Kirkosta moskeija?

MattiMaallikko

Luterilaiset kirkot tyhjenevät, otsikoi Hesari tänään. Moskeijoista on pulaa Suomessa. Soveltuuko kirkko moskeijaksi aivan sellaisenaan, vai vaatiiko se joitain tiettyjä remontteja? Voiko Allah astua Herran huoneeseen ilman, että siitä seuraisi joitain uskonnollisia ongelmia?

9

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiroushäpäisy

      Kun kyse on islamista, niin raamattu kutsuu Allahin epäjumalan sitten. Kun kirkko on pyhitetty Jumalalle, raamatun Jumalalle, Jumala ottaa siunauksen pois ja antaa kirouksen langeta jumalattomien eli muslimien ja islamin uskoisin päälle. Jumala ei anna siunausta. Sitä ei tule. Tulee entinen kirkkorakennus, josta tulee moskeija, mutta jolta puuttuu Jumalan siunaus ja joka häpäisyn takia on Jumalan kirouksen alainen. Raamatun jumalan kirouksen alainen.

      • Siionomit

        Koska mitään Jumalaa sen paremmin Allahia kuin Jeesus Jumalaakaan ei ole , niin muslimit ottavat vallan vahvempana ja väkivaltaisena uskontona , sionistit Soini ,Sipilä ja Stubb, joutuvat nöyrtymään Islamin uskon edessä jos eivät luovuta valtaansa pois ja asiaa ei laiteta kuntoon.


    • ghgddfvvbbb

      Sipilä järjestää suomen täyteen moskeijoita

    • Yksinkertaisesti hölmö ajatus, suunnitella kirkosta moskeijaa,
      Suomeen tulee islamin uskoisia ihmisiä, joille annamme turvapaikan ja tarjoamme mahdollisuuden rakentaa elämäänsä työtä tekemällä ja veroja maksamalla.
      Hyvä niin, mutta on muistettava , että Suomi on suomalaisten maa ja meillä on kristillisiin arvoihin perustuva valtionuskonto, sekä perinteemme.

      Tulijat ovat islaminuskoisia, budhalaisia,hinduja, jne, mukana on lisäksi monien muiden uskontokuntien edustajia sekä ateistejakin.

      Kaikkien tulee saada vapaasti harjoittaa uskontoaan ja hankkia itselleen tiloja uskontonsa harjoittamiseen, mutta ulkoisia symboleja ei tule sallia.
      En halua Suomen maisemaan minareetteja, jossa joku karjuu/huutaa uskontoaan.
      Meillä on omat kirkkomme ja olen varma, että suomalaiselle joka muuttaisi asumaan Irakiin,Afganistaniin,Somaliaan, tai muualle arabimaihin, ettei Lutherilaista kirrkkoa saisi rakentaa arabikaupunkiin. (Uskon sen sijaan , että oman uskonnon harjoittaminen sisätiloissa olisi sielläkin sallittua.

      "Talo elää tavallaan, vieraat kulkee ajallaan"
      "Maassa maan tavalla, tai maasta pois"

      • Siiomomit

        Enkä minä halua huutajia 1400 vuotta sitten keksityn uskonnon nimiin. Menkööt pois tai jättäkööt uskonnon harjoittamisen pois ja eläkööt massa maan tavalla.


    • ttkkl

      Kirkot ovat pyhitetyt Isä Jumalan ja Poika Jeesuksen ja Pyhän Hengen käyttöön! Kyllä seurakunnissa on paljon enemmän väkeä kuin kirkkoihin mahtuu, mutta pelkäävät muhamettilaisten terroria. Muhamettilaisethan ovat pahoja ja tuhoavat ihmisiä Jumalan kuvia joka päivä. "Joka Jumalankuvan turmelee sen Jumala turmelee!"Raamattu
      Kristityt odottavat, jotta Jumala poistaisi pahan!
      "Antakaa Jumalan kostaa!" Raamattu
      "Antakaa Jumalan vihan sijaa saada!"Raamattu
      "9 Ja kun Karitsa avasi viidennen sinetin, näin minä alttarin alla niiden sielut, jotka olivat surmatut Jumalan sanan tähden ja sen todistuksen tähden, joka heillä oli.
      10 Ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Kuinka kauaksi sinä, pyhä ja totinen Valtias, siirrät tuomiosi ja jätät kostamatta meidän veremme niille, jotka maan päällä asuvat?"
      11 Ja heille kullekin annettiin pitkä valkoinen vaippa, ja heille sanottiin, että vielä vähän aikaa pysyisivät levollisina, kunnes oli täyttyvä myös heidän kanssapalvelijainsa ja veljiensä luku, joiden tuli joutua tapettaviksi niinkuin hekin."Raamattu , Ilmestyskirja

    • suomi_on_erikoiskusessa

      Tehdään kirkkoihin täysremontit (etupäässä köyhien kustannuksella)ja annetaan ne
      ählyjen moskeijoiksi. Allahu akbar ja kristityiltä lutkut poikki.

    • eiracisti

      Kyllä se onnistuu, tekiväthän venäläisetkin suomen kirkoista hevostalleja, autokorjaamoja ja elokuvateattereita. Penkit ja alttaritaulu pois, tilalle islamilaisia ornamenteja ja iskulauseita sekä kellotapuliin kovaääniset että rukouskutsut kuuluvat joka paikkaan. Enää ei sitten sanota että "mennään kirkolle "vaan sanotaan että mennään moskeijalle.

    • PoisVaanMolemmat

      Ihan samaa Lähi-Idän sontaa ovat kristinusko ja islam. Kun maailma kehittyy ja sitä mukaa maallistuu, voi olla, että lopulta kristinusko ja islam joutuvat yhdistymään yhdeksi uskonnoksi. Krislaminuskoisia on jo nyt.

      Paras olisi se, että pääsisimme eroon kokonaan näistä Lähi-Idän tuliaisista. Suomessa kristinuskostakin on ollut vain haittaa.

      Kirkoista voisi tehdä konserttihalleja, kunnantaloja tai hotelleja. Ongelmana ovat tietysti ne kirkot, joiden välittömässä yhteydessä on hautausmaa. Se ei ehkä houkuttele ainakaan hotelliin asiakkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1038
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 96
      864
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    7. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      829
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      729
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe