Nimittäin miten reisikkäät ovat suhtautuneet kuntayhtymä selänteeseen ?
Onko tihkunut tietoa ?
Tietoatarvitaan
16102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
tottakai, Reisjärven kunnanvaltuusto päättää siirtyä Kiuruun. Kulut ja kustannukset ovat senmukaiset, että kunta voi toimia itsenäisenä
Tämä on hyvä uutinen kiitos.
Mitä ! Onko Proo rantautunut myös Reisjärvelle?
olikos nyt selänne vai pyhäjärven sanomat, kun Tikanmäki saneli
Reisjärven tilanteesta. Iso koura on pitelemässä REISIKKÄITÄ, joten anna
proon olla.
Lötjöset hiljaa
Eipä sitte eronnutkaan.
No eipä alkanut Reisjärvi hämmentämään soppaa. Laki on laki ja sitä tulee noudattaa.
Höpö höpö. mikä laki? Kärsämäki erosi kun oli tahtotila ja voimakkaat valvojat. Väkimäärä on edelleen tässäkin uudistetussa samassa muodossaan oleva painos 20000 tuhatta. Jospa kaivelisitte tietoa ei täyty ei. Mitään muutoksia ei ole sorvattu, tämän kertoi lakivaliokunnassa oleva "ekspertti"
Mikä halu poikaparoilla ny on kun pittää ohjailla toisiakin kuntia, poliittista peliä jolla vedätetään ja kuivatetaan kuten pyhäkkäitäkin vuoskymmenet.
Yrittäjät ja tavallinen kuntalainen ei ymmärrä yhtään nyky hallitusta eikä sen tekosia.
Joka ammattikunta kärsii ja työtä ei ole saatavilla työttömille. kattokaapa muitakin kuin omaa napaanne, hyvähän siellä on päätellä kun oma pussi täyttyy euroista, vaikka kuinka virhe päätöksiä teette.
Vallanvaihto olisi suotavaa ja pikaisesti.
Se saattaapi olla näille meitin tollukoille poikaraasuille liian vaikea pala. Kovvii ne on saunomahana ja pulputtamaan . joulun tynkhää ja saunotahan HEHHE HEH HEE
Paras-lain mukaisia kuntayhtymiä ei saa purkaa vuoden 2017 loppuun, eli yhtymistä ei voi erota! Reisjärvi sai jättää erikoissairaanhoidon Kiuruun, koska Kiuru hyväksyi Reisjärven osalta poikkeuksen osittaisesta palvelusta! Tässä totuus!
kärsämäki erosi ja laki oli kärsämäkisten puolella, ei siellä pakolla pidetä.
Kunnalla on sopimuksissa oikeus erota, taitaa olla tuo määräys oikeus vielä
kunnilla. En tiedä , tuskin niiltä osin perustuslakia on muutettu.
Kärsämäen eron aikaan ero oli mahdollinen, nyt ei ole (oliko 14.12. jälkeen)!
Todellakin, jos Pyhäjärvi sanoo sopimuksen irti, se toimii sopimuksen mukaan vielä 2016 vuoden. Siihen mennessä voidaan sitten rauhassa kuulla/kuunnella valtiovallan toiveita. On se muuten kummaa touhua tämä itsenäisten kuntien paimentaminen. Töllikin, joka oli jonkun kunnan kunnanjohtaja, häärää siellä päänä päsmärinä. Entäs se Ylivieskan Pylväs, on tärkeissä kunnan luottamustehtävissä. Ja sokerina pohjalla Antti Rantakangas. Miksi hän ei tule ulos kaapistaan ja kysy pyhäjärvisten tahtotilaa ja kustannuksia tästä sote-palvelusta.
Kärsämäkiset onnistuivat eroamaan vain ja ainoastaan sen ansiosta että parashankkeen alaisen puitelain jatkoaika ei ollut saanut vielä lainvoimaa joka olisi estänyt eron kuntayhtymästä. Ilman sitä kärsämäkisetkin olisivat edelleenkin yksi selänteen jäsenkunnista. Reisjärvisillä nousi seinä pystyyn kun Sipilän hallitus laittoi samaiselle puitelaille uuden jatkoajan joka sai lainvoiman ennen Reisjärvisten eroa. Porsaanreikä mikä Kärsämäkiset hyödynsivät on tukittu. Ei ole määräysvaltaa kunnilla eikä tule koskaan olemaan soteasioissa jos Sipilän maakuntamalli toteutuu.
Pöh,pöh. Pyhäjärven on vieläkkin erottava. Jos ei muista syistä, niin kustannussyistä. On liian paljon palvelujohtajia, ns. linjajohtajia. Akoinaan Pyhäjärvellä sosiaalijohtaja hoiti nämä hommat ja eihän tuolta kuulunut valituksia.
Se pitäs tälle vuodelle se ero hommata. Aukaseppa lisää niitä kustannuksia? Taisivat juuri lisätä niitä kun labran analysointi ja lääkekeskus palasi myös Pyhäjärvelle. Ja niitten palvelujohtajien palkat on jaettu kuntien kesken idiootti, Haapajärvi nettomaksaja.