Terveyskeskuslääkärin järjenjuoksu unettomuuteen?

Väärinkäyttäjäyrittäjä

Kärsin yhdessä vaiheessa kovasta stressistä. En tiedostanut asiaa itse, annoin vain mennä ja tein kokoajan kaikkea kuin hullu. Jossain vaiheessa mikään ei tuntunut onnistuvan ja kaikki tuntui kaatuvan päälle. En saanut enää nukuttua kunnolla. Jatkoin tästä huolimatta väsyneenä yrittämistä kunnes enää ei jaksanut kiinnostaa kun väsytti niin paljon. Menin lääkäriin ja lääkäri kertoi, että olen masentunut. Mietin, että miten voin olla masentunut tuntematta itseäni masentuneeksi. Lääkäri määräsi mielialalääkkeitä, jotka kävin hakemassa. Etsin tietoutta lääkkeistä ja sain kuvan että toiminnasta ei tiedetä ja haitat voi olla suuria. Jätin lääkkeet kokonaan käyttämättä. Menin lääkärille uudestaan, edelleen lääkärin mielestä masentunut ja määräsi toista mielialalääkettä ja jotain ?psykoosilääkettä. Olin ilmoittanut lääkärille, että en halua käyttää lääkettä, josta ei voi tietää kuinka se oikeasti vaikuttaa. En edes hakenut uusia reseptejä vaan luin suoraan netistä selosteen ja tiesin, että ne ei ole minua varten. Sain tuttavalta 30x5mg diapam ja otin yhden tarvittaessa illalla. Sain lääkkeiden avulla unta ja unen kuntoon muutenkin. Kuurini jälkeen uni onnistui normaalisti ja akut oli taas täynnä.

Asia tuli puheeksi kun kävin lääkärissä toisen asian takia ja lääkäri kysyi lääkityksestä joka minulla on. Kerroin rehellisesti, että en käyttänyt määrättyjä lääkkeitä vaan sain asiat kuntoon tuttavalta saaduilla diapameilla. Kerroin myös kuinka käytin lääkkeitä. Lääkäri pitää minua lääkkeiden väärinkäyttäjänä? Onko lääkäreillä järkeä enää päässä? En ole koukussa mihinkään ja sain vaivan parannettua ilman lääkärin apua. En usko, että tilanne olisi korjaantunut joillain lääkkeillä joista ei voi tietää miten vaikuttaa tai vaikuttaako tai mitä ne on.

Ilmeisesti siis olen lääkkeiden väärinkäyttäjä.

4

198

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimömmöjä

      Teit oikein, mielialalääkkeet on suoraan sanottuna perseestä vaikka moni niitä syökin, diapamia ei taida kuule saada enää muuta kuin laitoshoidossa, muuten antavat kaikkia mielialalääkkeitä joissa on sivuoireena väsymys kun niihin muka "ei jää koukkuun".

    • HiemanRauhoittavaa

      Älkää syökö SSRI-lääkkeitä. Ne vasta pään sekoittaa, eikä mikään tunnu miltään. Niihin liittyy kohonnut itsemurha riski ja monissa väkivalta jutuissa on henkilöllä ollut mielialalääkitys. Itse söin niitä ja olo oli vastuuton ja tunneton. Lääkäri sanoi, että lääkkeeni ovat "hullujen" lääkkeitä ja antoi tilalle vanhoja tuttuja "tarvittaessa" lääkettä. Nyt voin hyvin, käyn töissä ja olen lopettanut alkoholin kokonaan.

    • lääkärionpikkupiru

      onneksi olkoon, olet tavannut tyypillisimmän suolalaisen terv.keskus lääkärin ja nauttinut hänen osaamisestaan. tätä tapahtuu kuule joka päivä useasti ympäri maata.
      kiitä luojaasi, tai paremminkinitseäsi ettet noita mömmöjä syönyt ja kiitä kaveria, että jeesasi hädässä.

    • järjenkäyttösallittu

      Kellään ei ole mieliala korkealla, jos unirytmi on häiriintynyt! Ja kukaan ei ajattele siinä vaiheessa kovin kirkkasti. Mikähän ongelma siinä oli, ettei voinut määrätä pientä määrää unilääkettä? Sama juttu kuin vaikka verenpaineiden ja kolesteriolien kanssa. Jokaiselle määrätään lääke. Tautitehdas -kirjassa esimerkissä nuorella miehellä oli kotona vauva, joka valvotti, ja työssä stressaavaa. Järkevä (toinen) lääkäri tajusi asioiden välisen yhteyden, ja antoi tilanteen olla. Verenpaineet laskivat, kun vauvan koliikki hellitti ja työssäkin alkoi olla helpompaa.

      Terveyskeskuslääkäri ei ole psykiatri. Eli jos asian riitauttaisi, niin hänen ammattitaitonsa voi kyllä kyseenalaistaa sillä sektorilla.

      Nyt kun leikataan kaikilta muilta paitsi mamuilta, niin luulenpa, että terveyskeskuksessa ei enää tarjota mitään asiallisia hoitoja muille kuin mummoille ja mamuille. Pillereitä kouraan - vaikka niillä on useammin enemmäni haittoja kuin hyötyjä - ja kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      755
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      92
      424
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      385
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      85
      381
    16. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. 20
      367
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      63
      362
    Aihe