Suomen painissa jäljellä muutama Olympialaisiin uransa päättävä urheilija,muutama Juniori-ikäinen kaveri ja isoissa sarjoissa pari kolme aikuista miestä.Miten tällaiseen tilanteeseen on voitu ajautua,eikö ole pelisilmää valinnoissa kansainvälisiin kisoihin,onko leiritys mennyt metsään,huolehtiiko valmennusporukka urheilijoiden harjoittelu-ohjelmien järkevyydestä,onko urheilijat tasavertaisia keskenään ,kun valmennuksesta vastaavat kuitenkin seuravalmentajat,mikä helvetti oikeen on vialla,kun hieno laji saadaan lähes tapettua muutamassa vuodessa.
Mitä valmennus miettii
5
209
Vastaukset
- Niinsevainon
Suomen nuoriso on joukkuelajien lumoissa. Ei kovin moni halua enää painia tai työntää kuulaa tms.
- Tuskavääntäjä
Liialla kisojen kiertämisellä pitkin maakuntia ala-asteikäisestä lähtien tehdään lasten urheilusta sellaista, että se kiinnostaa lähinnä heidän vanhempiaan (vrt. ravihevosten omistajiin).
Se heppa ei välttämättä halua vietää koko päivää odotellen niitä paria matsia ja mitalien jakoa, vaikka olisi kisat omalla paikkakunnallakin. Siinä mielessä ehkä ruotsalaisten systeemi (olikos se niin, etteivät alle 12-vuotiaat saa kilpailla painissa eikä judossa - nyrkkeilystä tietysti puhumattakaan?) voisi kuitenkin olla järkevämpi. Murrosiässä sitten useimmat hepat tuumivat, että eiköhän tässä ole jo ravattu ihan tarpeeksi, ymmärrettävästi.
Pikkukisat tyyliin Tähtipainit on tietysti ihan eri juttu. Hieno laji, mutta mutta... - näinsevaanonpi
Itsekeskeisyydellä seurojen taholta, ainoa oikea syy, ei yhteistyötä.
Minä minä minä minä ajattelu, ilmajoki hyvä esimerkki, toiveena että olisi suomen ainoa painiseura...
Vastuuvalmentajatkin voisi vaihtaa välillä, vaikka ihan jonkun toisen lajin valmentajaan, menestyksettömyyteen silläkään ei olisi mitään väliä, alemmas kun ei enään pääse.. - johdostalöytyysyy
Rauhala Rauhala Rauhala Vehviläinen Vehviläinen Vehviläinen miettikää Hei mitä ne on oikeesti tehnyt asian eteen esim. Viimeisen 10 v sisään ?
- omaa uraa pönkittäneet - käsikieppi
Nyt tulee muutos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss885949Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243547- 1612081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2312002Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741751Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2841513- 671031
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571031Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211010Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.110946