Jos siellä eläkerahastoissa on 172 miljardia, niin emmekö me voisi osallistua Suomen pelastustalkoisiin ja sopiaa että meidän eläkkeemme olisi 2 vuotta vain 2/3 nykyisestä niin tulisi se velka kuitatuksi. Minä ainakin pärjäisin juuri ja juuri. Sitten voisimme perustellusti vaatia korotettua indeksitarkistusta eläkkeisiimme. Uusi mullistava idea jota moni ei ole ajatellut, vaatii tietysti talkoohenkeä.
Eläke 2/3 osaan kaksi vuotta
Suominousuun
7142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Epäilen ettei nuo eläkerahastojen rahat ole enää tallessa ne on jo käytetty tai puliveivarit ovat siirtäneet ne omille tileilleen.
Suomen hätärahapuskureita käytetään vain laman iskiessä. Tämä lama ei koske kuin keskituloisia ja sen alapuolella olevia. Rahavirtoja ohjaillaan nyt oikeisiin osoitteisiin, näissä "oikeissa osoitteissa" tämä nykyinen lama ei vaikuta muuten kun positiivisesti. Oikealla Eliitillä ei ole minkäänlaista hätää, rahaa tulee enemmän kun koskaan aikaisemmin. Onhan tietysti moni porvariksi itseään luullut joutunut hiukan vyötään kiristämään, mutta oikealla eliitillä nämä ovat ilon vuosia jotka antavat mahdollisuuden muutella järjestelmää niin, että vauraus valuu pitkälle tulevaisuuteen oikeisiin osoitteisiin. Duunarien riekkuminen loppuu ja heille näytetään heidän oikea paikkansa yhteiskunnassa. Pysykää terveinä ja tehkää töitä niin saatte elää. Suomi ei tavitse uudelle järjestelmälleen hyödyttömiä ötököitä. Suomi on eliitti yhteiskunta josta rammat, sairaat, vähä älyiset tullaan hävittämään
Suomen Istuva hallitus on aina ollut ja tulee aina olemaan älykkäin mitä maailmalla on tarjota jos näiltä siellä istuvilta pisapärjääjiltä kysyy. Virheet on tehneet aina edelliset hallitukset ja istuva hallitus korjaa ne... Näin on ollut viimeiset kymmenen vuotta ja näin tulee kertomaan istuva hallitus myös kymmenen vuoden päästä.
Nyt ollaan kusessa ja se tulee näkymään kun työttömät aloittavat purkaa tuntojaan.
Mitä tapahtuu kevään palkkaneuvotteluissa silloin kysytään tämän mätäpaiseisen hallituksen kyvyt toimia kun lakot alavat?
Miehittäjien ryntäys jatkuu voimistuvasti eikä siihen ole hallituksella mitään vastausta eli maamme on menossa yhä enempi suohon mitä se on vielä ollutkaan.
172 miljoonaa on pisara valtameressä johon tarvitaan miljardeja, eli käytännössä valtio on jo käyttänyt ne. Sitäpaitsi minä en ainakaan tulisi toimeen 2/3:lla,
en sitten millään kun koko eläkkeelläkin tekee tiukkaa pysytellä /- tuloksella. On tässä tietysti mahdollisuus hukata ankaralla säästämisellä hankittu asunto ja ruveta nostamaan asumistukea ym. tukia, koska hyvin pian on tulot näillä leikkauksilla köyhyysrajan alla.
Korjaan edellistä, rahat olivatkin miljardeja, luin huonosti. Näitä rahoja vastaan valtio ilmeisesti lainojaan nostelee.
Olipahan aloittajalta oikea aivopieru. Mistähän noita idiootteja tänne pukkaa?