Porvarit eivät tiedä mitä köyhyys on

Rikas.rakas.köyhä.varas

”Köyhyys on lähes aina ihmisen oma vika, ja lähes jokainen köyhä on yhteiskunnan rupusakkia.”

”Köyhä ei pysty huolehtimaan omasta terveydestään, ja kiinnostuskin siihen sekä ulkonäköön on täysin lopahtanut.”

”Köyhyys on henkistä: yrittämisen puute, huonot valinnat, kyvyttömyys hoitaa omia asioita. Varojen yli eläminen.”

Kuvaukset on poimittu HS:n köyhyyskyselyyn tulleista vastauksista. Ne ovat kaikkein varakkaimpien kirjoituksia, siis sen joukon, jonka tulot ovat 15 500–250 000 euroa kuukaudessa

http://www.hs.fi/sunnuntai/a1450417337441

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallaajat

      Mitä ihannuutta on rikkaudessa, jos ei ole tuon enempää järkeä.Joskus elämä vie köyhyyteen, syyt ovat monet rikkaana harva syntyy.

    • Minä tiedän mitä köyhyys on. Olen joskus ollut itsekin köyhä, siitä johtuen elän edelleen sen mukaan. Moni ystävistänikin on köyhä. Köyhyys on tulossa minullekin tällä menolla. Olen viimeisen vuoden tehnyt nollatuloksella töitä. Kiitos hyvinvointiyhteiskunnan, saan veronpalautuksia jolla voin tasapainottaa tilannettani.

      Ei porvari ole automaattisesti pahansuopainen.

    • takana500pv

      Köyhyyden syy ainakin mulle , Pikku Porvali myi firman rapakon Etelärannalle .

    • Tabularasa12

      Ei pidä "jäädä tuleen makaamaan", jos on köyhä. Kun lähdin kodistani opiskelemaan , olin köyhä. Ainoa omaisuuteni oli ruosteinen polkupyörä, jolla poljin laitokselle. Vuosien saatossa olen vaihtanut sosiaaliluokkani toiseksi. Se on mahdollista edelleenkin täällä Suomessa. Asenne ja tahtotila ratkaisevat!

    • ota.järki.käteen

      Aika lapsellinen kirjoitus. Niin pieni osa ihmisistä saa yli 15.000 euron palkkaa kuukaudessa. Niitä on ehkä 5.000 henkilöä. Nämäkö on nyt sitten niitä kuuluisia porvareita???????

    • Hah vitun köyhät mulla kyllä rahaa riittää koska oon maailman paras laulaja. Sori jos pidätte mua itserakkaana ja lisäks mulla on maailman paras perse vaikka oonkin poika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7793
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4117
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3670
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      3318
    5. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2898
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      22
      2827
    7. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2772
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2653
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      146
      2650
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2599
    Aihe