Eikö työttömät voisi ajankulukseen ruveta katuharjat olalla ja tonttulakit päässä tekemään tällaista paraatihommaa cittarin edessä näin joulunaikaan?
Olisi ihmisillä viihdykettä!
https://www.youtube.com/watch?v=-4Ej1vK8hCg
Olisi ihmisillä viihdykettä!
https://www.youtube.com/watch?v=-4Ej1vK8hCg
Vastaukset 8
Vanhimmat
Soile syrjäläinen voisi laittaa hommiin tonttulakki päässä olevat työttömät nyt pielisentien kadut on leveitä siinä työtön toivottaa jokaiselle vastaan tulijalle hyvää joulua laulaa joululauluja katuja hiekoittaa kerää roskia ja tekee myös lapiohommia tässäpä olisi piristysruiske pielisen tielle punaisia pukkeja ja muoria työtön saa vielä palkkiota 9 euroa.onhan se työttömälle hyötyliikuntaa ja kuntouttava työtoimintaan
Erinomaisia ideoita. Työttömät tontut voisivat myös kantaa marketeissa asiakkaiden ostoksia ulos autoon, toivottaa iloisesti hyvää joulua ja työntää ostoskärryjä takaisin sisään. Tehdään Lieksasta hyvän joulumielen kaupunki.
Saatiin hyviä kokemuksia aiempien vuosilta tukipisteeltä tontut seisoi rautatien aseman rappusilla lieksan lehden kuva tonttulakit päässä hyvä olisi ideaa jatkaa
Työtön voisi vaikka varastaa asiakkaan puolesta, niin hyvämaineinen asiakas ei kärsisi vaikka sen tekisikkin mieli varastella, niinkuin ne tekeekin! Työtön joutaisi poliiskuulusteluun, mutta se hyvämaineinen maksaisi sitten sakot työttömän varkaan puolesta,,jos maksaisi!
Ja työttömät voisi esim. liukastua kadulla asiakkaan puolesta niitä tavaroita kantaessa? Asiakas vosi olla loukkantumatta, mutta työtön voisi jäädä kadulle vaikeroimaan kurjaa kohtaloaan! Kelan ja sossun porukka kävisi siinä lohduttamassa ja toivottamassa hyvää joulua sanoen,,, nyt sitten meni päivärahat! Mitä muuta nöyryttävää työttömät voisi vielä kokeilla? Kaikkeahan niillä on jo teetettykin!
Työttömän pitää vaikeroida kurjuuttaan päivärahat menee helposti koska työtön aiheuttaa omalla menettelylään liukastumisen kaupasta saa jalkatuki polvisuojia itse voi kankaasta tehdä tuet kääriä tarpeeksi vahvaksi että tukee nilkkaa kengän pohjia voi vaikka estää liukastumisen vanhalla piikkilangalla pitää vaan keksiä konstit liukastumisen estämiseksi eikös ole työttömällä te toimisto kouluttanut työkuntoon kurssin nyt voi hyödyntää työkuntoutusta ja saada 9 euroa jouluksi riisipuuroo syrjäläinen on hyvä asiantuntija joka on elämäntapa hallintaa edistävä kuntouttava työtoiminta. Tonttulakki työttömät avustaviin hommiin lumikola heilumaan jouluksi miksi natista kun työtä löytyy on vaan laiskuutta ja makoilua kotona
Hei rasset, tonttuhattu päähän ja duuniin. Tsoptsop!
Susset voi keksimänsä homman tehdä siellä asema-aukiolla ja tonttuhatut päässä! Samoin voitte myös lämmitellä sen letkajenkka homman ja ottaa nyt vuorostaan irakilaisia mukaan! Varmaan riemusta hihkuen lähtevät lompsimaan letkajenkkaa!
Missä on letkajenkka jossa työtön heiluttaa persettä vain jäikö lämmittelyksi olisi hyvä nähdä kun työtön hyppii 9 eurolla letkistä