Tänään vihdoinkin sain tilattuani taksin aidon Mercedeksen. Kyyti oli aivan ensiluokkaisen hyvää: auto kulki vakaasti ja lähes äänettömästi. Repsikan penkki oli hyvät ja antoi paitsi hyvän istuma-asennon, myös loistavan sivutuen.
Jo kaksi aikaisempaa kertaa olen saanut paskakyydin - eli skeidakyydin. Kyllä on vituttanut, kun maksaa pitkän pennin taksikyydistä, ja vastineeksi saanut sitä hirveää pomputusta, melua ja huojuntaa. Hermoille käyvää ämpärimuovin nitinää ja natinaa, ja sepelimylly-dieselmoottorin raakaa ropsotusta.
Jo kaksi aikaisempaa kertaa olen saanut paskakyydin - eli skeidakyydin. Kyllä on vituttanut, kun maksaa pitkän pennin taksikyydistä, ja vastineeksi saanut sitä hirveää pomputusta, melua ja huojuntaa. Hermoille käyvää ämpärimuovin nitinää ja natinaa, ja sepelimylly-dieselmoottorin raakaa ropsotusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Milloinkas sossu on alkanut maksaa taksimatkatkin?
Skodissa on tavallisesti kuskina hielle haiseva hoono soomi puhuva nahkatakkinen Karpaattien ihme.
Mutta vain Tzadissa kun kyyti lähtee Itiksestä.
Rölli puhu tavallisesti paska, eikä sitä oteta kyytiin.
Citroen sen olla pitää,kyllä siinä johtotähdet kalpenee.!!!!
Vitsi, kun vielä olisi noita Hauki-citikoita,Volga ja nälkä!
Sitikka C5 on aivan loistava skeidankorvaaja, aivan eri luokkaa matkustusmukavuus kuin rumissa skeida-kipoissa. Tilaakin on enemmän, ja todella hiljaisia autoja.
Näin Skodailijana on varaa onneksi turvautua pikkujouluiltana oikeaan taksiin eikä mihinkään Yyberiin. Ja voi vaatia vaikkapa Superb-taksin, jota jossakin englantilaisessa testissä verrattiinkin ajomukavuudeltaan jopa Rolls Royceen!
Toki jätemesellä pääsee kun kannattaa harmaata taloutta.
Mersun on ihan paska. Eihä siihe saa edes poreammetta!
Näissä alkaa olla "kyyti" kohdallaa
https://www.pinterest.com/Carina925/hot-limos/
"Repsikan" paikasta puhuu ja sinne pyrkii vain täysin juntti poka, ellei kyytiin tulijoita ole yli takapenkin kapasiteettia.
Ehkä maakunnassa on toisin. Vakiasiakkaalle suodaan "vapauksia", vaikka sossun kortilla mennäänkin...
On se totta. Jos skodanen kurvaa maisemiin, on syytä mennä sanomaan, että odottaa parempaa autoa, kun tilaa taksin. Ei mitään itäblokin kaalikärryjä.
Jouduin tilaamaan taxin uudestaan kun joku vitun Kosovon albaani tuli Ocu kaalikanootillaan tarjoamaan kyytiä. Sanoin että "No thanks" ja maksoin romun mittariin kertyneen 6,60 € pois ja tilasin kunnon taxin.Kauaa ei tarvinnut odotella kun jo tuli uuden karhea Avensis ja päivä oli samantien pelastettu !