S cross vs Vitara ohjaus?

ross_kuski

Onko kenelläkään tietoa/kokemusta, että onko uuteen s crossiin tehty parannuksia huonoon ohjaukseen? Uusi softahan tuli ekoihin S Crosseihin, mutta eipä tuo paljoa paremmaksi muuttunut. Entä Vitara, onko ajettavuus minkälainen verrattuna S Crossiin? Itselläni on -13 mallinen S Cross ja kävin koeajamassa Vitaran kesällä ja tuntui vakaammalta ajettavalta S Crossiin verrattuna ja hiljaisemmaltakin?
Mieliisti kokemukseen perustuvia vastauksia ja annetaan toki palstan vaki häirikönkin laittaa pari aivopierua myös tähän keskusteluun:=)

8

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Back_To_The_Basics

      Ymmärtääköhän kukaan nykyinsinööri mitään ohjausgeometriasta, siis ihan perusmekaniikasta? Minun on vaikea uskoa että mekaanisesti väärin suunnitellusta ohjauksesta saataisiin millään ohjelmistolla merkittävästi parempaa, ohjelmallisesti voidaan vaikuttaa ehkä tehostuksen määrään korkeintaan, siis kun autossa on sähköinen ohjaustehostin.

      • ross_kuski

        Juuri tuo tehostuksen määrä s crossin tapauksessa onkin se juttu. Softalla otetaan tehostusta pois, eli mitä kovempaa ajetaan, sen vähemmän tehostusta. S Crossin ohjaus ongelmat ovat mulla ainakin motari nopeuksissa ja monessa kalliimmassa autossa motari nopeuksilla ei ohjauksessa ole tehostetta nimeksikään tai jopa laisinkaan.
        Sellainen softa s crossiin, että 80km/h nopeudesta ylöspäin tehostetta pois ja 110 jälkeen kokonaan pois, niin avot.


    • popol

      Ajoin tänään tuolla uudella turbo Vitaralla ja siinä oli mielestäni jäykempi jousitus kuin S-crossissa. En tiedä mistä johtui, mutta ohjaus oli mielestäni ihan normaalin tuntuinen tässä Vitarassa eli paljon parempi kun S-crossissa.

      • crossia

        Missä maassa kävit tuota turboa koeajamassa, kun suomeen ei ole vielä ainakaan ainoatakaan Turbo Vitaraa tuotu?


      • popol
        crossia kirjoitti:

        Missä maassa kävit tuota turboa koeajamassa, kun suomeen ei ole vielä ainakaan ainoatakaan Turbo Vitaraa tuotu?

        Joo, hyvä kommentti sulla. Oli muutama olut otettu tossa ehtoolla liikaa ja kirjoittelin hiukan omiani. Myös tuo hieman myöhempää laitettu ratti läppä on myös minun käsialaa. Anteeksi vaan typeryyteni:=(


    • sdlkjfskljfslkjdjkds

      Mulla jäi vituran ratti käteen, rupesi vituttamaan niin viskasin ratin metsään, kulkeehan se muutenkin kulumisuria pitkin tiellä, sitten jos tarvii poiketa kulumisurilta niin kääntä jakarilla rattiakselia.

    • popol

      Oulussa Erwolla ainakin on useampikin boosterjet vitara.
      Koeajoautona automaattiversio ja pihassa oli toinenkin boosterjet, mutta en kysynyt oliko manuaali vai automaatti.

      • Hohhoijaa_

        Mitä hemmetin buustereita tai jettejä, Kyse on Turbo Vitarasta!!! Koitetaan pysyä asiassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      206
      5791
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5670
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      192
      4661
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4063
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3960
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3596
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      21
      1503
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1410
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      27
      1115
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      980
    Aihe