Valtio hyväksyy tälläiset liikkeet kuten esimerkiksi esikoislestadiolaiset?
Juuri sen takia, kun valtio tuntee "kirkon", ja kirkko taas on sidottu kaikkiin uskovaisiin suuntiin eli lahkoihin ja vapaa-ajattelijoihin ja/sekä jokaiseen uskonnolliseen ryhmään tai seuraan.
Nyt kun valtio tuntee sen kirkon ja sen vaarattomuuden, niin valtio myöskin tietää, että kuin kirkko on sidoksissa "kaikkeen", niin ei ole vaaraa, että Jeesuksen ja apostolien aikainen "villihenkisyys" ja "kansan kiihottaminen" pääsisi leviämään ja kasvamaan.
Tätähän moni sakramenttien omiin käsiin vastustajakin pelkää, että se villitys ja hurmahenkisyys(esim.kova ääninen saarna) pääsisi leviämään, kun kirkon sisällä se pysyi kaikessa kohtuudessa ja siveydessä, häiritsemättä siveitten ja kunniallisten ihmisten rauhaa ja lepoa synnin unessa ja elämän hekumassa.
En muuta tule mieleen kuin;
"Pois ihmispelko ja pelkää Jumalaa"
Pieniä ihmisiä te vastustajatkin kuitenkin olette, jos Jumala tahtoisi, niin oikean käden pienimmällä sormellaan voisi Hän murskata koko maapallon. Siks vähän naurattaa tämä pelleily ja tappelu.
Pienet ihmiset tappelee keskenään siinä luulossa, etteikö Jumala itse muka voisi mitään tehdä, jos Hän vain tahtoisi.
Ehkä Jumala ei tahdokaan? Kuka tietää?, eihän Jumala epäuskoisten rukouksia kuule, vaan ainoastaan uskovaisten.
Tästäkin mielenkiintoisesta aiheesta voisi enemmän keskustella, eli vanhurskaan rukouksesta, sillä Jumala kuulee sen.
Haluatteko tiettää miksi
5
106
Vastaukset
- ttkkl
Uskonnonvapauslaki antaa oikeudet erilaisille porukolle harjoittaa uskoaan. Kirkko ei ole sidottu mitenkään sen ulkopuolella olevien toimintaan, vaan kirkko toimii omien oppijulistuksiensa mukaan!
"Valtio hyväksyy tälläiset liikkeet kuten esimerkiksi esikoislestadiolaiset?"
"Uskonnonvapauslaki antaa oikeudet erilaisille porukolle harjoittaa uskoaan."
Juuri siksi. Uskonnonvapaus säädettiin Suomessa v. 1923 joskin sitä on sovellettu eri aikoina hiukan eri tavoin. Lestadiolaiset ovat kuitenkin koko ajan olleet hyötyjiä. Tosin he unohtavat toisinaan että se koskaa myös muita kuin luterilaisia ja lestadiolaisia. Uskomatonta mutta totta: se koskee myös ateisteja. On sekä positiivista että - lestadiolaisten mielestä kauheaa - myös negatiivista uskonnonvapautta.
- Käsirengas
Kannattais välillä alkaa uskomaan.Täältä ei sitä lisää saa.
- KiitosKunKerroitItestäs
Avaus on pelkkää hölynpölyä.
- ihminen17
Ehkä avaus olikin, kuka tietää?
Mutta viimeiset sanat eivät kuitenkaan olleet:
Tästäkin mielenkiintoisesta aiheesta voisi enemmän keskustella;
eli vanhurskaan rukouksesta, sillä Jumala kuulee sen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281719Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701414Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2301294- 1171130
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13980Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11953vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23938- 68933
- 59826