Tuleeko moottorisahasta yhtä tehokas kuin uutena, jos siihen vaihtaa sylinterin ja männän?
Moottorisaha sylinteri ja männän vaihto
20
8368
Vastaukset
- Niin_ja_näin
Riippuu vaihtajasta. Yleensä tulee, teho tuotetaan sylinterissä polttoaineen ja ilman avulla, mäntä liikkuu ja mitä parempi männän ja sylinterin sovite on sitä paremmin teho välittyy eteenpäin. Toisaalta kannattaa miettiä mitä osat maksavat ja mitä maksaa uusi saha. Osien vaihtamisenkin jälkeen saha on vanha....
- racket520sp
Jos sylinteri ja mäntä ovat väljistyneet niin todennäköisesti väljiä ovat myös kampiakselin laakerit ja stefat.
- Korjaajana
Sylinterit ei mene miksikään männän vaihto riittää jos puristukset ovat menneet.
- korjaajapate
Ei tule. Korjattu ei koskaan ole uudenveroinen. Jos laitetaan alkuperäisillä osilla työ suoritetaan oikein ja kaikki aiheeseen liittyvät muut osat vaihdetaan päästään miltei samaan. Käytännössä sahat korjataan uusimalla tai korjaamalla vain vialliset osat. Se ei vastaa uutta.
- huolt
Miksi meinasit vaihtaa sylinterin ja männän? Mikä vika sylinterissä/paljonko puristukset?
Melkein kaikki merkkisahat voi korjata/huoltaa helposti ja edullisesti.
paljon käytettykin usein samantehoinen kuin uusi. Uusi vain kiiltää enemmän ja hintaa on useita satoja euroja enemmän per saha.
Jos sahaa liian laihalla / vähällä öljyllä / saha ei saa riittävästi polttoainetta , kiertää korkealla että ei nelistä huomaa sen äkkiä männästä /sylinteristä.Tasaisesti kovaa ylikierroksilla kiertävä saha / raivaussaha on varoitusmerkki jolloin kannattaa etsiä vika miksi ei saa riittävästi polttoainetta.
Uusi alkuperäinen sylinteri on se kallein ( hinta riippuu myyjästä eniten,eroja paljon) mutta senkin vaihtaminen kannattaa tietyihin ammattisahoihin , niihin joilla tehdään työtä ja rahaa oikeasti,
Vaihdoin männänrenkaat viikko pari sitten esim tuohon ammattisahaani 2kpl hieman yli 10eur alkuperäiset.Polttoainetta mennyt xxx litraa 2008 vm saha, yhtä tehokas kuin uusi vastaava, laakerit / stefat alkuperäiset , ei käyntihäiriöitä. Ostin käytettynä silloin .- 543-
Pitäisi varmaan vähän oikoa tuon tekstin väitteitä. Kuten että merkkivehkeitä voi korjata helposti ja halvalla.
Ei voi. Osat on kalliita ja työ vielä kalliimpaa. Sylinterin vaihtoja ei yleensä kannata tehdä. Uusi saha tilalle.
Paljon käytetty saha ei todellakaan vastaa uutta tehoiltaan eikä varsinkaan muilta ominaisuuksilta. Siellä kuluu paljon muutakin kuin sylinteri.
Jos saha kiertää liikaa siellä ei ole polttoaineen saanti ongelmia vaan väärä ilma/polttoaine seos. Väärä öljy ei aiheuta ylikierroksia.
Uusien alkuperäisten sylintereiden hinnoissa ei ole suuria eroja. Maahantuoja määrittelee raamit joilla myyjä ostaa ja myy. Jälleenmyyntihinta erot tulee tarvikevaraosista ja ulkomaan postimyynnistä.
Aina on tietäjiä mutta kaikki tieto ei ole totta. - Anonyymi
Esimerkki stihl 261,alkuperäis osilla sylinteri ja mäntä plus siihen liittyvät osat ja runkolaakerit ym tiivisteet maksabat töineen ja alvineen yhtä paljon kuin uudesta sahasta alvi vähennyksen jälkeen jäävä maksu..Uudella sahalla lisäksi usein kahden vuoden takuu,joten kauppaan kipin kapin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkki stihl 261,alkuperäis osilla sylinteri ja mäntä plus siihen liittyvät osat ja runkolaakerit ym tiivisteet maksabat töineen ja alvineen yhtä paljon kuin uudesta sahasta alvi vähennyksen jälkeen jäävä maksu..Uudella sahalla lisäksi usein kahden vuoden takuu,joten kauppaan kipin kapin!
Kaikki peruskorjatut sahat on kiinalaisilla piraattiosilla viritettyjä aikapommeja. Ostin temusta halvalla ja tein itse.
- jopu
No asia on kyllä niin, että kyllä vanhasta sahasta voi saada teholtaan uuden veroisen jos siihen vaihtaa alkuperäisen sylinteripaketin. Mutta silloin äänenvaimentaja ei saa olla karstainen, eikä stefat saa vuotaa, koska ne vie tehoja. Kaasarin saa useimmissa sahoissa säädettyä, niin että seokset ovat oikeat. Niin ja voihan laakerivikakin viedä tehoja.
Tarvikesylinteripaketit ovat halvempia, mutta eivät niin laadukkaita ja niissä voi olla pieniä eroja kanavissa, jolloin saha käyttäytyy vähän erilailla eri kierroksilla kuin alkuperäisillä osilla. Mutta voipa olla niinkin, että tehoa tai vääntöä on enemmänkin, kuin alkuperäisillä, jos esim. kanavat tai pakoaukko on vähän isommat.- korjaajapate
Asiahan on niin että vanhasta ei saa uuden veroista tehoiltaan eikä muutenkaan. Että pääsisi lähelle pitäisi vaihtaa kaikki kuluvat osat jotka vaikuttaa tehon muodostumiseen ja kitkavastuksiin.Silloin ei enää puhuta normaalista sahan korjaamisesta vaan jostakin muusta koska tuollainen ei ole käytäntöä.
Kahdella sadalla saa uusia sahoja ja kahdella sadalla saa hyviä sahoja. Mutta kahdella sadalla ei saa hyviä uusia sahoja. - jopu
No ei niitä kovin paljon sahassa ole osia, jotka vaikuttavat tehoon. Sitäpaitsi kitkavastus on suurempi uuden sahan osissa, esim. laakereissa. Tietysti, jos on kysymys loppuun sahatusta sahasta, niin olen samaa mieltä, että paljon osaa pitää vaihtaa. Mutta jos on vaikka pari vuotta vanha saha, joka leikkaa kiinni, niin kyllä minä ainakin siihen vaihtaisin satasella tarvikesylinteripaketin.
- korjaajajpate
Kyllä niitä on aika monta.
Pari vuotta vanhoihin sahoihin ei kannata vaihdella sylinteri paketteja koska maksaa liikaa. Tarvikkeena ei saa ja käytettyjä ei ole. Eikä juuri tarvikkaan. Suurin osa leikkauksista tulee kuntoon ilman uutta sylinteriä. - jopu
Ai miten niin ei saa tarvikkeena, tilasin amerikasta makso 13 eur tarjouksessa.
- hjjygvcfghbb
Höpöhöpö.Uusiin sahoihin ei saa tarvikesylintereitä. Piraatit tulee jälkijunassa. Vasta kun malli vanhenee ja alkaa tulemaan korjaustarvetta takuiden jälkeen.
- Korjaajana
Kannattaako vaivautua ? 200 e saa uusia hyviä sahoja.
- hyväpelijasoi
Kyllä kannattaa vanhakin saha rempata koska vähän sahattu vanhempi on kulutusosiltaan kestävämpi. Vanhasta pikku 024Sthil:stä tuli uudenveroinen kun oli vahingossa leiponut kiinni (kannattaa katsoa mitä kukin tankkiin laittaa!) vaihdoin koko paketin tarvikesylinteri,tappi,mäntä renkaineen rapakon takaa tilattuna 72€
Siinä samalla tuli muutenkin saha putsailtua ja hienosti vörkkii!- korjaajapate
Ei pidä paikkaansa. Ikä ei tee sahasta laadukasta. Huonoja on tehty ennenkin samoin hyviä, kuten nykyäänkin. 024 ei tule uuden veroiseksi vaikka siihen laittaisi usasta tilatun kiinassa valmistetun tarvikesylinterisarjan.
- Anonyymi
Periaatteessa kyllä on vastaus. Tässä on myös terveellinen ominaisuus se, että huoltaa ja ylläpitää itse omia vehkeitään eikä aina uutta kun menee naru poikki. Täällä halutaan ymmärtää väärin se että et missään kohtaa edes väittänyt tavoittelevasi "uutta" sahaa vain pyttysarjan vaihdolla, ymmärrän tämän niin että vain koetat ylläpitää ja elvyttää olemassaolevaa konettasi. Varmaan jotain jälleenmyyjä-jobbaria asialla kun sahaa ei saisi/"kannattaisi" korjata tai muuten vaan kuuluu käydä täällä tietämässä joka asiaan. Kyllä autokin "kannattaa" hukata jos vikavalo syttyy sanoo autokauppias. Oletan että työkalut pysyvät kädessä eli et edes kiikuta sitä jälleenmyyjän huoltoonkaan, mikä tokl sapettaa, siis jotakuta. Kun uudessa on kai paremmat katteet ja siinä selviää pelkällä hölöttämisellä, ja huoltotyö olisi työtä sananmukaisesti. Ihme tyyppejä.
- Anonyymi
Mikähän oli jatkoaloituksen pointti?
- Anonyymi
Kannattaako sitä edes ottaa myyntipakkauksesta ettei tule naarmuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482503
- 1801748
- 921598
- 691583
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68891
- 61856
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188844- 61818