oli ja meni. Tänävuonna myyntipöydän vuokra oli 15 % myynnistä. Se on paljon. Jos myit esim tonnilla, vuokra oli 150 euroa. Se on törkeetä rahastusta. Olin mieheni kanssa tyhjentämässä pöytää ja söin kahvilassa riisipuuroa, mieheni ohrapuuroa. Riisipuuro oli niin tönkköä, ettei sitä meinannut saada pois kattilasta ja ohrapuuro oli lähes kylmää. Ei pari pientä tuikkua pitä puuroa lämpimänä. Rusinasopasta oli ilmeisesti jäänyt vesi pois. Jäljellä oli vain rusinoita. Noilla pöytävuokrilla uskoisi saavan ammattilaisen keittiöön.
Omantuvan joulumyyjäiset
kalliitvuokrat
4113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarjottiinhan siellä vanhoja torttuja pullia päivän hintaan. Meitä myös ihmetytti se pari tuikkua kattilan alla. Uutta puuroa lapattiin vanhan päälle.
Oma mikro tulee ottaa tapahtumiin mukaan.
Tuttavani oli myös myymässä omia tuotteitaan ja ihmetteli kovaa myyntipöipöydän hintaa. Kyllä 15 % myynnistä on kova hinta. Eikö Ikaalisissa mikään muu taho pysty järjestämään myyjäisiä? Omatupa saa kaupungilta varmasti kovan hinnan kolulun vuokrasta niin luulisi, että oman kaupungin käsityöläisiltä vuokra olisi hiukan halvempi.
Rahastaminen kuuluu ikaalilaiseen perinteeseen.