Nimienkeräys

olmen

Kirkolliset on kovia poikia keräämään nimiä. Luulisi, että heillä on kaikki kaapit, komerot ja lipastot täynnä nimilistoja.
Lapsena naapurinpojat keräili erilaisia perhosia. Itse aloitin joskkus myös postimerkkien keräilyn, mutta se jotenkin jäi, ei kiinnostanutkaan.

Mutta että nimiä........ no.............harrastushan tuokin.

19

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hlrlrll3

      Kai he listaa pitävät pedofiileistäänkin, rippi rikollisia suojellessaan....

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9818336#comment-50245011
      "teuta
      25.4.2011 19:30
      Olen kirjoittanut siitä , toisaalla Se johtuu siitä että
      sellainentoiminta on syntiä , ja kaikki jotka nöyrtyvät
      pyytämään anteeksi , Se kuuluu Jumalan lakiin että
      silloin kun asia ei ole missään kohdissa muitten tie-
      toinen , mutta tälläinen henkilö haluaa saada omantun-
      tonsa puhtaaksi , hän menee Rippiisän juttusille , sekä
      ertoo kaiken hänelle , ja anoo anteeksi , hän saa sen
      Jumalan /Jeesuksen nimessä , mutta jos on pienikin
      mahdollisuus , tulla ilmi sitä ei voi suorittaa vaan
      astuu rikollisoikeus voimaan."

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9864171
      teuta
      26.5.2011 07:32
      vASTAAN KUN OLEN TÄSSÄ. Maallisella lailla ei ole mitään valtaa ,"

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9955763
      "Jeesus on tie
      1.7.2011 20:09
      Jokainen bedofiili toiaan saa syntinsä anteeksi, jos hän antaa Jeesuksen sovintoveren virran puhdistaa sydämensä, hallelujaa kiitos Jeesus!
      Jos parannusta ei tule, niin sinun raukan käy huonosti.
      Keneltä, kysyi yksi mäntti?!!!
      Jumalalta!"

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10835053#comment-57305312
      "teuta
      8.8.2012 00:24
      Kyllä minä ja paavi sen tiedämme , pitäisikö kysyä Jumalalta vielä ."

      • Et sitten ole harkinnut oman kunnan mt-toimistossa vierailua ja lääkityksen tarkistusta? Luulisin, että niillä on päivystys joulunpyhinäkin, ainakin isommilla paikkakunnilla.


    • olmen

      Nimenkeräys oli tässä aiheena

    • RauhaJaLuotto

      "Kirkolliset" - mielestäsikö siis vääräuskoiset? Mistä sinun vihasi veljeäs kohtaan kumpuaa? Etkö antaisi rakkaudelle sijaa sydämessäsi?
      Rakkaus on hedelmä. Älä hajoita, vaan rakkaudella kokoa. Aamen.
      Pyydä pitkämielisyyttä, viisautta, ymmärrystä ja kärsivällisyyttä. Pyydä rakkautta.

    • oletteihmejoukkoa

      Noita kaikkiako oppin isä lutter pyysi itselleen kun oli mukana tapattamassa aikansa uskovia kuka tietää kuinka paljon, j aloput hukutetiin tai karkotettiin!

      mikä tuon luettelon jaloista asioista oli herranne pontimena kerrotko sen lukijoille?

    • Laharemies

      Lahden puhelinluettelossa olis jo nimet valmiina, mitäpä jos veisitte sen sinne mihinkä te nyt ylipäänsä sitä nimilistaa olette kiikuttamassa, jos teillä olis noinpaljon energiaa käytettävänä kristillisyyden ylösrakennukseksi eikä hajottavaan työhön niin se olisi siunaukseksi ja siitä vois saada jopa hyvän mielen itselleen.

    • ruokkoo

      Vanahat sanoopi ethä tuonlaaset nimilistat ovat kouleen uskon ruokkaa niillänsä pysyvätten henkissä

    • äänitakapenkistä

      Laharenmies voisi miettiä, että mistä tämä hajotustyö on lähtöisin.
      Onko kysymyksessä opillinen asia vai pelkkä hallinnoimisjuttu? Onko tämä vain keino mittauttaa luottamusta pariin LV:aan, sillä kirkon tunnuskirjoissahan ei ole tapahtunut mitään muutosta.
      Jos kirkon tunnuskirjoissa olisi tapahtunut muutos, asia olisi aivan toinen.

      • siirryeteenpäin

        Piispat pyyhkivät tunnustuskirjoihin takapuolensa. Vaikka raamatun sanaa on vesitetty, sieltä löytyy vielä totuutta, joka kirkossa on muutettu valheeksi. Raamattu pitäisi olla ainoa ohjenuora, jonka mukaan kaikki opit ja opettajat pitää arvostella ja tuomita. Mitä kirkossa tehdään? Erotetaan ne papit, jotka haluavat toimia raaman ohjeiden mukaan ja taas ne piispat ja papit, jotka ovat etupäässä raamatun sanaa vastaa, eivätkä usko neitseestä syntymiseen, eivätkä kaikki edes Jumalaan, saavat jatkaa virassaan.

