Lex Soini - ainoa PS:n ajama asia

2-11

Lex Soini on etenemässä eduskunnassa. Sisältöhän on se, että vaikka puolueesta irtoaisivat kaikki kansanedustajat yhtä lukuun ottamatta, puoluetuki ei siirry, vaan jää kokonaisuudessaan jäljelle jäävälle. Jos siis muut persukansanedustajat Soinia lukuunottamatta irtoaisivat persuista omaksi ryhmäkseen, pysyy koko puoluetuki Soinilla.

Kepu ja kokoomus tukevat tietysti tätä, koska se hillitsee persujen hajoamista, joka kaataisi hallituksen.

http://mvlehti.net/2015/12/11/timo-soinille-tuli-hyva-mieli-lex-soini-kumoaa-lex-vennamon/

15

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä tämä Timo"POSSU"Soini on suurimpia kansan pettureita.Vähät välittää suomenkansalaisista hamuaa itselleen EU.virkaa sitten kunensi vaaleissa persut jää ikuisiksi ajoiksi oppositioon.
      PS.pyydän anteeksi suomalaisilta kun äänestin persuja

    • rahanahne.Soini

      Soinia kiinnostaa vain oma napa, seteliselkäinen umpinarsisti kun on.

    • rööbwri

      Soini ja perussuomalaisuus tuhoavat tämän maan. Neljässä vuodessa voi saada uskomattoman paljon pahaa aikaan. Suomessa tarvittaisiin moraalin kohotusta, mutta petospersut yrittävät tehdä petoksista, valehtelusta ja härskistä omanedun tavoittelusta maan normaalin tavan.

      En voi kertakaikkiaan ymmärtää mistä myöskään kumpuaa persujen viha vähäosaisia kohtaan. Persut näkevät myös lähimmäisistä välittämisen kauheana rikoksena. Miksi persut vihaavat isänmaatamme?

    • selkeät.merkit

      Jos persut saisivat lisää valtaa siitä tulisi Suomen ISIS??

      • Tuo.on.totta

        Oppositiossa ne olivat jo Suomen taleban.


    • irti_Soinista

      Jos persujen kansanedustajista vähintään 25 äänestäisi Lex Soinia vastaan, olisi heillä enemmistö opposition kanssa. Oppositio vastustaa käsitykseni mukaan kokonaisuudessaan Lex Soinia.

      Tällöin saisi Soini sopivan näpäyksen, että persujen täytyy ajaa muidenkin kuin Soinin henkilökohtaista etua. Lisäksi olisi mahdollista irrota omaksi ryhmäksi tarvittaessa puoluetukien seuratessa mukana.

      Onko tuo 25 kansanedustajan irtoaminen äänestyksessä mahdollista? Soinilla on varmasti muutamia varmoja tukijoita kuten hallituksen jäsenet ja Sampo Terho. Vaatisi, että joku persujen kansanedustajista lähtisi organisoimaan asiaa. Jos homma epäonnistuisi, olisi seurauksena Soini vihat ja ilmeisesti erottaminen puolueesta. Toivottavasti kansanedustajista löytyy kuitenkin tarpeeksi miestä.

      • olkaammeihmisiksi

        "Oppositio vastustaa käsitykseni mukaan kokonaisuudessaan Lex Soinia."

        Sitä vastustaa myös Kokoomus ja Keskusta, mutta vastustavat vähemmän kuin Persujen "piikki kiinni", "maahanmuuttajat hiiteen" tai "häiriköksi EU:ssa" kärkihankkeita.

        Jotain Persuille piti antaa. Lex Soini, lievä kehitysapurahan leikkaminen ja typerä autoiluverotuksen painopisteen siirto on pienempi paha.

        Lakia vastustaa myös suuri osa Persuista.

        Nyt me siis saadaan laki jota kukaan muu kuin PS-eliitti ei halua eikä tarvitse. Tämä on lisäksi muistini mukaan AINOA laki johon Soini on henkilökohtaisesti ja ratkaisevalla tavalla myötävaikuttanut koko kansanedustajauransa aikana!

        Muistiuni saattaa pettää, joten korjatkaa jos olen väärässä.


    • olkaammeihmisiksi

      Laki on hengeltään erittäin epäparlamentaristinen. Se luultavasti korjataan aika nopeasti sen jälkeen kun Soini on ilmoittanut luopuvansa puolueensa johtajuudesta ja/tai politiikasta.

      Mutta totuus on se että tämä laki on ensimmäinen ja ainoa jossa Timo Soinilla on ollut merkittävä rooli. Pitkän uran aikana hän on saanut todella vähän aikaiseksi varsinaisessa leipätyössä eli lainsäätäjänä. Tämä lienee jonkinlainen jumboennätys pitkän uran poliitkkojen kesken.

      Kannatuksen kasvattajana hän on saanut enemmän aikaan kuin yksikään yksittäinen henkilö maamme parlamentaarisessa historiassa.

      Epäsuhta on hämmästyttävänkin räikeä siis.

    • 0513513

      Luulisi persujen riviedustajienkin jo sanoutuvan irti johtajiensa linjasta, eihän heillä ole muuten mitään tulevaisuutta politiikassa. Tuskin se edes monille on ollut mieleen.

      • Soini-pettää-kaikki

        Soini pettää kaikki. Se tiedettiin jo SMP:n aikaan.


      • EimahaMittää

        SIITTÄ huolimatta hänelle ei kukaan mahda mitään.


    • persusortajat

      Pääasia on, että Soini saa pitää veronnaksajilta ryöstetyt rahat. Perussuomalaiset yrittävät tehdä varastamisrsta ja valehtelusta hyveen - kuinja he kehtaavat !

      • soinisutkimuksia346387

        "On pääasia, että ne kirotut ja kovasti vastustamani puoluetukimiljoonat pysyvät tiukasti minun taskussani. Ahneuttani ihmettelevät ja säätiökaappaustani arvostelevat ovat kaikki väärällä puolella aitaa."

        Isä Timo


      • OinosenÄänestäjä

        SIITTÄ huolimatta kukaan, ei kukaan voi aurinkoiselle yhtikäs mitään.
        Katsoin kuvaa iltapäivälehdestä kun Katainen ja Sipilä iloitsee ilmastoasiasta,
        molemmilla nauravat silmät, sieltä takaa kurkistaa, naurussa suin aurinkoinen itse.


      • SSS-irvokas-näytelmä

        Soini omistaa jokaisen persun sielun ja perseet karvoineen kaikkineen 100%. pSS puolueen rahoista puhumattakaan, jotka ovat käytännössä Timo Soinin rahoja.
        Mutta Stubb ja Sipilä käskyttävät uusia vaaleja pelkäävää Soinia kuin tanssivaa karhua sirkuksessa. Persujen Isä Aurinkoinen on vain kepun ja kokoomuksen nöyrä juoksupoika. Mutta se ei Soinia haittaa. Miljoonilla Soinin omatunto harjataan hiljaiseksi, siis se vähä, mitä siitä mahdollisesti on jäljellä. Ja saahan Timo aina välillä Sipilältä ja Subbilta poliittisen tikkarin, eli mahdollisuuden uutisoida jostain muka persujen saavutuksesta SSS hallituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe