Tämän päivän lehdessä oli juttu, jonka mukaan Venäjän valtion budjetista 20% menee armeijalle. Pitkä matka on NL:n lopun tilanteeseen, jossa valtion varoista 70% meni armeijalle.
_____
En ole tästä aivan varma, mutta jossakin vaiheessa Japanissa oli tapana, että puolustusmenoihin käytettiin 1% valtion budjetista. Se malli oli käytössä muistaakseni IIMS:n jälkeen ainakin 1990-luvulle saakka. Tuona aikana Japanin talous kehittyi yhdeksi maailman rikkaimmista.
_____
Voidaan sanoa, että Venäjän tie on väärä. Se raha, joka pitäisi käyttää ihmisten hyvinvointiin, käytetään Syyriassa mahtailemiseen ja al-Assadin läpimädän hallinnon pönkittämiseen.
_____
Miksi nimenomaan al-Assadin pitää pysyä vallassa? Valtioiden johtajilla on tapana vaihtua, on outoa että al-Assadia pidetään korvaamattomana. Korvaamaton, mutta kenelle?
Venäjän budjetista 20% armeijalle
6
<50
Vastaukset
- ERommel
Venäjän menot ovat suhteellisen suuria asepuolella, siellähän on edelleen menossa laajat uudistusohjelmat.....olihan se rapakunnossa ja USA on kuitenkin hyvin militaristinen maa?
Sehän yleensä automaattisesti otetaan vertailuun, kaksi suurinta ydinasevaltiota? - KaasuaKaasua
"Voidaan sanoa, että Venäjän tie on väärä. Se raha, joka pitäisi käyttää ihmisten hyvinvointiin, käytetään Syyriassa mahtailemiseen ja al-Assadin läpimädän hallinnon pönkittämiseen."
Assad estää Qatarista, Saudi-Arabian, Syyrian ja Turkin kautta Eupooppaan vedettävän kaasuputken rakentamisen. Sen on tarkoitus korvata Venäjän kaasu Euroopassa mutta Venäjän toimii Syyriassa estääksen tämän. - venäläinenkestää
Ei haita! venäläiset nopeasti sopeutuvat nälkään. Jo nyt 80% elää köyhyyden rajalla ja alla. Silti siellä noin 30 000 000 elää hyvä elämää, ei riittää rahat kaikille.
Tuo 20 % lienee ilmoitettu luku. Perinteisesti Venäjä/Neuvostoliitossa ei budjetin sotamenoihin ole laskettu kaikkia sotateollisuuskompleksin kuluja. Oikea luku lienee lähempänä 50 prosenttia.
Hieman huonoa on Vladimir Vladimirovitshilla. Venäjän valtion tuloista energianvienti käsittää noin puolet. Vielä joku vuosi sitten voitiin rakentaa budjetti 110 $ barrelihinnan mukaan. Nyt se on tehty 50 taalan mukaan, eikä sekään pidä, vaan hinta on alle 40. Putin tietää kuitenkin erinomaisen hyvin, että jos hän alkaa leikata sotakuluja, kenraalikunta saattaa leikata häneltä itseltään jotakin elintärkeää, esimerkiksi pään. Pitää siis lisätä vodkan tuotantoa, jotta kansa pysyy hiljaisena.- vaihtokauppa
Ehkä Putin unelmoi laina rahat lännestä ja maksa takaisin ohjuksilla ja panssarivaunuilla? Ei muuta ratkaisutta ole.
- keksijätutkija
Presidentti Putin ja kumppanit ovat tiensä valinneet eikä paluuta enää ole. GLOBAL INNOVATION INDEX 2015 on varsin perusteellinen analyysi ja sen mukaan Venäjä on 50. sijalla maailman maista innovatiivisuudessa. Siis keskinkertaista tasoa. Elintasokin on Venäjällä keskinkertainen, ei korkea eikä alhainen. Ehkä näin on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844412Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva592491Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1212418Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3032332Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832266Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1422265Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1852103Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751882Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4211439Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1531350