http://www.savonsanomat.fi/erikoissivut/autot/autotalli/auto-bild-kia-ja-mazda-laadukkaimmat-fiat-hannilla/2192843#cxrecs_s
Lukekaa ja ihmetelkää Saksan preemiumin huonolaatuisuutta kun jo Romanian Rellukin on yhtä hyvä kuin bemari ja PAREMPI kuin mersu ja Audi!
Lukekaa ja ihmetelkää Saksan preemiumin huonolaatuisuutta kun jo Romanian Rellukin on yhtä hyvä kuin bemari ja PAREMPI kuin mersu ja Audi!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla on saksalainen versio tuosta raportista. Dacia todellakin oli sijalla 7 kuten Bemarikin. Miten se on mahdollista kun artikkelissa todetaan Dacian olevan katsastuksissa ongelmaisimpia autoja, taulukon mukaan omistajilla on enenmmän huomautettavia laatupuutteita kuin yhdessäkään muussa merkissä ja samoin omistajat antavat autonsa laadulle vain arvosanan 8 (Bemarilla 9, huonoin Fiatilla 7,6). Sisämateriaalien laadun ja korin laadussa valittamisia kaikista merkeistä eniten!
Volvo, Bemari ja Audi ovat vastavasti omistajileen vähiten laatumurheita tuottaneita autoja.
Olen ollut muutaman kerran dacia-taksin kyydissä ja kyllä on pakko myöntää että ei kyyti ole yhtään huonompaa kuin mb.
Ihmetellä saa mistä tulee kolminkertainen hinta toiselle autolle. Kestävyys se ei ole, päin vastoin.
Onko se vain imago?
Juu ja eroa ei huomaa edes ajaessa, vai kuinka?
Miksi röllin pitää olla noin tyhmä ja uskoa, että joku uskoo tai ärsyyntyy noista jutuista?
Maastossa parempi kuin esim. Raviauto.
Ajettavuus ei ole samaa kuin bmw ja audi, mutta yllättävän hyvä kuitenkin. Aika lähelle kuin toyota.
Hyvin menee tuonne 130-140 km/h, mutta sitten yllättäen resonanssiäänet kasvavat. Suomen nopeuksissa hifistelemättä hintaisekseen aivan käsittämättömän hyvä, vähintään kaikissa hintaluokissa keskimääräistä laadukkaampi.
Saksalaisten heikko laatu hämmästyttää. VW luotettavuus on vaan myytti.
Daciassa saa valtavasti autoa todella vähällä rahalla.
MIten laadukas on Stepway ? Kiinnostaa istuinkorkeus vähän ylempänä olevat edulliset mallit.
Toista vuotta ollut itsellä Stepway dCi, ei moitittavaa : )
Niin ja vielä semmoinen ihan pikkujuttu, että ei ensimmäistäkään vikaa/häiriötä ole stepparissa ollut!!