Eläke 2/3 osaan kaksi vuotta

Suominousuun

Jos siellä eläkerahastoissa on 172 miljardia, niin emmekö me voisi osallistua Suomen pelastustalkoisiin ja sopiaa että meidän eläkkeemme olisi 2 vuotta vain 2/3 nykyisestä niin tulisi se velka kuitatuksi. Minä ainakin pärjäisin juuri ja juuri. Sitten voisimme perustellusti vaatia korotettua indeksitarkistusta eläkkeisiimme. Uusi mullistava idea jota moni ei ole ajatellut, vaatii tietysti talkoohenkeä.

7

142

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MätäHallitusVieKaiken

      Epäilen ettei nuo eläkerahastojen rahat ole enää tallessa ne on jo käytetty tai puliveivarit ovat siirtäneet ne omille tileilleen.

      • tapahtuutulevaisuudessa

        Suomen hätärahapuskureita käytetään vain laman iskiessä. Tämä lama ei koske kuin keskituloisia ja sen alapuolella olevia. Rahavirtoja ohjaillaan nyt oikeisiin osoitteisiin, näissä "oikeissa osoitteissa" tämä nykyinen lama ei vaikuta muuten kun positiivisesti. Oikealla Eliitillä ei ole minkäänlaista hätää, rahaa tulee enemmän kun koskaan aikaisemmin. Onhan tietysti moni porvariksi itseään luullut joutunut hiukan vyötään kiristämään, mutta oikealla eliitillä nämä ovat ilon vuosia jotka antavat mahdollisuuden muutella järjestelmää niin, että vauraus valuu pitkälle tulevaisuuteen oikeisiin osoitteisiin. Duunarien riekkuminen loppuu ja heille näytetään heidän oikea paikkansa yhteiskunnassa. Pysykää terveinä ja tehkää töitä niin saatte elää. Suomi ei tavitse uudelle järjestelmälleen hyödyttömiä ötököitä. Suomi on eliitti yhteiskunta josta rammat, sairaat, vähä älyiset tullaan hävittämään


      • edellisetolipaskoja

        Suomen Istuva hallitus on aina ollut ja tulee aina olemaan älykkäin mitä maailmalla on tarjota jos näiltä siellä istuvilta pisapärjääjiltä kysyy. Virheet on tehneet aina edelliset hallitukset ja istuva hallitus korjaa ne... Näin on ollut viimeiset kymmenen vuotta ja näin tulee kertomaan istuva hallitus myös kymmenen vuoden päästä.


      • PönttöpäätHallituksessa

        Nyt ollaan kusessa ja se tulee näkymään kun työttömät aloittavat purkaa tuntojaan.
        Mitä tapahtuu kevään palkkaneuvotteluissa silloin kysytään tämän mätäpaiseisen hallituksen kyvyt toimia kun lakot alavat?
        Miehittäjien ryntäys jatkuu voimistuvasti eikä siihen ole hallituksella mitään vastausta eli maamme on menossa yhä enempi suohon mitä se on vielä ollutkaan.


    • ei2kolmasosaa

      172 miljoonaa on pisara valtameressä johon tarvitaan miljardeja, eli käytännössä valtio on jo käyttänyt ne. Sitäpaitsi minä en ainakaan tulisi toimeen 2/3:lla,
      en sitten millään kun koko eläkkeelläkin tekee tiukkaa pysytellä /- tuloksella. On tässä tietysti mahdollisuus hukata ankaralla säästämisellä hankittu asunto ja ruveta nostamaan asumistukea ym. tukia, koska hyvin pian on tulot näillä leikkauksilla köyhyysrajan alla.

      • ei2kolmasosaa

        Korjaan edellistä, rahat olivatkin miljardeja, luin huonosti. Näitä rahoja vastaan valtio ilmeisesti lainojaan nostelee.


    • laskit.aivopierun

      Olipahan aloittajalta oikea aivopieru. Mistähän noita idiootteja tänne pukkaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      92
      1108
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      229
      856
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      73
      836
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      734
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      72
      693
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      612
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      51
      565
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      41
      560
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      557
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      535
    Aihe