Keskustan vaalilupaus oli TIET KUNTOON!
Tuleeko tuostakaan lupauksesta mitään?
Tuleeko tuostakaan lupauksesta mitään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Odotellaan ensi vuoteen, sillä vasta senhän budjetti on nykyisen hallituksen laatima.
Moni on varmaan pannut merkille miten huonossa kunnossa tiestöt ovat ja raskaskalosto vain lisää kuljetuskapasiteettiään.
Monet tieosuudet ovat kuin kivipeltoa ja renkaitten kappaleita on tienposket täynnään. Me saamme varmasti odottaa vielä montakin vuotta että jokin pöttöpääpoliitikko herää nykyisestä turvapaikkamiesten tuomasta monikultturin rikkaudesta, mutta se herääminen on painajaista pahempaa.
Suomessa sallitaan tietoisesti teiden rikkominen pölyksi hakkaamalla asfalttia kovametalipaloin varustetulla kumirenkailla. Mitkään rahat eivät voisi riittää teiden jatkuvaan pinnoittamiseen ja työmaaruuhkatkin jumittaisivat lopullisesti liikenteen. Katsokaa nyt vaikka Tampereen ohikulkutietä, jota yritetään joka vuosi uudelleenpinnoitta; taas kiviaineksen sitova bitumi on jo lähtenyt pinnasta poies ja ankara kiven jauhaminen on menossa, vaikka vasta kuukausi on raastettu. Käykääpä vähän maailmalla niin kuulette oman autonne moottorinkin äänen edes kerran.
Tosiaankin, olemme ansainneet sellaiset tiet minkälaisiksi olemme ne rikkoneet.
Kävin viime kesänä Saksan kautta Sveitsissä ja Itävallassa autolomalla. Kertakaikkiaan hieno kokemus. Tiet olivat poikkeuksetta tehty aivan käsittämättömän hienosta asfalttimassasta ja täysin äänetöntä oli siellä meno. Suosittelen tätä kokemusta kaikille!
Ihmetyttää monia erään tienpätkän jatkuva asfaltointi kun ministerin kotipaikkaa kas kummaa.Toisella taas piskuinen kylätie oiottiin ja pinnoitetiin kas kummaa
Onko kenties kyseessä saman tien pätkä, jossa ministerillä on omat katuvalot?
Ei ole tämä tie vie AKT laisen luottopojan Piiraisen mökille. Sen tietää siitä kun siinä on tupla valaistus.