Eipä ole huonoa Star Wars leffaa vielä nähty,sillä uusin episodi 7 Star Wars saagan elokuva ylittää ennakko odotukset reippaasti.
32 vuoden jälkeen Jedin Paluun tapahtumien tarina jatkuu intenssiivisesti.
Star Wars fanina elokuva sykähdytti nostalgialla ja tunteilla liikuttavilla kohtauksillaan vanhan fanin sydäntä.
Vaikka elokuvan juonirakenne on lähes sama kuin alkuperäisessä Star Warsissa(1977) niin seikkailullinen tunnelataus on kohdalaan,kiitoksia voidaan antaa ohjaajalle ja käsikirjoittajalle tämän tuntemuksen löytämiseen.
The Force Awakens ei ole yhtä massivinen teos kuin Lucasin esiosa trilogian elokuvat,mutta ehkä se juuri pelastaakin henkilöhahmojen olevan enemmän ensisijainen kohde,Lucasin esitrilogian tarina oli mahtipontinen paketti verratuna nyt nähtyyn J.J Abramsin antaumuksella ohjattuun uuden trilogian avaus osaan.
Star Wars on siitä hieno elokuva ettei se sijoitu mihinkään tiettyyn aikaan tai paikkaan.
Kyseessä on ajaton fantasia kauan sitten kaukaisessa galaksissa.
Draamallinen aines the Force Awakens elokuvassa on sujuvaa eikä suvanto kohtia pääse syntymään,suurin mysteeri on Luke Skywalkerin katoaminen johon tarina vahvasti keskittyykin.Hyvä ja paha taistelee Luken löytämiseksi.
Elokuvan loppukuva on paljon puhutteleva ja mysteerisin mitä on nähty Star Wars elokuvissa.
Loppukuva jää odottelevaan ja pohdiskelevaan tilaan,jota voidaan analysoida vaikka kuinka paljon.
Star Wars elokuva jatkuu ja jatkuu,eikä loppua ole näkyvissä,hyvä niin.
TÄHTIÄ ¤¤¤¤¤
Star Wars - The Force Awakens (2015)
8
128
Vastaukset
- huigtf
"Eipä ole huonoa Star Wars leffaa vielä nähty"
Olet mielestäni väärässä, sillä episode 1. pimeän uhka, sekä episode2. gloonien hyökkäys ovat mielestäni melkoisen huonoja, mutta silti ihan katsottavia. Loput eli alkuperäiset ja se episode3. sithin kosto ovat kyllä hyviä ja varmasti tämä uusin ja sen jatko osat.- Veteranfan
Mielestäni George Lucasin esitrilogia on mestariteos,sillä esitrilogiaa on tulkittu liian kriittisesti eikä olla huomattu piileviä dramaturgisia hienouksia.
- kumipääkottarainen
Sulla on oikeus mielipiteeseesi eikä noista pitämisessä ole mitään outoa fanboylle. Mutta todella :D, kyllä ne on aikamoista paskaa millä mittarilla tahansa normaaliälyisille.
- Velcoro
Taas uusi Muppet-show, aivan hirveää kuraa. Juoni kopioitu suoraan siitä kuolemantähtijaksosta. Ei mitään uutta, kaikki samaa vanhan toistoa. Onneksi Harrison Ford tajusi jättää tämän paskan kylvön nuoremmille sukupolville.
- UusiPaskaJaSäkki
Paska tekele aiempiin verrattuna. Jopa huonompi kuin Pimeä Uhka aikanaan.
- asdasder
JJ Abrams kertoi Emmy-palkintojenjaossa kuinka huone oli uskomattoman valkoinen - *******e valkoisin huone koko historiassa"
"We wrote these characters but when we went to cast it, one of the things I had felt, having been to the Emmys a couple times — you look around that room and you see the whitest fucking room in the history of time. Its just unbelievably white. And I just thought, we’re casting this show and we have an opportunity to do anything we want, why not cast the show with actors of color?" - Scifisti1977
Katselin leffan juuri blurayltä ja oli kyllä todella upea! Star Wars on tehnyt paluun! Odotan innolla uusia VIII ja IX osia. Myös tänä vuonna tuleva Rogue One kiinnostaa.
Joka tapauksessa loistoleffa oli! 5/5 - EiOikeinNappaa
Juu ei oikein napannut, eli kotona levyltä ittekkin katoin.
Pitkästyttävä ja tylsä oli ja joutui kelailemaan aika rankasti eteenpäin. Odotukset oli tietysti kovat hypen takia, mutta joutui ainakin itte pettymään rankasti. Minusta tämä oli huonoin kaikista star wars leffoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2051192Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍129894Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77765