Konsteja saada tilaus läpi?

konsteja

Mitäs konsteja on saada alkoholitilaus läpi eu-alueelta? Nythän tulli kyttää niitä ihan himona sillä alkoholi on niiden mukaan vaarallisempaa Suomelle kuin terroristiturvapaikanhakijat.

9

192

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienitilaus

      Varmin tapa on ihan pieni tilaus joku kolme laatikkoa jota ei tulli ehkä huomaa, että sisältää alkoholia. Sitä ei ole käsittääkseni takavarikoitu vaan lisätty tullin paperit verojen maksua varten ja murosta luin, että pakettaja on tullut yhä perille ilman tullin lappujakin. Joten pelotellaan taas takavarikoilla vaikka oikeasti ei takavarikoida tai ehditä millään tarkastamaan kaikkia tilauksia. Suuremmat määrät kannttaa sitten itse hakea virosta.

    • Teon_kaveri

      Varmin tapa on maksaa verot - tai tilata kaupasta joka maksaa ne puolestasi....

      • kyllänejaksaatrollata

        Jaaha... viinikauppa.com kehuu taas itseään.


      • kumpaa

        Onko viinikauppa.com :n tilaukset etämyyntiä vai etäostoja?


      • Viinihifisti

        Etäosto oikeuden päätöksen mukaan.


    • Epäileväinen

      Tarkoitatko ettei tilaukset tule läpi ?

      • läpivaiei

        Itse asiassa en tiedä kun en ole vielä tilannut sen eu-tuomioistuimen päätöksen jälkeisenä aikana. Sen takia kyselinkin että vieläkö uskaltaa tilata ja menevätkö läpi vielä. Jossain vaiheessa varmaan rupeavat kyttäämään tehostetusti ja suurin osa jää tulliin.


    • RAJATAUKITAVAROILLESAATA

      Kuljetuksen järjestämisen edellyttäminen tilaajalta täyttää EU:n sisäisen tavaran liikkuvuuden esteen tunnusmerkit. Kuten joku toisaalla kysyi: miten kauppiaan lähettämä alkoholi olisi sen vaarallisempaa kuin ostajan vaivalla kuljetusliikkeellä haetatuttama alkoholi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      559
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      485
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      101
      442
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      375
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    Aihe