Usasta suomeen levinnyt ajatusmaailma, tarkoituksena leimata pois kaikki negatiivisia tunteita herättävät ihmiset narsisteiksi, ja hylätä oma inhimillisyys. Sen seurauksena ihmiset ovat yksinäisempiä kuin koskaan. Kukaan ei ole edes kyseenalaistanut narsismi teorian paikkaansapitävyyttä. Se ei ole peräisin Raamatun opeista, vaan 2000-l hömpötyksiä. Nyt kaikki pelkäävät leimautumista, siksi ihmisiä kontrolloidaan toimimaan eliitin haluamalla tavalla. Raamattu opettaa elä tuomitse ettei teitä tuomittaisi
Narsismi on harhaoppi
Hggfswer
462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä olen iloinen, jos oppia vähän tulee tännekin suuremmasta maailmasta.
Mielestäni narsismitietous on pelkästään positiivista niinkuin ylipäätään kaikenlaisista ilmiöistä mahdollisimman hyvin tietäminen.
Mielestäni ei tietoa tarvitse käyttää mihinkään leimaamiseen unohtaen inhimillisyys.
Olen huomannut, että jos kerron, että nähdäkseni läheiseni on narsisti. Heti aletaan sanomaan ikäänkuin minä ilkeästi leimaisin. Miten niin ? Kuka sen ilkeän leiman siihen laittaa ?
Kuulija on mielestäni ihan itse ilkeästi leimannut, minä vain olen kertonut, että henkilö on nähdäkseni narsisti, mikä kuvaa tietynlaista käyttäytymiskaavaa.
Minusta se on harhaoppi, että kaikkeen tietoon lätkitään kaikenlaisia arvottavia leimoja, eikä tutkita ilmiöitä neutraalisti.
Siis kyllä mielestäni uskonnot antaa ymmärtää, että narsismi on varsin ei toivottava tila,
mutta fanaatikot ovat kovia tuomitsemaan, mystikot suhtautuvat kaikkeen rakkaudella.
Niinpä!
Vakninin Samppakin luki vanhempiesta painostuksesta johtuen ensin teologiksi. Luki sitten psykologiaa.
S.V on tehnyt karhunpalveluksen maailmalle narsismitulkinnoillaan.
Ostin eilen uudet rintsikat!