Pysäköintivirhemaksusta valittaminen maksulliseksi

Jarre81

Törmäsin netissä tietoon että ensi vuonna (2016) pysäköintivirhemaksusta valittaminen tulisi maksulliseksi. Asia on minusta pöyristyttävää, sillä käytäntö tulee väkisinkin johtamaan mielivaltaiseen sakotukseen.

Omassa autossani on parkkikiekko tuulilasin yläreunassa ja useamman kerran on pysäköinninvalvoja todennut ikkunan alareunan raaputettuaan auton olevan väärin pysäköity, vaikka olen sijoittanut kiekon kuten laki määrää; "kiekko on sijoitettava tuulilasiin näkyvälle paikalle". Sakot ovat kaatuneet näyttäessäni dokumentin siitä miten neljä ihmistä on todistanut allekirjoituksellaan todennut kiekon sijoitetun ikkunan yläreunaan.

Mitä olette mieltä tästä uudesta käytännöstä joka heikentää oikeusturvaa näkyvästi? Mielestäni jos sinun täytyy itse maksaa kohtuuttomia summia siitä että saat oikeutta muiden tekemän vihreen vuoksi on järjestelmä sairas!!! Ajattelin nostaa adressin asiasta.

19

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama juttu ollut yksityisten maksujen kansssa pitkään. Jos vie maksun oikeuteen, niin hävittäessä tulee vähintään 134€ ylimääräistä maksettavaa

      Toisaalta kunnallisilla valvojilla yliylönnin vähenee koska se tietää rahan menoa jos antaa aiheettoman lapun

      • Ei_valitus

        Hetkinen... Pysäköintivirhemaksusta valittaminen maksaa.

        Oikaisupyynnön tekeminen ei edelleenkään maksa. Ja toisin kuin yksityisillä "pysäköinninvalvojilla", kunnallisilla oikaisupyynnöt myös käsitellään asiallisesti. Valittaa tarvitsee vasta, jos parkkipirkko ei hyväksy oikaisuvaatimusta.


      • Ei_valitus kirjoitti:

        Hetkinen... Pysäköintivirhemaksusta valittaminen maksaa.

        Oikaisupyynnön tekeminen ei edelleenkään maksa. Ja toisin kuin yksityisillä "pysäköinninvalvojilla", kunnallisilla oikaisupyynnöt myös käsitellään asiallisesti. Valittaa tarvitsee vasta, jos parkkipirkko ei hyväksy oikaisuvaatimusta.

        Nimenomaan. yksityisistä maksuista valittaessa tulee automaattinen "reklamaatio hylätty" ilmoitus, vaikka maksua perittäisi tyyliin väärältä henkilöltä tai se olisi muuten aiheeton


      • fhhghhhjj
        Bussissa kirjoitti:

        Nimenomaan. yksityisistä maksuista valittaessa tulee automaattinen "reklamaatio hylätty" ilmoitus, vaikka maksua perittäisi tyyliin väärältä henkilöltä tai se olisi muuten aiheeton

        No onhan se "nimenomaan-Bussissa" vielä voimissaan, kun ei ole moneen päivään kommentoinutkaan mitään...


      • Bussissa
        fhhghhhjj kirjoitti:

        No onhan se "nimenomaan-Bussissa" vielä voimissaan, kun ei ole moneen päivään kommentoinutkaan mitään...

        Etkä oo säkään fhhghhhjj ikinä ennen kommentoinut. Eikä riitä miestä rekisteröimään tunnusta


    • hohhhoijjaaa

      "Törmäsin netissä tietoon"

      HHEHHEH! Todella vakuuttavaa... Törmäsitkö siihen tietoon kenties Suomi24-palsoilla, ja muussa yhtä luotettavassa paikassa, johon ei kehtaa edes linkkiä antaa?

    • ei-muuten-pidä

      Eih... Vain idiootti voi ymmärtää tuon niin, että jos aikoo valittaa parkkisakosta, pitää siitä maksaa 250€.

      • Idioottiko

        Eihän tuossa puhuta mitään sellaista, että aikomuksesta pitäisi maksaa.


      • ei-muuten-pidä
        Idioottiko kirjoitti:

        Eihän tuossa puhuta mitään sellaista, että aikomuksesta pitäisi maksaa.

        Eikä myöskään itse valittamisesta.


    • e-e-ao-e

      Mukava uusi piilovero. Maksat 250e jotta mahdollisesti saisit peruttua 80e parkkisakon!

      • ei-muuten-pidä

        Johan se kerrottiin, että vain tyhmä voi ymmärtää tuon niin, että jos valitat parkkisakosta, joudut maksamaan siitä 250€.


      • Tosiaankin

        Jos oikeus päättää maksun perua, niin ei valittaja silloin mitään 250€ maksa. Sen maksaa hävinnyt osapuoli. Tähän asti edes häviäjä ei ole joutunut maksamaan ylimääräistä.

        Ja jos oikeuteen asti ei edes mennä, vaan maksunantaja hyväksyy reklamaation, niin ei silloin millekään oikeudelle mitään 250€:a kenenkään tarvitse maksaa.

        Onpa tuo taas provosoivasti otsikoitu joka lehdessä, kun tyhmät menee heti lankaan.


    • VARAJUOMARI

      VALITTAMISMAKSUA EI TARVITSE MAKSAA, VOIT AINA VALITTAA ILMAISEKSI SUOMI24 PALVELUSSA. ASIANTUNTIJAT VASTAVAAT KIPERIIN KYSYMYKSIIN.

    • qweriopå-i

      Tämä päätös olisi kunnallisille pysäköinninvalvojille todellinen riemuvoitto. Aina voisi laputtaa kuten haluaa, riippumatta onko virheellinen pysäköinti vai eikö. Tähänkin asti ovat laputtaneet varmuuden vuoksi kaikki epäselvätkin tapaukset, nyt taivas aukeaisi heille. Oikeusvaltiossa tällainen ei kuitenkaan voi mennä läpi. Eri asia sitten onkin, onko Suomi enää länsimainen oikeusvaltio?

    • AWQWDDX

      PASKA HALLITUS JA PASKA MAA. PAKKO MUUTTAA TÄÄLTÄ HELVETISTÄ YHDYSVALTOIHIN

      • papa-paavo

        Ei kantsi. Siellä on vankilatkin yksityistetty.


    • patefani

      Nyt yksityiset rohkeasti perässä, ravakka 250 egen reklamaatiomaksu niin loppuu turha luikurointi ja mussutus.

      • SINUNKINKOHTALO

        EI LOPU!

        AINOA, MIKÄ LOPPUU ON LUIKURIFIRMAT, JOTKA YKSI TOISENSA JÄLKEEN JOUTUVAT LOPETTAMAAN KONKURSSIIN!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe