Lex Soini on etenemässä eduskunnassa. Sisältöhän on se, että vaikka puolueesta irtoaisivat kaikki kansanedustajat yhtä lukuun ottamatta, puoluetuki ei siirry, vaan jää kokonaisuudessaan jäljelle jäävälle. Jos siis muut persukansanedustajat Soinia lukuunottamatta irtoaisivat persuista omaksi ryhmäkseen, pysyy koko puoluetuki Soinilla.
Kepu ja kokoomus tukevat tietysti tätä, koska se hillitsee persujen hajoamista, joka kaataisi hallituksen.
http://mvlehti.net/2015/12/11/timo-soinille-tuli-hyva-mieli-lex-soini-kumoaa-lex-vennamon/
Lex Soini - ainoa PS:n ajama asia
15
63
Vastaukset
Kyllä tämä Timo"POSSU"Soini on suurimpia kansan pettureita.Vähät välittää suomenkansalaisista hamuaa itselleen EU.virkaa sitten kunensi vaaleissa persut jää ikuisiksi ajoiksi oppositioon.
PS.pyydän anteeksi suomalaisilta kun äänestin persuja- rahanahne.Soini
Soinia kiinnostaa vain oma napa, seteliselkäinen umpinarsisti kun on.
- rööbwri
Soini ja perussuomalaisuus tuhoavat tämän maan. Neljässä vuodessa voi saada uskomattoman paljon pahaa aikaan. Suomessa tarvittaisiin moraalin kohotusta, mutta petospersut yrittävät tehdä petoksista, valehtelusta ja härskistä omanedun tavoittelusta maan normaalin tavan.
En voi kertakaikkiaan ymmärtää mistä myöskään kumpuaa persujen viha vähäosaisia kohtaan. Persut näkevät myös lähimmäisistä välittämisen kauheana rikoksena. Miksi persut vihaavat isänmaatamme? - selkeät.merkit
Jos persut saisivat lisää valtaa siitä tulisi Suomen ISIS??
- Tuo.on.totta
Oppositiossa ne olivat jo Suomen taleban.
- irti_Soinista
Jos persujen kansanedustajista vähintään 25 äänestäisi Lex Soinia vastaan, olisi heillä enemmistö opposition kanssa. Oppositio vastustaa käsitykseni mukaan kokonaisuudessaan Lex Soinia.
Tällöin saisi Soini sopivan näpäyksen, että persujen täytyy ajaa muidenkin kuin Soinin henkilökohtaista etua. Lisäksi olisi mahdollista irrota omaksi ryhmäksi tarvittaessa puoluetukien seuratessa mukana.
Onko tuo 25 kansanedustajan irtoaminen äänestyksessä mahdollista? Soinilla on varmasti muutamia varmoja tukijoita kuten hallituksen jäsenet ja Sampo Terho. Vaatisi, että joku persujen kansanedustajista lähtisi organisoimaan asiaa. Jos homma epäonnistuisi, olisi seurauksena Soini vihat ja ilmeisesti erottaminen puolueesta. Toivottavasti kansanedustajista löytyy kuitenkin tarpeeksi miestä.- olkaammeihmisiksi
"Oppositio vastustaa käsitykseni mukaan kokonaisuudessaan Lex Soinia."
Sitä vastustaa myös Kokoomus ja Keskusta, mutta vastustavat vähemmän kuin Persujen "piikki kiinni", "maahanmuuttajat hiiteen" tai "häiriköksi EU:ssa" kärkihankkeita.
Jotain Persuille piti antaa. Lex Soini, lievä kehitysapurahan leikkaminen ja typerä autoiluverotuksen painopisteen siirto on pienempi paha.
Lakia vastustaa myös suuri osa Persuista.
Nyt me siis saadaan laki jota kukaan muu kuin PS-eliitti ei halua eikä tarvitse. Tämä on lisäksi muistini mukaan AINOA laki johon Soini on henkilökohtaisesti ja ratkaisevalla tavalla myötävaikuttanut koko kansanedustajauransa aikana!
Muistiuni saattaa pettää, joten korjatkaa jos olen väärässä.
- olkaammeihmisiksi
Laki on hengeltään erittäin epäparlamentaristinen. Se luultavasti korjataan aika nopeasti sen jälkeen kun Soini on ilmoittanut luopuvansa puolueensa johtajuudesta ja/tai politiikasta.
Mutta totuus on se että tämä laki on ensimmäinen ja ainoa jossa Timo Soinilla on ollut merkittävä rooli. Pitkän uran aikana hän on saanut todella vähän aikaiseksi varsinaisessa leipätyössä eli lainsäätäjänä. Tämä lienee jonkinlainen jumboennätys pitkän uran poliitkkojen kesken.
Kannatuksen kasvattajana hän on saanut enemmän aikaan kuin yksikään yksittäinen henkilö maamme parlamentaarisessa historiassa.
Epäsuhta on hämmästyttävänkin räikeä siis. - 0513513
Luulisi persujen riviedustajienkin jo sanoutuvan irti johtajiensa linjasta, eihän heillä ole muuten mitään tulevaisuutta politiikassa. Tuskin se edes monille on ollut mieleen.
- Soini-pettää-kaikki
Soini pettää kaikki. Se tiedettiin jo SMP:n aikaan.
- EimahaMittää
SIITTÄ huolimatta hänelle ei kukaan mahda mitään.
- persusortajat
Pääasia on, että Soini saa pitää veronnaksajilta ryöstetyt rahat. Perussuomalaiset yrittävät tehdä varastamisrsta ja valehtelusta hyveen - kuinja he kehtaavat !
- soinisutkimuksia346387
"On pääasia, että ne kirotut ja kovasti vastustamani puoluetukimiljoonat pysyvät tiukasti minun taskussani. Ahneuttani ihmettelevät ja säätiökaappaustani arvostelevat ovat kaikki väärällä puolella aitaa."
Isä Timo - OinosenÄänestäjä
SIITTÄ huolimatta kukaan, ei kukaan voi aurinkoiselle yhtikäs mitään.
Katsoin kuvaa iltapäivälehdestä kun Katainen ja Sipilä iloitsee ilmastoasiasta,
molemmilla nauravat silmät, sieltä takaa kurkistaa, naurussa suin aurinkoinen itse. - SSS-irvokas-näytelmä
Soini omistaa jokaisen persun sielun ja perseet karvoineen kaikkineen 100%. pSS puolueen rahoista puhumattakaan, jotka ovat käytännössä Timo Soinin rahoja.
Mutta Stubb ja Sipilä käskyttävät uusia vaaleja pelkäävää Soinia kuin tanssivaa karhua sirkuksessa. Persujen Isä Aurinkoinen on vain kepun ja kokoomuksen nöyrä juoksupoika. Mutta se ei Soinia haittaa. Miljoonilla Soinin omatunto harjataan hiljaiseksi, siis se vähä, mitä siitä mahdollisesti on jäljellä. Ja saahan Timo aina välillä Sipilältä ja Subbilta poliittisen tikkarin, eli mahdollisuuden uutisoida jostain muka persujen saavutuksesta SSS hallituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18011279
- 565361
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452610- 372286
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131801Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441725Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta371372Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371309Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61196Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261099