Yksin elokuviin (Star Wars)

Han_Solo

Olen aina hävennyt elokuviin menemistä yksin mutta viikon päästä se on helppoa, kun odotan uutta Star Wars elokuvaa niin malttamattomana. Olin 9-vuotias kun näin ensimmäisen Star Warsin ja olen ollut fani siitä asti. Odottelua onkin jo riittänyt kauan... Olisipa vaan joku jonka kanssa sen jakaisin. No, teen yksin sen minkä voin ja koitan virittäytyä tunnelmaan mm. tämän videon avulla: https://www.youtube.com/watch?v=1sRDK-FrEAo

Onko täällä muita Star Wars faneja? Tai muita jotka jättää joskus elokuvia katsomatta siksi kun sitä ei kehtaa mennä sinne yksin? Tahtoisin vaan tietää olenko ainoa poikkeava.

12

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Norjanheinäperhonen

      En käy koskaan elokuvissa, koska en vaan kehtaa mennä sinne yksin. Olen myös köyhä ja liput on kalliita, mutta suurin syy on siinä että pelkään jonkun juoruilijan näkevän mut siellä yksin ja kohta siitä saa tietää koko kylä.

      Se linkkaamasi video oli muuten hauska, vaikken fani olekaan. Kyllä piristi yksinäistä yötä. :)

    • Päivänäytökset

      En ole vuosikymmeniin ajatellut että siinä olisi jotain stigmaa.

    • Kukzu

      Hui! Mä käyn aina yksin elokuvissa. En ole koskaan edes ajatellut, että siinä olisi mitään outoa. En ole kenenkään huomannut siihen edes kiinnittävän mitään huomiota.
      Mene vaan ihan rohkeasti leffaan ja joka paikkaan. Pääasia on, että menet ja teet kaikkea mahdollista vaikka olisit kuinka yksinäinen.

    • lumiprinsessa88

      Mua hävetti joskus teininä käydä yksin elokuvissa, muttei enää.

      • SeLauluton

        Niin se maailmankuva vaan muuttuu. Turha aina tuijottaa sitä, että mitä muut mahtaa ajatella. Varsinkaan kun ne muut eivät välttämättä edes huomaa mitään tai eivät näe asiassa mitään huomioitavaa.


    • Isabella96

      Tosi hyvä video! Sain siitä päivän naurut.

    • niinpäniin2

      Elokuviin mennään katsomaan elokuvaa, eikä harrastamaan sosiaalista kanssakäymistä, sehän jopa voisi häiritä muita katsojia. Haluan keskittyä elokuvaan, eikä miettiä ketä istuu viereisillä penkeillä. Siis miksi sinne elokuviin ei voisi mennä yksin...

    • Kerran käynyt yksin elokuvissa, kun olin 17v. Kun olin tarhassa, niin tarhaporukan kanssa käytiin katsomassa joku disneyn piirretty. Ala-asteella koko koulu käytiin katsomassa Poika ja Ilves. Muuten en ole elokuvissa käynyt.

    • menevaan

      Harvoin käyn yksin, mutta Star Warsin aion mennä, kun oikeasti kiinnostaa mutta ei ole tämän tyyppisistä leffoista kiinnostunutta seuralaista. En häpeä yksin menemistä, ei vaan tule lähdettyä vähemmän kiinnostaviin jos ei ole sovittu menosta jonkun kanssa. Ja tapana on ollut käydä yhdessä kahvilassa ennen leffaa, siinä tulee tapaamisen sosiaalinen osa mukaan :)

      Mutta mene vaan, äläkä katsele muita että ootko nyt ainoa yksin oleva...mitä siitä vaikka olisitkin!

    • Fani27v

      Voi, mene ihmeessä yksin, niin minäkin kävin eilen! Leffa on niin mukaansa tempaava, että ei siinä seuraa kaipaa! Toki olis ollut mukava analysoida jälkeen päin jonkun kanssa, mutta ei ole lähipiirissä muita faneja, niin täytyy analysoida itsekseen. Ei kukaan mahtanut kiinnittää huomiota että olin yksin, moni muukin oli, ja en pelkää yksin mennä paikkoihin, varsinkaan leffaan jossa ei tarvitsekaan jutella kenenkään kanssa :):) rohkeutta vain! Ei vieraita ihmisiä tarvi pelätä.

      Mietin kyllä, ennen kuin lipun ostin, että mistähän löytäisi toisen fanin, jonka kanssa mennä leffaan ja jutella, että toinenkin ymmärtäisi vähän tätä Star Wars maailmaa :) ei kumminka kehtaa mistään tinderistä alkaa ettiä leffaseuraa, joku vielä ymmärtää väärin ;)

    • MercedesE

      En ole kovin elokuva ihmisiä, mutta olisihan se mukava joskus käydä jotakin katsomassa. Emännän kanssa käytiin useastikin leffassa, mutta emäntä otti ja lähti reilu vuosi sitten, enkä ole sen jälkeen leffassa käynytkään. En vain halua männä itekseen, tosin äitini, sekä isäni on ehdottanut leffaan mänöä (olen siis täyttämässä 20), mutta ei olla saatu vain aikaseksi lähteä. Tulee aina surullinen olo, kun kaverit lähtevät tyttö/poikaystäviensä kanssa elokuviin, saattavat pyytää mukaankin, mutta en halua olla se "kolmas pyörä". Tuntuu siltä, että se tärkein puuttuu, mutta niinhän se on.

    • Fer

      Itse olin katsomassa kyseisen elokuvan yksin. Pakko oli, liian hyvä ohitettavaksi. Vähän ehkä mietitytti yksin meneminen, kun pahemmin kavereita ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3099
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2951
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      105
      1331
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1057
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      949
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      753
    Aihe