Taas on yksi vuosi lopuillaan. Samalla lailla se on tullut vietettyä kuin ties kuinka monet vuodet ennen sitä; yksin. Hassua miten joillekin on itsestäänselvyys että elämästä löytyy paljon ystäviä, kun itsellä ei yhtäkään sellaista ole ollut vuosikausiin. Olen yrittänyt lähestyä muita ihmisiä, mutta kukaan ei halua olla mun kaveri, koska katson Tuomas Veturia vielä tämän ikäisenä. Pakko kai koittaa jotenkin tottua tähän riipivään yksinäisyyteen, vaikka vaikeaa se kyllä on.
Yksinäisyyteni
yksinäinen_mies_
467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Odotatkohan ystävältä liikaa? Ei minullakaan ole ketään, mutta en tunne itseäni yksinäiseksi. Menen tapahtumiin, jumppaamaan, tansseihin, konsertteihin, seurakunnan tilaisuuksiin.... Kun on muutaman kerran käynyt niin sitten tervehditään ja keskustellaan muutama lause. Vuosien kuluttua sinua jo odotetaan ja kysytään missä olet ollut. Uimahallin saunanlauteet ja torikahvilat ovat myös hyviä juttupaikkoja. Mitä sellaisella paita-peppu-ystävyyssuhteella tekee, itse en tarvii sitä mihinkään. Mitä ihmeen pahaa on Tuomas Veturissa, onko se muka vähemmän tasokas kuin Kauniit ja rohkeat, jota katsoo mm. miespuoliset työkaverini. Luulen että useimmat ihmiset ovat vailla ystäviä, meno-, tapahtuma- ja juttukaverit ajavat ihan saman asian. Ei kannata "lähestyä" ketään, se koetaan helposti tunkeiluksi. Sellainen seurusteluporukka syntyy itsestään.
Oma nais/miesystävä on sitten ihan eri juttu.
Paljon kaljaa jouluna kurkkuun niin kylä se siitä.
Jos vaikka vaan jonkin verran kaljaa, ei tuomita ketään. Mene vaikka kirkkoon jouluaaton hartauteen ihan ensiksi. Kuuntelet urkujen soittoa ja veisuuta. Siellä jos missä, on paljon yksinäisiä, jopa onnettomia ihmisiä, saavat vähän rauhaa. Jos et kuulu kirkkoon, ei haittaa, sinne on kaikilla pääsy. Ei yhtään tartte olla uskonnollinen.
Oliko tässä joku lapsellisuus takana, joka olisi vieläpä ihan laiton?
" Ainainen arki
Ja virike
Sekaantua
Maailma ja maapallo
Niin paljon apua"
Miten synnyit, kun sinulla on tuollainen sääntö, oikeudenmukaisuus ja yhteiskunta ajatus mystiikan sijaan muille ihmisille? Höyrykone-lääkärileikki ja tapettava frustraatio, mitä asiaa? Frustraatio tarkoittaa sitä, ettet ole kokenut todellisuutta, turvallisuutta ja tulevaisuutta. Frustraatiolla olet höyrykone-lääkärileikki-toiminnoilla loukannut taas jatkuvuutta eli perheellisyyttä ja perhettä häiritsemällä neuro-elementtiä eli Jumalkäsitystä. Tässä kohtaa: nk. satellittitoiminto eli vieras-satelliitti eli nestehukan poisto. Tämä on vaarallista, psykologiliitolla ei ole varaa tällaisiin manioihin.