Kuka on tukkinut poliitikkojen suut?

Olen ihmetellyt suuresti ja kummeksuen pohtinut pääni puhki tätä asiaa.
Kun seuraa mitä tahansa Suomessa käytävää poliittista keskustelua TV:stä, niin yksikään keskustelija ei uskalla puhua euron toimimattomuudesta Suomen vaikeassa taloustilanteessa.
Alkaa siis näyttämään ihan iltä, että heitä on nimen omaan varoitettu puhumasta euroon liittyvästä vakavasta onkelmasta.
Merkelin mafia on pannut Suomen äärioikeiston ruotuunsa.
Ääeioikeistohan määrää Suomen TV-median lähetyksissä!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Politiikoilla on oma "pakkolaki" eli se on puoluekuri joka estää vapaan rehellisen puhumisen asioista niin kuin ne todella ovat.
Tämä kurin vuoksi on pakko puhua puuta heinää jotta oma vaalimenestys ei vaarannu.

Äänestä
  • Saarakkala kysyi kerran kyselytunnilla mutta puhemies vaiensi hänet
    ilmoittaen että puhe oli eri aiheesta, vaikka puhuttiin työttömyydestä,
    ja juuri siihen kallis valuutta vaikuttaa.

    Soini vastasi kun Katainen kysyi "haluatko tosiaan eroon eurosta"
    lastenlorulla kardemumman yö, eipä Soini eroa halunnut,
    eikä antanut edes puoluekokouksen ottaa asiaa esille.

    Äänestä

Ehkä hallitus on pakolaisvirran mukana herännyt huomaamaan että tilanne on maailman-
laajuisesti vakava. Lisäksi Suomikin on elänyt niin kauan velaksi että jotain on todella
tehtävä työpaikkojen lisäämiseksi. Hyvinvointi lähtee siitä että yritykset menestyy ja
työpaikkoja saadaan syntymään lisää.

Äänestä
  • Niin pitää paikkansa se, että Suomi on elänyt velaksi juurikin johtuen kalliista eurosta!
    Silitikin selitellään ja puhutaan ihan ympäripyöreitä väitteitä milloin mistäkin ihan epäoleellisesta pikkuasiasta, hämätäkseen Suomen kansaa uskomaan, että syy olisikin ihan jokin muu, kuin kallis euro.
    Eurohan joka tapauksessa on se olennaisin pääasiallinen syyllinen.
    Turvat on vain muurattu kiinni ja syy on vähintäänkin epäselvä ja kaikin tavoin kansalta salailtu asia!

    Äänestä






  • Eurooppalainen talouskuri ei ole luonut työpaikkoja eikä pelasta hyvinvointivaltiota. Se on kuitenkin onnistunut tulon- ja vallanjakoa koskevissa tavoitteissaan.

    Talouskurista ovat hyötyneet taloudellisesti eniten pankkisektori ja vientiteollisuus. Poliittisesti Eurooppaa dominoi Saksa ja virkamieseliitti. Voittajat ovat varmistaneet talouskurin jatkumisen ideologian, kansainvälisten sopimusten ja lainsäädännön avulla. Hyvinvointi sekä sivistys- ja oikeusvaltion ihanteet tasa-arvosta ja perusoikeuksista on alistettu talouskurille.

    Viimeistään 1990-luvulla kolmannen tien sosiaalidemokratia sulautui osaksi uusliberaalia hegemoniaa. On kuvaavaa, että Margaret Thatcher piti Tony Blairia suurimpana saavutuksenaan. Kolmastieläiset työväenpuolueet alkoivat ajaa konservatiivista agendaa. Valtioista tehtiin kömpelöitä, talouspolitiikka jätettiin markkinoiden hoidettavaksi ja työttömyydestä tehtiin inflaation hallinnan väline.

    EU:n kehitystä on hallinnut markkinafundamentalismi eikä sosiaalinen ulottuvuus. Rahaliiton myötä unioni kehittyy uusliberalismin ja nationalismin liitoksi. Nationalismin aineellisena perustana toimii rahaliiton arkkitehtuuri, joka ohjaa jäsenmaat kilpailemaan toisiaan vastaan siitä, kuka mielistelee suurpääoman vaatimuksia eniten ja kurittaa työväkeään ankarimmin.

    Jäsenmaissa oikeisto hallitsee talouspopulismilla ja piiloutuu euron talouskurisääntöjen taakse. Rahat eivät kuitenkaan ole lopussa. Julkispalveluiden, sosiaaliturvan, eläkkeiden ja palkkojen leikkaukset eivät ole välttämättömiä. Julkisia investointeja ei tarvitse rahoittaa myymällä julkista omaisuutta.

    Kuten taloustieteilijä Bill Mitchell korostaa Eurozone Dystopia -kirjassaan, on ymmärrettävä, että euron kurisäännöt pakottavat tähän. Mutta näin ei tarvitse olla! Jäsenmaat voivat rikkoa kurisääntöjä tietoisesti, kiertää niitä rinnakkaisvaluutan avulla ja hylätä ne eroamalla eurosta.

    Lue lisää: http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3447291-eurokurista-omaehtoiseen-talouspolitiikkaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuomiMerkelinAlamainen kirjoitti:

Olen ihmetellyt suuresti ja kummeksuen pohtinut pääni puhki tätä asiaa.
Kun seuraa mitä tahansa Suomessa käytävää poliittista keskustelua TV:stä, niin yksikään keskustelija ei uskalla puhua euron toimimattomuudesta Suomen vaikeassa taloustilanteessa.
Alkaa siis näyttämään ihan iltä, että heitä on nimen omaan varoitettu puhumasta euroon liittyvästä vakavasta onkelmasta.
Merkelin mafia on pannut Suomen äärioikeiston ruotuunsa.
Ääeioikeistohan määrää Suomen TV-median lähetyksissä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu