäisiä leikkauskohteita sen sijaan löytyy."
juuri yritetään muuttaa, 2013 tilanne ei ollut vielä niin päällekaatuva kuin nyt..
Päivän paras, ehdottomasti!!! Voihan se olla, että on lukuja "spekuloitu" niin, että virhemarginaali onkin 1,6:n sijasta 12,6 %-yksikköä!
Ei voi SDP:tä kehua, ei se ole vuosikymmeniin ollut duunarin puolella. Siitä johtuen äänestäjät halusivat muutosta. Perussuomalaisilla oli hyviä asioita vaaliohjelmassaan. Tärkein oli ettei pienituloisilta ENÄÄ leikata. Kuinkas sitten kävi, jos joku vaalilupaus pidettiin, sekin oli sellainen joka heikensi pienituloisen asemaa. Jopa SDP:kin sai sentään joissain asioissa helpotusta huonompiosaisille. Nyt puhuu vain rahanvalta.
mitä pienituloisilta on leikattu ?
Et siis ole kuullut mm. pakkolaeista, eläkeläisiltä ja työttömiltä leikkamisista. Sote maksujen 30% korotuksista, lääkekulukorvauksista leikkaamisesta, opintotuista leikkaamisista, lääkärin palkkiokuluista leikkaamisista, sairaiden matkakorvausten leikkauksista, ajoneuvoveron korotuksista, kiinteistöveron korotuksista. Joko riittää?
tulottomia, he voivat hakea sossusta maksusitoumuksen..
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/soini_ei_leikkauksia-30715
Tuossa vain muistutus mitä Soini pitää tuloina. Tuloja ne ovat minustakin. Jopa yhdellä ryhmällä, joilta ei leikattu vaan annettiin lisää, nimittäin maanviljelijöillä tuet lasketaan tuloiksi. Pidät myös pienipalkkaisia ja eläkeläisiä tulottomina. Järkyttävää!
Hänen mukaansa ihmisryhmät, jotka nostavat kotihoidontukea, omaishoidontukea, pienintä työttömyyspäivärahaa, takuueläkettä ja pienituloisten perheiden lapsilisää, ovat esimerkkejä niistä, joilta perussuomalaiset ei suostu leikkaamaan.
Kodinhoitotukea? Se on lestadiolaisten kotiäitien tuki, sekä maanviljelijöiden vaimojen tuki. Moniko duunariäiti voi jäädä kotiin tänä päivänä?
Omaishoidontuki, sitä Soini ei voi leikata, vaikka varmaan haluaisi, koska se on kuntien harkinnanvarainen tuki.
Lääkeomavastuu nousi ja se koskee juuri niitä huonommassa asemassa olevia eläkeläisiä ja sairaita.
Sote maksut nousivat hallituksen päätöksellä keskimäärin 30%, koskee palvelutaloissa olevia vanhuksia ja sairaita.
Pienipalkkaisilta vuorotyötä tekevien naisien palkasta viedään jopa 1kk:n palkkaa vastaava summa.
Kaikilta vietiin yhdenpäivän palkka jokaiselta sairastumiskerralta.
Työttömiltä vietiin 100 päivää työttömyyskorvauksen ansiopäivärahasta.
Mitä vielä pitäisi kertoa Soinin urotöistä?
Selvitäppä asioiden todellinen laita pane Google hakuun Lipposen hallituksen leikkaukset. Saat vastauksen. Kuka oli vallassa yli 10vuotta, joka aikana työttömyys suorastaan räjähti käsiin. Rehellinen vastaus Demarit.
ei ole kaunista on minulle opetettu, keneltäkää ei ole vielä leikattu senttiäkään, päinvastoin eläkkeet on noussut monta sataa vuositasolla ja suohon hhudettu asumistuen uudistuskin olisi nimenomaan nostanut pienituloisten asumistukia, halvan etelänmatkan verran. Mistä ihmeestä olette keksineet että naiset ovat jossain leikkurissa, kertokaa nyt minullekkin..
"Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:ssa on laskettu, että pakkolakien seurauksena pienipalkkaiset työntekijät, joilla on täydet lomapäivät ja vuodessa kaksi kertaa viiden päivän sairausloma, menettää 7,9 prosenttia ansioistaan. Osa menettää 2 – 2,5 prosenttia ansioistaan.
– Ei tällaista näin isoa elintason leikkausta näin suurelle ryhmälle ole nähty toisen maailmansodan jälkeen. Reaaliansiot ovat toki laskeneet esimerkiksi 90-luvun alussa, mutta näin isoa elintason laskua ei ole tapahtunut, sanoo STTK:n pääekonomisti Ralf Sund."
Lisää:
Kauppalehti:
Pakkolait heikentävät julkista taloutta alkuvaiheessa jopa 930 miljoonalla eurolla vuodessa, etujärjestöt laskevat.
Hallituksen esittämien pakkolakien lausuntoaika päättyy tänään. Hallitus esittää leikkauksia lomarahoihin, sairausajan palkkaan, vuosilomiin ja työajan pidennystä tekemällä loppiaisesta ja helatorstaista palkattomia vapaita. Lisäksi hallitus ehdottaa työttömyysturvan parantamista työantajan rahoittamalla koulutuksella ja työterveyshuollon pidentämisellä.
Palkansaajia edustavan SAK:n ekonomisti Joonas Rahkola kritisoi, että hallitus ei esitä uskottavaa vaikuttavuusarviota ja sivuuttaa pakkolakien vaikutukset ostovoimaan, työllisyyteen lyhyellä aikavälillä ja tasa-arvoon.
Rahkolan mukaan analyysit ovat liian myönteisiä saavutettavista säästövaikutuksista. Rahkola huomauttaa, että työvoimakuluja säästyy, mutta säästöt lisäävät työttömyyttä, mikä lisää julkisia kuluja.
Palkansaajien keskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK arvioivat työ- ja elinkeinoministeriölle jättämässä lausunnossaan, että pakkolait heikentävät julkista taloutta alkuvaiheessa jopa 930 miljoonalla eurolla vuodessa.
SAK:n Rahkola hämmästelee hallituksen oletusta, ettei työehtojen heikennyksillä olisi vaikutusta palkkaneuvotteluihin.
”On selvää, että ammattiliitot pyrkivät työehtoneuvotteluissa kompensoimaan pakkolakiheikennykset palkankorotuksilla. Se vie käytännössä pohjan hallituksen odottamilta työllisyysvaikutuksilta ja niihin perustuvalta kestävyysvajearviolta.”
EK: Pakkolait nopeasti maaliin
Elinkeinoelämän keskusliitto puolestaan kiirehtii lainsäädännön toteuttamista.
EK:n mielestä pakkolakien on oltava voimassa ennen syksyn 2016 liittokohtaisen työmarkkinakierroksen alkua.
ole tarkoituskin että työnantajan kustannuksia alennetaan, korvaukseksi työllisyys paranee, KENENKÄÄN PALKOISTA EI LEIKATA SENTIÄKÄÄN..
Siinä taas yksi ihan pihalla oleva. Edes EK ei väitä etteikö pakkolait leikkaa palkkoja. Odottakaas vielä kun paikallinen sopiminen tulee pakolliseksi.
sijaan voisit antaa esimerkin ?
http://www.hs.fi/politiikka/a1447213924961
Pakkolaeilla leikataan lomarahoista 30 prosenttia, ensimmäisestä sairauspäivästä tulee palkaton, vuosiloma muuttuu korkeintaan kuuden viikon mittaiseksi ja loppiainen sekä helatorstai muuttuvat palkattomiksi vapaapäiviksi.
Eikö nuo muka lekaa palkkoja.
Keskustalais-smpläis-psläiseen impivaaran A-koriin kuuluu pappi, lääkäri, kätilö, opettaja sekä agronomi. Näiden maaomaisuutta hoitavat metsänhoitajat on liian kapitalistisia hoten suorasn b-koriin. Sitten se muu valtaosa miljoonat kansalaiset kuuluukin öö-koriin, joilla ole mitään väliä ne saa syöttää bankstereiden päätäntävaltaan.
voit muuttaa Pohjois-Koreaan, onkelmasi on pois pyyhkäisty..
Toivottavasti tämä hallitus muuttaisi Pohjois-Koreaan, Suomen kansa ei kestä kolmea vuotta tällaista hallitusta. Jos tällainen "hallitseminen" jatkuu, niin ennen sitä on täysi kapina menossa.
on tullut tiensä päähän, rahat on ensin tienattava ja sitten vasta jadttava..
Ei kai niitä työehtosopimuksia ole viikkokaupalla neuvoteltu ja sovittu turhaan? Laitettu työnantaja-ja työntekijäliiton nimet paperiin.Porvarihallitusko voi noin vain tulla sanomaan ettei niillä ole mitään merkitystä. Ei kai tämä maa ole voinut kepun vaalivoiton myötä muuttua diktatuuriksi?
Saisiko saman suomeksi.