Olen ollut yhdessä nykyisen avopuolisoni kanssa jokusen vuoden. Suhteemme alkupuolella seksiä oli käytännössä aina kun mahdollista. Seksi oli äärimmäisen intohimoista ja muutenkin äärimmäisen miellyttävää.
Nyt noin viimeisen vuoden aikana tilanne on muuttunut niin, että seksiä on ehkä kahden viikon välein jos niinkään usein. Itse haluaisin kuitenkin useamman kerran viikossa, joka ei minulle ns. riitä.
Puolisoni syö masennuslääkkeitä joilla on seksiviettiä alentava vaikutus, jolla hän perustelee haluttomuuttaan ja, että ei mahda sille mitään. Hän oli lääkityksellä myös suhteemme alussa joten itse en pidä tätä todellisena ongelmana.
Arki meillä pelaa muuten oikein mukavasti halailua ja pussailua on päivittäin, mutta esim. intohimoiset suudelmat tai pieni flirtti puuttuu kokonaan. Jos teen pienenkään aloitteen niin pakit ovat käytännössä varmat. Ja saan kuulla kuinka lapsellinen olen, jos hieman möksähdän pakeista, joiden jatkuva saaminen ns. syömiestä. Puolisoni ei tee aloitetta koskaan.
Onko kenelläkään mitään vinkkiä kuinka edetä asian suhteen, koska asiasta puhuminen on käytännössä mahdotonta, koska puolisoni kokee sen äärimmäisen ahdistavaksi, ja siitä seuraa riita. Onko tilanne siis se, että syy on todella lääkkeissä, jota epäilen vai jossain muussa. Tilanteeseen täytyy saada muutos. En kuitenkaan halua erota. Mutta loppu elämän pituinen ns. "puolittainen selibaattikaan" ei tule kysymykseen.
haluton puoliso
2
130
Vastaukset
- justjoooooopälli
etkö millään voi runkata? ei kukaan masentunut ihminen jaksa harrastaa jatkuvasti seksiä kun joku vitun eläin...
- iknowthat
Kyllä ne masennuslääkkeet vievät halun, se että suhteen alussa on ollut myös lääkkeet ja seksi pelasi, johtuu juurikin siistä, että suhde oli uusi ja oliko syönyt pitempään vielä silloin. Pitäis pystyä heittämään ne lääkkeet pois ja myöskin miettiä ellei jo tiedossa, mikä aiheuttaa masennusta ja poistaa sitä masennuksen aiheuttajaa muuten kuin lääkkeillä. Jos tilanne ei muutu, olisko pariterapiasta apua. Jos asiaan ei tule toivottua muutosta, on sulla tasan kaksi vaihtoehtoa; ero tai salarakas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749