Voiko fibromyalgiaan kuulua ihon paineluarkuus lähes koko kehossa kasvoista jalkapohjiin saakka? Esim. kyljet ja pakaroiden yläosa todella, todella arkoja sormella painellessa.
Entä se, että jalat tuntuvat turpeilta, väsyneiltä ja kivuliailta lyhyitäkin matkoja kävellessä ja jalkapohjiin alkaa sattumaan kovasti hetken seisoskelun jälkeen? Tunne on niin epämiellyttävä, että on melkeinpä pakko päästä istumaan.
Kaikki muut sairaudet ms-taudista reumaan ja sidekudostauteihin poissuljettu.
Fibromyalgian oireitaKO?
10
661
Vastaukset
Anamnestinen laaja-alainen kipu
-vartalon vasemmalla ja oikealla puolella
-vyötärön ylä- ja alapuolella
Palpaatioarkuutta on vähintään 11:ssä seuraavista 18 pisteestä (kumpikin puoli lasketaan erikseen):
-takaraivoin lihasinsertio
-kaulan etuosa: nikamien c5-7 poikkihaarakkeiden välinen osa
-ylempi lapalihas lapaluun yläreunassa
-epäkäslihas: lihaksen yläreunan keskikohta.
-toinen kylkiluu: ylälateraalisesti kostokondraaliliitoksessa.
-lateraaliepikondodyyli: 2cm distaalisesti epikondodyylistä
-pakaralihas: pakaran yläulkoneljännes
-iso trokantteri: trokantterin ulkoneman takapuolella
-polvi: mediaalisessa rasvatyynyssä proksimaalisesti nivellinjaan
Muut tyypilliset oireet ja tyypilliset piirteet:
-aamusta alkava ja koko päivän kestävä uupumus
-virkistystä antamaton uni (yleensä katkouni)
-alentuneesta nosiseptisen ärsykkeen kipukynnyksestä johtuva yleinen käsittelyarkuus.
-eri elinryhmien psykosomaattiset oireet (ärtyvän suolen oireyhtymä, tihentynyt virtsauksen tarve, sydänoireet, gynekologiset ongelmat)
-neurologiset oireet (puutuminen, pistely, kiristävä tuntemukset, päänsärky)
-mielenterveysongelmat (masennus, ahdistus; vakava masennus harvinaista)
-kognitiiviset ongelmat (keskittymiskyvyttömyys, muistihäiriöt, uuden oppimisen vaikeus)
-TURVOTUKSEN TUNNE
-30-50%:lla potilaista on todettavissa nivelten yliliikkuvuus
-ylävartalopainotteinen, läiskittäinen punastumistaipumus (erythema fugax) ja toisaalta kylmäraajaisuus ovat yliedustettuina fibromyalgiapotilailla
-oireet vaihtelevat ulkoisten (säätilan muutosten, saunominen, erilaiset häiriötekijät) ja sisäisten (stressi) tekijöiden vaikutuksesta.
- fibromyalgia ei ole itsenäinen sairaus, vaan OIREIDEN JA LÖYDÖSTEN KOOSTE.
--------------------
Kuten näet, et täysin hakoteilläkään ole. Kyllä, kuvailemasi oireet täsmäisivät fibromyalgian oireisiin.- Nuunu79
Ruotsissa tiedetään enemmän fibromyalgiasta kuin suomessa. Kun muille tehtiin kiputesti niin mulla oli kipuja 12 alueella niin lääkäri totesi että mul on fibromyalgia. Tätä viestiä kirjoitan hammasta purren. Lääkärit pitävät meitä hulluina koska kipu vaihtelee päivittäin. Itse yritän käydä hierojalla kolmen viikon välein. Hieronta ei sovellu kaikille
Nuunu79 kirjoitti:
Ruotsissa tiedetään enemmän fibromyalgiasta kuin suomessa. Kun muille tehtiin kiputesti niin mulla oli kipuja 12 alueella niin lääkäri totesi että mul on fibromyalgia. Tätä viestiä kirjoitan hammasta purren. Lääkärit pitävät meitä hulluina koska kipu vaihtelee päivittäin. Itse yritän käydä hierojalla kolmen viikon välein. Hieronta ei sovellu kaikille
Fibromyalgiaa on ennen pidetty psykiatrisena sairautena, ja varmasti on yhä oma kuntansa joka näin ajattelee. Suomalainen kirjallisuus melko minimaalista. Itsellä ei todellista kokemukseen perustavaa tietoa asiasta ole.
- kokovartalokipua
- kokovartalokipua
Oikeanlainen manipulaatiohoito saattaa tuon parantaa.
Kannattaa ainakin kokeilla.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/skolioosi.htm#Tuki-_ja_liikuntaelinvaivoihin_apua_ja
- xvsxs
Mulla on painoarkuutta joka puolella lihaksissa. Ihmettelen usein miten ihminen voi olla näin kipeä joka puolelta. Lääkäreille en ole uskaltanut sanoa asiaa koska ei ne usko vaan luulevat että feikkaan.
- Jokapaikankipee
Fibromyalgiaa sanotaan myös "roskakoppadiagnoosiksi", jonka voi saada kun lääkärit eivät löydä tarkempaa diagnoosia, tai ovat jo kyllästyneet tapaukseen.
http://www.selkasivut.fi/jaw/anita.htm - kokovartalokipua
LDN on todella tehokas ja halpa ja haittavaikutukseton lääke fibroon.
Lisäksi aito ruoka ja lisänä
C
D
magnesium
beet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91108- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80937