aina valitetaan ettei ole esteripohjaisia öljyjä. mitä sen on väliä onko öljy mineraalipohjaista hydrokrakattua kun niiden laatu on todella hyvä?
mikä esterissä kiehtoo?
14
6063
Vastaukset
- ProOil
Tulisikohan joillaan öljyä valitessa jotenkin samaistuminen moottoriurheiluun ja tätä kautta parhaan voiteluaineen tuoma mielihyvä siitä, että on hellinyt konettaan erityisesti valitsemalla Esteri/Pao öljyt, siis normaali autoilussa.
Kisa vehkeissä näiden öljyjen käyttö on perusteltua, koska normaali öljyistä loppuvat ominaisuudet kesken ja niin kävisi myös kisan...eli lämmön hallittavuus ja tätä kautta voitelu.
Onneksi on olemassa laaja kirjo öljyjä eri käyttökohteisiin. Tämä on tärkeäpää miettiessä parasta voitelua omassa käytössä. Esteri öljyt tuskin soveltuisivat kovinkaan hyvin hidaskäyntiseen raskaaseen diesel moottoriin ja tuskin voitaisiin laitta raskaan dieselin öljyä lentokoneen turbiiniin voiteluun johon esteri öljyt alun alkaen kehitetty.- MasterOil
Hyvä kommentti. Asia on juurikin noin. Osittain öljy-yhtiöt saavat syyttää tuosta itseään, että mielikuvat linkittyvät moottoriurheiluun ja itseasiassa sillähän öljyjä myydään, "Rally Formula" jne. Vaikka oikeasti noilla ole juurikaan tekemistä esim. F1-öljyjen kanssa. Tottakai alkuperäinen teknologia saattaa perustua molemmissa samaan.
Kisaöljyt ja tavallisen auton öljyt ovat kaksi eri maailmaa. Käyttökohteet täysin erilaiset. Siinä missä kisaöljy valutetaan parinsadan kilometrin jälkeen ulos, taviskärryn öljyn täytyy kestää jopa 2v/30tkm. Kisaöljyissä ei juurikaan detergenttejä tai disperantteja tarvita. Kisassa (F1)moottoriöljyt lämmitetään liki käyntilämpöihin ennen koneen käynnistystä. Moottorilämpöjä ja öljyn lämpötilaa seuraa joukko alan parhaimpia insinöörejä reaaliajassa ja autoon voidaan tehdä tarvittavia säätöjä lennossa. Öljystä otetaan näyte ja se analysoidaan joka varikkopysähdyksellä. Kuinka moni suomalainen ottaa näytteitä oman autonsa öljyistä ja lähettää tutkittavaksi, seuraa ja muodostaa trendin moottorin kulumisesta. Ei ketään. Lisäksi yksi näyte öljystä ei kerro mitään öljyn toimivuudesta moottorissa, pitää nimenomaan muodostaa trendi siksi nämä pao-peelon höpöhöpö-tarinat jonkun yksittäisen raaka-aineen paremmuuteen perustuen voidaan ohittaa.
Estereille ja PAO:lle on paikkansa myös tavallisten autojen moottoriöljyissä, mutta ilman niitäkin pärjää mainioisti kun lisäaineistus säädetään sen mukaiseksi. Spesiaalikäyttökohteissa kuten suihkuturbiinit on aivan erilaiset lämpötilat ja vaatimukset öljylle, puhtaus (öljyn ulkopuolinen kontaminaatio), MIL-luokitukset. Koko moottori suunniteltu käyttämään erilaista öljyä, vaikka tässäkin on poikkeuksia mm. Venäjän sotilaskalustossa.
- UltimateOil
Mannoil Extreme 5W-40 on hydrokrakattua mineraaliöljyä. Vastaa ja ylittää Teboil Diamond 5W-40 hydrokrakatun mineraaliöljyn ominaisuudet.
Mannol Legend 0W-40 on sitten täyssynteettinen estereripohjainen öljy ja se sopii esimerkillisen hyvin Lappiin. Varsinkin jos moottorilämmitin puuttuu.- Rektaalituottaja
Paopellen tb sitä tb tätä on sitä samaa tuotosta jota normaalit ihmiset laskevat takapuolestaan. Paopelle työntää sitä suustaan.
- Fannigold
Mannol on tehty rikkipitoiseen venäläiseen perusöljyyn. Parempaa perusöljyä löytyy lännestä, mieti mitä moottoriisi kaadat.
- kjhkjuhkjhkjh
Fannigold kirjoitti:
Mannol on tehty rikkipitoiseen venäläiseen perusöljyyn. Parempaa perusöljyä löytyy lännestä, mieti mitä moottoriisi kaadat.
Kukaan ei kaada perusöljyä moottoriinsa, joten tuollaisen miettiminen on turhaa. Kaikessa maaöljyssä on rikkiä, niin idän nafteeneissa kuin jenkkilän parafeeneissäkin. Se kuitenkin poistetaan perusöljyksi jalostettaessa, ja lopputuotteen perusöljyksi vetykrakatessa.
Jos sinulla ei ole esittää VOA:ta mannolista jossa ilmenisi poikkeuksellinen rikkipitoisuus, älä väitä moisia pelkän Harrison-Stetson- menetelmän pohjalta.
- Mannol-krakattua
Mannol Extreme 5W-40 ylittää TB-DIAMOND 5W-40 ominaisuudet.
http://www.ebay.de/itm/20-4x5-Liter-MANNOL-SAE-5W-40-Extreme-Motorenol-/321613466250?hash=item4ae1a80a8a:g:G5cAAOSwkNZUiDWi- dfg345
Hydrokrakattua Group III öljyä tuo Mannol Extreme 5W-40.
- ProOil
Toivottavasti pukki tuo manol esteriä kaikille, niin on TÄYDELLINEN joulu ja uusivuosi
- Kyllä_nyt_kelpaa_ajella
On niitä. Ja puku toi 20 litraa. Ah, niin ihanan kallilsta.:-)
- 7253
Esterissä kiehtoo kauniit muodot
- ikjuhkihki
Esterissä kiehtoo p e r s e .
- Anonyymi
Ainakin Mannol Extreme esterilisäaineistettu synteettinen on halpaa, Suomessakin. Löytyy 3€ litra 4 litran purkeissa. Kai se menee vanhemmassa dieselissä kun vaihdan öljyt aina 5000-10000km välein, vaikka huolto- ohjelmassa on 20000km. Mielestäni hyvätkin öljyt menee liian huonoiksi 10000km mennessä.
- Anonyymi
Simo Lammikko , autoekspertti, suosittaa Mannolia ja myy itse ;
https://www.simolammikko.fi/p/ennakkomyynti-mannol-5w30-combi-ll-moottorioljy-motor-flush/
https://www.youtube.com/watch?v=KHOFqTG30II
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831589Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721400Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2301366Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311301- 111142
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029- 90975
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973