Ei kaikki ihmiset saa suhteilla/sukulaissuhteilla

suojatyöpaikkaa. Kannattaisi vähän miettiä mitä kirjoittaa.
791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei niin. Olen viimeksi ollut töissä vuonna 2000. Oikeasti haluaisin sairaseläkkeen.

Äänestä
  • plin 17 vuotta töisä sitten tärppäsi eläke

    Äänestä

Jotkut saa jopa katon päänsä päälle huonosti ja laiskasti tehdystä vähäisestä työstä.

Äänestä
  • muut tekee työt, sinä saat palkan (muiden tekemästä työstä).
    Omilla taidoilla tai osaamisella et tule ikinä työpaikkaa saamaan.

    Äänestä

  • NiinEliSinä kirjoitti:

    muut tekee työt, sinä saat palkan (muiden tekemästä työstä).
    Omilla taidoilla tai osaamisella et tule ikinä työpaikkaa saamaan.

    Olen tähänkin mennessä saanut työpaikan omilla taidoilla ja osaamisella, sillä kenen sitten?

    Sivusta vain katsellut, miten vähällä työllä eräs peruskoulun käynyt juoppo sai työsuhdekaton päänsä päälle, minkä alla kelpaa räyhätä ja puhua paskaa.

    Äänestä

  • NiinEliSinä kirjoitti:

    muut tekee työt, sinä saat palkan (muiden tekemästä työstä).
    Omilla taidoilla tai osaamisella et tule ikinä työpaikkaa saamaan.

    Eipä siinä mitään, peruskoulun läpilusineet päihdepössyt eivät ole ihan ihmistyyppiäni. Hyviä narsistin hovipäihdeneitokaisia niistä tulee, kun narsisti vähän mielistelee ja tyhmä nielee kaiken, valheetkin. Semmosia kohtaloita.

    Äänestä

Juu, ei. Enpä saanut edes työharjoittelupaikkaa sukulaisten kautta, kun tuli hätäpäissään heiltäkin sitä kysyttyä melkein hattu kourassa. Joitakin hyysätään kuin piispaa pappilassa suhteittensa takia, ilman suhteittaan tuskin olisivat työtänsä saanneet. Jotenkin ihmeellistä, miten melkein pystymetsästä tullut ohittaa valinnoissa moninkertaisesti pätevimmät ja kokeneemmat hakijat ihan vaan suhteittensa takia. Heille jopa kehitellään työ joka ei vaadi sen kummempaa osaamista ja saavat apulaisenkin etteivät yksinänsä täysin sössi sitäkin hommaa. Oikeastaan on ollut hyväkin ettei sukulaisten kautta ole kauheasti apuja tullut työnsaannissa. No, hoidin mä jonkin aikaa yhtä mummoa, mutt ei sekään työ helppoa ollut. Kyll se mummo osas olla ilkeä luontojaan ja palkka oli tuntimäärään verrattuna surkeaa. Mutt menköön tuo oman tyhmyyden ja kiltteyden piikkiin, tuli tehtyä ylitunteja, en mä voinut sitä mummelia heiteillekään jättää. Sai joka päivä kunnon ruokaa ja puhtaat vaatteet yllensä ja siivotun kodin. Työkkärissä varmaan kuvitteli ett pääsin helpolla kun tutuille töitä tein, voi pojat jos ne siellä tietäis puoliakaan millaista se oikeasti oli, on se leipä helpommallakin tullut, ei monessakaan työssä ole joutunut sentään joka päivä kuulemaan ett mitä vikoja mussa on :D. En lähtis toista kertaa samaan hommaan. Ett tuommoinen suojatyöpaikka mun kohdalla on ollut. Ei rahoille lyönyt, eikä tekemisen riemua antanut, monesti melkein itku tuli sen mummon sanomisten takia. No, eipähän jäänyt turhia kuvitelmia itsestäni ja erinomaisuudestani ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pätemättömänä kirjoitti:

suojatyöpaikkaa. Kannattaisi vähän miettiä mitä kirjoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu