Meidän hamsterin silmä on vähän pullistunut ja kuivunut. Silmän ympärillä on lähtenyt vähän karvaa ja on pieniä haavoja. Korvan sisällä on kasvanut jotain ylimääräistä ja hamsterin alahuuli on pullistunut. Hamsteri on 1 vuotias.
auttakaa!! mikä on minun hamsterilla??
Sofiahalme
281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lisään vielä, että hamsterini on aktiivinen ja käyttäytyy niinkuin aina ennen, mutta nämä oireet ovat outoja.
Öhh.. olisiko aihetta lähteä vaikka heti eläinlääkäriin. Voi toki olla allergiaa tai sitten jotain vakavampaa. Allergia kyllä voi aiheuttaa silmävaivoja, korvien sotkuisuutta, kutinaa ja suun turvotusta, mutta harvemmin noin rajun kuuloisena. Mitä siellä korvassa on "kasvanut"? Lähteekö pyyhkimällä vai onko kiinni kudoksessa?
Hyvä ettei sentään ole kivuissa... jos olet lisännyt ravintoon jotain uutta, niin ota se heti pois. Jos mitään erityistä esim. ravinnossa ei ole, niin suosittelen viemään ell viipymättä.