Paras nettioperaattori Käpykankaalla?

Olen vaihtamassa ADSL - liittymäni mokkulaan. Minkähän operaattorin liittymä toimisi parhaiten käpykankaalla? Siis operaattorin nimi, luvattu -ja käytännön nopeus vaihteluineen.

ADSL:n nopeus on 8 Mbit, maksu 19,90€. Tällä veloituksella tuntuisi saavan nopeammankin netin. DNA:n myyjät "tunnustivat", että heillä toimii paremmin tällä puolen kaupunkia, joten eroja lienee luvassa.
11170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Soneran kaapeli 100MBit/s 29,90/kk, mitattu todellinen nopeus ruuhka-aikaan 87 MBit/s. paluukaista 4,85 MBit/s . Siis jos olet kaapelitaloudessa.

Äänestä
  • Hyvät on lukemat. En ihan noin paljoa ole valmis sijoittamaan € / kk nettiin.
    Saunalahti tarjosi 19.90 € / kk oliko se nyt 50 Mbit nimellisesti, vai 150 Mbit. Joillain tutuilla DNA on heitellyt käppärilla 4 - 20 Mbit. Könönpellossa Saunalahti heitteli 4 - 20 Mbit. Siellä varkausmäki haittaa joka operaattoria, mutta Käpykankaan nettivauhti kokemukset kiinnostaisi.

    Kiitos kuitenkin esimerkistä.

    Äänestä

Meillä ei toiminut sonera ei millään.

Äänestä

kaapeli ei toimi varkaudessa missään. katkoo useita kertoja päivässä joka puolella varkautta.
4g toimii joka operaattorilla nykyään ja viat yleisemmin käyttäjissä.

windows 10 tuputtava mainos jumittaa ainakin läppärit ja näissä verkkokorttiajurit katoaa tai muuten vaan temppuilee.

ennen kuin heität läppärin mäkeen tarkista asennettavat päivitykset koneestasi.

btw.sonera/tele ainut mikä toiminut luvatusti 50mb varkaudessa....

Äänestä
  • Itsellä kyllä ADSL toiminut hyvin, käytännössä 6 -7 Mbit/s, mutta se nopeus / hinta harmittaa.
    Kuulin eräältä hyviä kokemuksia Kaura - ahosta Soneran langattomasta: 50Mbit / 15 eur.
    Tele - Finland / Sonera ja Saunalahti kokemukset Käpykankaalla kiinnostaisivat.

    Äänestä

Sonera ainakin toimii. Ja tilaa liittymä netistä ihan varmuuden vuoksi, peruutus helpompaa parin päivän testauksen jälkeen jos ei toimikaan tarpeeksi nopeasti.

Äänestä

Asensin läppäriin widows(7) 10 päivityksen. Saunalahden 4g mokkulayhteys,joka on aiemmin toiminut savonmäellä moitteettomasti putos puoleen.Nopeus ei riitä streaming toimintoihin.Miten saan korjattua tilanteen? Mulla ei enään aukea läppärissä edes toi pirun päävalikko.Mistä löydän palautuksen koneeseen?

Äänestä
  • Sähköautoista ja mokkuloista vai?

    Tiedät sä sitten miten löydän windows 10:stä palautuksen?

    Äänestä

  • Kiitti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PJK57 kirjoitti:

Olen vaihtamassa ADSL - liittymäni mokkulaan. Minkähän operaattorin liittymä toimisi parhaiten käpykankaalla? Siis operaattorin nimi, luvattu -ja käytännön nopeus vaihteluineen.

ADSL:n nopeus on 8 Mbit, maksu 19,90€. Tällä veloituksella tuntuisi saavan nopeammankin netin. DNA:n myyjät "tunnustivat", että heillä toimii paremmin tällä puolen kaupunkia, joten eroja lienee luvassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu