Saabin mittarissa on kunnioitettavat 370tkm. jakoketju on alkuperäinen. Pienen pientä ikäänkuin rallatusta kuuluisi jakopäästä kun avaa konepellin. Voi johtua vaihtokunnossa olevista öljyistäkin, mutta heräsi kiinnostus että kuinka paljon uskaltaa ajaa selkevästi rallattavalla jakoketjulla maantietä etiäpäin? Puhutaanko yleensä vielä kymppitonnista? Nimittäin kun auto on todella hyväkuntoinen mutta aika kalliiksi tulisi tuon ketjun vaihtotyö.
kauanko voi ajaa rallattavalla jakoketjulla
7
605
Vastaukset
- saabiollut40v
kallimmaksi tulee kun hajoaa kansi ja moottori.kanattaa ottaa kokone paketti pois ja samalla kun valhtaa ketjun ja kiristimen vaihtaa samalla kansipahvi ja hioa venttiilit.rallattava ketju vaginkoittaa lisäksi lohkoa.
- näinkinvoisi
tai sitten hakee romiksesta 400 eurolla kolarisaabin hyvän koneen jossa on maltillisesti kaksisataatuhatta kilsoja ja vaihteloo paikalleen uuden koneen. välttyy kansiremppa ja ketjunvaihto. välttyy venttiinvinvarren kumienkin vaihto. kun tottahan se on että kun kannen avaa ja ketjun remppaa pitäs rempata kumit ja kansikin ettei ne tule heti muutaman vuoden piästä. 400 eurolla kone ja 400 eurolla työn hinta. ja taas mennään 200tkm
- Aune_mummu
Miten liittyy tämä asia tähän rekka palstaan?? Voitaisko pysyä asiassa eli höyriksien ahmimisessa, kolitseihin paskomisessa ja rahrin kairailemisessa. Sovittaisko niin? Tanan tonokit!
- sormipyllyyn
eipä romiksista löydy saabin moottoreita.työnnä sinä colitsipaskat suuhusi valerekkakuski
- nipsnapsrousk
Niinkauan voi ajaa kun katkee
- Hellix
vaikea sanoa
- prrrrrrrrrrrrrr
scanias oli kans välipyörä laakeri sorvannu lisää tilaa jakopää paskana koteloita myöten saaaaa prrrrrrrrrrrrrrr kle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956624Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096360SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614661Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963521Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663382Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103232Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02940Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31775Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141357