Katsastaja pyyhki rätillä auton alla ja se jäi mustaksi. Kuulemma paikallaankin ollessaa vuotaa öljyä ja hylätty koska "öljyvuoto, palovaara". Näinkö muka voisi syttyä palamaan? Vai katsastuksen rahastus, nyt meni asema ainakin vaihtoon. Auto -98 Opel.
Öljyvuoto?
JaakkoNelonen
10681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ooppeleissahan nuo öljyvuodot on tosiaankin ominaisuus, ei vika.
Vaihda se venttiilikopan tiiviste ja lopeta valitus, tai vie sitten ooppeli paaliin öljyä valuttamasta.
Pikku öljyvuoto kuuluu autoon kuin autoon, se on aivan normaalia. Jos tuolla aletaan hylätä katsastus niin saa poistaa tuhansia ajoneuvoja liikenteestä. Muut viat oli iskarit takana pitäs vaihtaa vaikka en niissäkään ole mitään vikaa havainnut. Kytkin luistaa, mitä sitten? Ei se vaarallista liikenteessä ole jos vaihteet vähän jumittaa. Rekisterikilven valo ei toimi, tarviiko sitä joku oikeesti? Ja joku takapyörän laakeri väljä, Ei sekään minua ole matkantekoa haitannut. Naurettavaa toimintaa tää nykyajan katsastus. Salaliitto autonmyyjien kanssa. Haastan oikeuteen ja valitan eduskuntaan tästä. Kyseessä petos ja salaliitto.
Vie se romu paaliin ja palauta samalla ajokorttisi, sitä et enää tarvitse.
Taloyhtiöissä ja muissakin alkaa tulla noottia jos alkaa reviiriä merkkaamaan.
Paskoja ovat vaihda japsiin niin ei lorise öljyt! Tai korjaa vuodot ennen katastusta, yleensä vaatii koneen purkua!
Ja sitten päästään hitsailee läpimätää tojotan pohjaa?
Helvetin hyvä, että ketjun aloittaja vaihtaa asemaa. Eipähän tarvitse sen romun öljyvuotoja enää putsata koko matkalta, minkä hallin sotkee. Merkkaa myös parkkipaikkansa ja reittinsä. Koirahan toimii samanlailla virtsaamalla. Ehkä tämäkin henkilö merkitsee reviirinsä niin.
Noh pohjan huolellinen pesu ja sitten kokonaan uusi katsastus ja TADAA. Leima tulee... Ellei tietenkin tule uusia vikoja seuraavaan katsastukseen
Joo, laatikon puoleinen kampiakselin stefa vuotaa, osan hinta 5,85€ ja työn osuus voi olla 500,00€.