        Jumalan seurakunnassa on määrättyjä virkoja, josta raamattu kehittaa pitämään vaarin. Toiset, joille ei ole annettu heidän mielestään riittävästi vastuuta, ovat alkaneet netissä tekemään hajoittavaa työtä ja liittäneet pappeja ja lainoppineita mukaansa.

        Huvittaa kirjoitus, että Hämeenlinnassa kokoontui joukko vastuunkantajia, jotka päättivät nimien keräyksestä. Alla on lista sakramenttityöryhmän jäsenistä ja Myös muut lähetysmiehet ovat vaikuttamassa päätökseen:

        mukana on kuolleita:

        Pauli Väänänen

        Toivo Kärki


      • teuta01
        siirryeteenpäin kirjoitti:

        Piispat pyyhkivät tunnustuskirjoihin takapuolensa. Vaikka raamatun sanaa on vesitetty, sieltä löytyy vielä totuutta, joka kirkossa on muutettu valheeksi. Raamattu pitäisi olla ainoa ohjenuora, jonka mukaan kaikki opit ja opettajat pitää arvostella ja tuomita. Mitä kirkossa tehdään? Erotetaan ne papit, jotka haluavat toimia raaman ohjeiden mukaan ja taas ne piispat ja papit, jotka ovat etupäässä raamatun sanaa vastaa, eivätkä usko neitseestä syntymiseen, eivätkä kaikki edes Jumalaan, saavat jatkaa virassaan.

        Jumalan seurakunnassa on määrättyjä virkoja, josta raamattu kehittaa pitämään vaarin. Toiset, joille ei ole annettu heidän mielestään riittävästi vastuuta, ovat alkaneet netissä tekemään hajoittavaa työtä ja liittäneet pappeja ja lainoppineita mukaansa.

        Huvittaa kirjoitus, että Hämeenlinnassa kokoontui joukko vastuunkantajia, jotka päättivät nimien keräyksestä. Alla on lista sakramenttityöryhmän jäsenistä ja Myös muut lähetysmiehet ovat vaikuttamassa päätökseen:

        mukana on kuolleita:

        Pauli Väänänen

        Toivo Kärki

        Jospa he oli vielä alkuvuoden vastuullisia, ?
        mutta minusta on piikki tyhjä ,kun ukko kellistyy. !


    • VapauteenKutsu

      Kristillisyydessä on aina seurakunta päättänyt asioista, keskustellen. Nyt tulee ukaasit lapista että näin on tehtävä tai muuten.. uhkauksia ilmassa.
      Siispä ainoa tapa vaikuttaa asioihin on seurakuntalaisten toimenpiteet. Se on kylläkin Lutherin opin mukaista. Hän käskee varomaan paavia eli vääriä johtajia jotka kaappaavat vallan itselleen. Olemme juuri sellaisessa tilanteessa.
      Lue joulupäivän saarna Lutherin kirkkopostillasta ja vertaa sitä näihin aikamme tilanteeseen. Seurakunta on saarnaajiensa herra, myös lapinsaarnaajien.

    • EttesHäppee

      ILkeästi osaat pilkata. Aikamoisia iisaksonilais- nilkkejä on lapinpojat kasvattaneet herätysliikkeeseemme

      • EttesHäppee

        Siis avaala!


      • olmen

        Tarkoitatko Avant. Sehän on Tampereelta nääs. Eikä kyllä liity tähän mitenkään, mutta kätevä kone lumitöissä ja muualla pihahommissa. Sopivan kevyt, ei murjo nurmikoita ja kiva ajella.


      • AvantOlmen

        "Tarkoitatko Avant. Sehän on Tampereelta nääs". Se on kyllä Ylöjärveltä syntyisin Huurre Oy naapurista laatutuote nääs kuitenkin. Oliskohan Julkujärveä lähemmin.


    • OsaatkoHävetä

      ruokkoo 21.12.2015 19:00

      Vanahat sanoopi ethä tuonlaaset nimilistat ovat kouleen uskon ruokkaa niillänsä pysyvätten henkissä

      MIkä ikäinen olet? Olen 65 vuotias, eikä tässä liikkeesä ole ennen tuollaisia pöjiä puhuttu.

    • turpaskiinni

      Kylä varmaan on ku mä oon kyyskytäkuus pie sinä vaan vauvan paska tuepavärkkis kii

      • Totuuseipalatulessakaan

        TÄYTYY SANOA, ETTÄ ON TODELLAAAAA ALA-ARVOISTA KESKUSTELUA.

        EI MINKÄÄNLAISTA ITSEKUNNIOITUSTA, SAATIKKA TOINEN TOISENSA KUNNIOITUSTA.

        TÄMÄKÖ ON SITÄ RAKKAUTTA, JOSTA TEIDÄT TUNNETAAN, ETTÄ RAKKAUDEN KESKENÄNNE PIDÄTTE!!!!

        SIVISTYSTASO AINAKIN NÄKYY KIRJOITUKSISSA, EI OLE KEHUMISTA.

        HYI, HÄVETKÄÄ, JOS EDES OSAATTE TAI TIEDÄTTE, MITÄ SE ON.


    • Kokovallaton

      Vallanhimo,se on se päällimmäinen syy,vallanhimo joka ajaa muutamia "kirkollisia" tässä heidän hajottavassa työssä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe