Kaikki tarpeellinen islamista

"Mitä islam todella on?

Islam (arab.) tarkoit­taa ”alistumista” ja muslimi ”alistuvaa”, mutta vä­hin­tään yhtä paljon isla­missa on kysymys alistami­sesta ja alis­ta­jista. Muslimit itse sanovat alistuvansa Alla­hille, mistä he katsovat saa­neensa palkkioksi etu­oi­keuden alistaa vuorostaan muita, mutta ke­nelle musli­mit todella alis­tu­vat ja miksi?"

https://aikapommi.wordpress.com/
3895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

"Mitä islam todella on?"

Elämäänsä kyllästyneen,toisia tappaneen ***ofiilin päiväuni.

Äänestä
  • Eisulla.muuta koskaan olekaan kun ja eimullamuuta ja. juupahanjuu. Ja tusina muuta nimimerkkiä ja synkkää yksinesiintymistä.
    Elämäsi on kadehdittavaa. Ilman tarkoitusta ilman järkeä.

    Äänestä

  • Mikäs sun elämäsi tarkoitus on?

    Äänestä

"Häpäistyksi tulemisen pelko ruok­kii omalta osal­taan uh­rimen­taliteettia: henkilö ei näe ole­vansa itse millään lailla vas­tuussa omasta ahdingos­taan vaan syyttää siitä toisten pahan­tahtoi­suutta ja epäoikeu­denmukai­suutta tai muita ulkoisia olo­suhteita ja teki­jöitä. Tämä ilmenee muun mu­assa siinä, että rikoksiin syyllistyneillä musli­meilla on taipumus syyttää rikok­sen uhreja siitä, että nämä ovat louk­kaavalla ja pro­vosoi­valla käyttäytymisel­lään yk­sinkertaisesti pa­kotta­neet heidät reagoi­maan rikolli­sesti, ja näin ollen rikoksen uhrit ovat yksinomaan itse vas­tuussa seurauksista (Sennels 2012). Esimerkiksi on pi­kem­min­kin sääntö kuin poikkeus, että raiska­ukseen syyllis­tynyt musli­mimies pitää raiska­uksen uhria vastuullisena tapah­tu­neesta, etenkin jos tämä ei ole hunnuttautunut tai jos tämä liik­kuu ka­dulla yksin, ilman miespuo­lista holhoojaa, ja samaa peri­aatetta ovat koros­taneet monet is­laminoppineet (esim. The Copenhagen Post 24.9.2004). Ei siis ole ihme, että Pakis­tanissa peräti 75 % van­ki­lois­sa ole­vis­ta nai­sis­ta on jou­tu­nut sin­ne ”syyl­lis­tyt­tyään” rais­ka­tuk­si tu­le­mi­seen ja si­ten le­vä­pe­räi­syy­teen oman si­vey­ten­sä var­je­le­mi­ses­sa.[2] Sama vas­tuuntunnotto­muuden pe­riaate ilme­nee siinä, että väkivaltai­seen, usein kuo­lemiin johtavaan mella­kointiin milloin mistä­kin syystä syyllis­tyvät musli­mit pi­tävät ta­pahtumista vastuullisina yksinomaan niitä, joi­den he kat­sovat lou­kanneen tai sorta­neen heitä ja siten provosoi­neen heidät riehu­maan kos­toksi. Ja jokaisen jihadterroriteon jälkeen paikalli­nen muslimiyhteisö – etenkin lännessä, jossa muslimit ovat toistaiseksi vielä vä­hemmistö­ase­massa – kiirehtii julistautumaan teon todel­liseksi uhriksi…

Uhrimentaliteetin toinen puoli on se, että uh­riksi itsensä kokeva ei näe teh­täväkseen kor­jata mi­tään omassa käyttäytymises­sään, vaan sen sijaan hän vaatii muita ihmisiä muut­tu­maan, sopeutumaan ja alistumaan. Tämä on itse asi­assa ainoa kont­ribuutio, jota musli­miyhtei­söltä voi vakavissaan odottaa länsi­maiselle yh­teis­kun­nalle, jonka se katsoo olevan shari’an käyt­töönot­toa edeltävässä tietämättö­myyden ja epäuskon (jahi­liyyah) vai­heessa. Ei-mus­limien laatimat ko­toutta­misohjel­mat ja pyrkimyk­set integroida muslimit näiden hal­veksimaan län­si­mai­seen yhteiskuntaan koetaan musli­miyhtei­sössä vihamieli­seksi ja louk­kaa­vaksi sekaan­tumi­seksi muslimien asioi­hin, mikä vain pahen­taa väes­tönryh­mien välisiä jän­nit­teitä. Muslimien mielestä on loukkaavaa, että hei­dän odotetaan käyttäyty­vän alem­piar­voisina, rap­piollisina ja heikkona pi­tämiensä län­si­maa­lais­ten tavoin ja omaksuvan näi­den tapoja ja arvoja. Hei­dän mieles­tään alem­piar­voi­set ei-muslimit ovat niitä, jotka ovat vel­vollisia so­peutumaan ja alis­tu­maan shari’an määräyksiin ja musli­mien yli­valtaan."

Äänestä
  • ja hyvä kommentti

    Äänestä

  • Tuanoini. Ootko syntymäidiootti vai ookko harjotellu.

    Äänestä

  • Esitetty lyhennelmä todellisista uhkakuvista

    Äänestä

Tuta noi nii, mites liittyy,, tää o Pori palsta, uskonjulistukset ei käsittääkseni liity Porin alueen asioihin, vaan johonkin uskonnollisiin keskusteluihin

Äänestä
  • Liittyy enemmän kuin luuletkaan

    Äänestä

  • Mujadeh kirjoitti:

    Liittyy enemmän kuin luuletkaan

    Liittymään saa mitä vain, mutta miten tämä sopii, onko tämä mielestäsi porilaislähtöinen asia alkujaan, silloin tämän voisi kuvitella sopvan poripalstan keskusteluihin ...

    Ai, pahus, unohtu tosiaan se seikka porilaisesta, kaiken pitää öyriä hänen oman napansa ympärillä, jos menee liian pitkälle omasta navasta porilaisella, on hän hukassa, ei löydä edes oman napansa suojiin takaisin

    Äänestä

"Mitä islam todella on?

Islam on monitasoinen ilmiö. Kuten edellä to­det­tiin, islamin yhteisö (umma) muodostaa sii­hen kuuluvien mielestä ylem­piarvoisten ihmis­ten jou­kon, joka on ansainnut hal­litse­van ja etuoi­keute­tun asemansa palkkioksi alistumi­sesta Allahille. Is­lam toimii islamin yhteisöä yh­distävänä identiteetin läh­teenä. Erityisesti se tarjoaa huonosta itsetunnosta kärsiville ja it­sensä ”uh­reiksi” identifioiville mah­dollisuuden kohottaa omaa sosi­aalista status­taan ja nousta alistetusta asemasta etuoikeutettu­jen ja määrää­vässä ase­massa olevien ihmisten jouk­koon. Kun tuo etuoi­keu­tettu ja määräävä asema ei sitten to­teudu käytännössä, islam antaa mah­­dollisuuden jatkaa uhriksi identifi­oitumista, syyttää tästä ”epäoi­keudenmukai­suudesta” muita ja pa­laut­taa lou­kattu kunnia omaa ylivaltaa osoittavilla aggres­siivisilla voimannäy­töillä ja vaati­muksilla tois­ten alistumisesta.

Vähimmälläänkin islam antaa moraali­sen ylem­myy­dentunnon, jonka turvin muslimi voi tarvitta­essa valehdella ja tees­kennellä ystä­välli­syyttä alem­piarvoisille ihmisille, olla välittä­mättä näille tehdyistä lu­pauksista ja käyttää hy­väksi näiden hyväuskoi­suutta."

Äänestä

"Profeettamme on käskenyt meitä taistele­maan kafireita vastaan, kun kykenemme sii­hen, ja hyök­käämään heitä vastaan hei­dän kotimaissaan ja antamaan heille kolme vaihtoehtoa en­nen kuin tun­keu­dumme heidän mai­hinsa: joko heistä on tul­tava muslimeja ja heidän on ol­tava kal­taisiamme jakaen oikeutemme ja vel­vol­lisuu­temme, tai heidän on maksettava ji­zyaa (ve­roa) ja tunnettava it­sensä alistu­neiksi, tai he taistelevat, jolloin hei­dän omai­suutensa, vai­monsa, lapsensa ja ko­tinsa tu­levat sallituiksi sotasaaliiksi musli­meille."

(Kafiiri=vääräuskoinen)

Äänestä

Kuinka monta kuuepäjumalan tiedottajaa Pori tarvitsee? Kuinka monta poru-ollia löytyy Porista? Mitä on tapahtunut ja seurannut hyvää näistä hyvistä tiedoista huolimatta?

Äänestä
  • Luvian kefiiri vois kirjotella sin eurajoen palstalle vaan!!

    Äänestä

  • Vetäkää tumpuunne aurinkojumala humalanne, uuranihalkee ja ponttooni sillat katkeaa, öljy lentää, maakaasu pamahtaa, plutonium lentää sun olkkariis, sit sä lennätkin kohti reposaarta ja meri-poria kunnes lopulta killut uusiutuvana energiana tuulimyllyssä :D Uraani voi men parkuu Ollille ja toivota mielenrauhaa. Palvokaa Islamia, Saatanaa ja Luciferia :) Totuus vapauttaa teidät ja rakkaus voittaa.

    Äänestä

Islam, on pempusta kotoisin.

Äänestä

Islam on tosiaan perseen pukamien mutkien takaa kotoisin! Se hullu muhamed kun sekosi autiomaassa n.500 jälkeen kristuksen syntymän ja keksi huumehouruissaan ne saatanan suuransa, niin siitä alkoi sivistysvaltioiden alasajo. Muinaiset kulttuurikansat muuttuivat hulluudessaan rypeviksi taantumuksen tyyssijoiksi.

Japani on ymmärtänyt tämän islamtaantumuksen ytimen! Japani on kieltänyt koraanit ja kaiken islamii liittyvän hullutuksen maassaan ja Japanilaiset pärjäävät mainiosti, eivätkä suvaitse islamhullutusta lainkaan.

Tämä kannanotto liittyy vahvasti Poriin, koska näitä räteillä päänsä peitonneita alistettuja naisiä näkyy näiden islampersereikien taluttamina Porin katukuvassa.

Äänestä

Täältä tietoa 24h

P 02 639 4979

Äänestä

Islam komentaa meitä olemaan armollisia ja myötätuntoisia toinen toisiamme koh­taan ja sitä vas­toin ankaria ja julmia kafi­reita kohtaan. Allah sanoo kuvatessaan pro­feettamme kumppa­neita: “Muham­mad on Allahin lä­het­tiläs ja ne, jotka seuraa­vat häntä, ovat ankaria uskotto­mille, mutta armeliaita toisilleen.” (Koraani 48:29)

Uskontomme sallii meidän (muslimimies­ten) mennä naimisiin juutalaisten tai kristit­tyjen nais­ten kanssa. Mutta meidän ei ole luvallista antaa tyttäriemme mennä naimisiin heidän kans­saan, koska juutalai­set ja kristityt ovat arvoasemaltaan meitä alempia ja naisemme ovat heitä ylempiä, ja se, joka on alempi, ei voi pitää vallas­saan sellaista, joka on ylempi. Islamin tu­lisi olla se, joka pitää muita vallassaan, ei se, jota pidetään vallassa. Ja me uskomme heidän pro­feettoihinsa, mutta he eivät usko meidän profeettaamme.

Äänestä

Islamia kuvattaessa on huomattava, että se koos­tuu kahdesta toisiinsa erott­a­mat­tomas­ti sulautuneesta perusaineksesta, jotka usein kuiten­kin tar­koi­tuk­sel­lisesti erotetaan toisis­taan keskus­telun viemiseksi sivuraiteille ja islamin kau­nis­te­lemi­seksi: hei­mo­kult­tuuriin poh­jau­tu­vasta sosi­aali­ses­ta ulottu­vuu­des­ta ja sen pääl­le lii­ma­­tusta, hy­vin yksi­tyis­koh­tai­sesta is­lamin lais­ta. Islamin todellisena mootto­rina toimii tänäkin päivänä ara­bialainen heimokult­tuuri siihen sisältyvine kunnia- ja häpeä­käsi­tyksineen. Islam hyö­dyntää tuon heimo­kulttuurin valmiita rakenteita siten, että heimon sijaan keskeisenä yhteenkuu­luvuutta luovana yhteisönä on umma eli koko islamin yhteisö, ja siinä missä heimo­­kult­­tuurissa vaali­taan omia heimotra­ditioita, isla­missa ylpey­den ai­heeksi on määri­telty profeetta Mu­ham­mad, hänen Koraaniin kootut ”il­mestyksensä” ja hä­nen ”esi­kuvalli­nen” elämänsä eli sunna. Siinä missä häpäistyn kunnian palauttaminen kosta­malla on keskeinen osa hei­mo­kult­tuu­ria, islam määrittelee kostamisen peräti Allahin säätä­mäksi vel­vol­lisuu­deksi, ja muslimien ensisijai­sena tehtä­vänä on puolustaa pro­feetta Mu­ham­ma­din kunniaa. Siinä missä heimokult­tuurissa perheen- tai suvunpään velvolli­suutena on huolehtia siitä, että heidän vallassaan olevat yk­silöt noudattavat yhtei­sön traditi­oita, islamin yhteisölliseksi velvollisuu­deksi on määritelty jihad kaikkien muiden ih­misten alis­tamiseksi sha­ri’an määräyksiin, kuten ’Umdat al-Salik (englanniksi Reliance of the Traveller), auktorisoitu shari’a-opas, määrittelee:

o9.0 Jihad tarkoittaa sotaa ei-muslimeja vastaan, ja se on etymologisesti johdettu sanasta mujahada, joka merkitsee sodankäyntiä uskonnon perustamiseksi…

Äänestä

Ylempiarvoiset erottaa alempiarvoisista heidän uskontonsa ja elämänta­pansa – se, että ensiksi mainitut alistuvat täydelli­sesti, ilman pienintä­kään kritiikkiä ja kyseenalaista­mista islamin to­talitaa­ri­seen pakkojärjes­telmään. Kuitenkin tä­täkin tärke­ämpänä tunnusmerk­kinä yksilön kuulu­misesta hallit­sevassa ja etu­oik­eu­te­tussa ase­mas­sa olevien ylem­piar­vois­­ten ihmisten ryh­mään ovat yksi­lön suo­rit­tamat ylival­lan osoi­tuk­set, jotka ilmentävät hä­nen vahvuuttaan, kyky­ään alistaa alempiarvoiset ja puolustaa omaa ja yh­tei­sön kun­niaa. Tällai­sina ylivallan osoituk­sina, joihin vain mää­räävässä ase­massa olevien aja­tellaan kyke­nevän, pidetään muun muassa vihan, hal­veksunnan ja aggressii­vi­suu­den il­mai­suja alempiar­voisia kohtaan, näiden alistamista uhkai­lun, pe­lot­telun, terro­risoinnin, suojelura­han vaatimisen sekä ylipää­tään kaikki­naisen verbaali­sen, fyysisen ja sek­suaali­sen vä­kival­lan avulla.

Har­tai­den, jihad­velvollisuut­taan noudatta­vien musli­mien menetelmävalikoi­maan sisältyy lisäksi sellai­sia Koraanin ja sunnan määräämiä bru­taaleja voiman­näyt­töjä, kuten ”uskottomien” ot­tamista pant­tivan­geiksi lunnai­den toivossa, kidut­tamista, or­juut­ta­mista ja viime kädessä surmaamista, mi­käli nämä eivät muu­ten suostu alistu­maan (lue: Allahin armeliai­suus ja sen rajat).

Videolla:
Saudipoika ahdistelee alempiarvoista, ulkomaista kadunlakaisijaa ja ilmai­see siten kuu­lu­van­sa mää­rää­vässä ase­massa ole­vien ylem­pi­arvois­ten ihmis­ten jouk­koon. (Linkki LiveLeak-sivustolle.)
http://www.liveleak.com/view?i=3e2_1340049727

Äänestä

Kaik­kein mer­kittävimpänä uhrimentaliteettia ylläpi­tävänä tekijänä voi kuiten­kin pitää sitä, että isla­missa keskeinen häpäisyn­kosto­riitti edel­lyttää ni­menomaan uh­riutta ja suorastaan aktiivista ha­keutumista loukatun uhrin ase­maan. Ei siis ole ihme, että mus­limit ovat poik­keukselli­sen herk­kähipiäi­siä pienimmällekin kri­tii­kille ja he hake­malla ha­kevat te­kosyitä tullak­seen ”loukatuiksi” voidakseen sen jälkeen todis­taa yli­vallan osoitusten avulla kykene­vänsä puolus­ta­maan omaa ja yh­teisön kun­niaa. Kaik­kien totali­taaristen järjestelmien ta­voin islami­lainen yhteis­kunta on läpikotaisin val­heellisen propagandan kyllästämä, ja pelk­kien islamia koskevien tosiasi­oiden ilmaiseminen tulki­taan loukkaukseksi.

Äänestä

Uhrimentaliteettia Espanjassa. Näin Eurooppa otetaan haltuun.

"Espanjassa Almerian maakunnassa on syttynyt mellakoita sen jälkeen, kun Afrikasta muuttanut siirtolaismies puukotettiin hengiltä Roquetas del Marin alueella.

Afrikkalaissiirtolaiset järjestivät surmatyön jälkeen protesteja, jotka äityivät väkivaltaisiksi. Viranomaisten mukaan Roquetas del Marissa on sytytetty palamaan roska-astioista ja autoja sekä rikottu ikkunoita.

41-vuotias länsiafrikkalaisesta Guinea-Bissausta kotoisin oleva mies löydettiin tapettuna perjantaina. Poliisi epäilee, että surmaa edelsi riita liikenneonnettomuudesta."

Äänestä
  • Ihme uhrimentaliteettia. Loukkaantua nyt jonkun kuoliaaksi puukottamisesta.
    Onneksi meikäläisillä ei ole tälläistä luonteenpiirrettä.

    Äänestä

  • äåhg kirjoitti:

    Ihme uhrimentaliteettia. Loukkaantua nyt jonkun kuoliaaksi puukottamisesta.
    Onneksi meikäläisillä ei ole tälläistä luonteenpiirrettä.

    Täällä poltettiin nuori tyttö elävältä eikä minkäänlaista mellakkaa syntynyt.

    Sensijaan tuodaan lisää näitä häpeäkulttuurin edustajia.

    Äänestä

Hallelujaa tai hallesaatananlujaa.
Mikä hihhuliuskovaisten palsta tämä muka on.

Äänestä
  • Uskonto on antanut iloa monta sataa kiloa.
    Metodisti Maijalle ainakin.

    Äänestä

HALLELUJAA TAI HALLESAATANANLUJAA.
Mikä hiihuliuskovaisten palsta tämä on.

Äänestä
  • Onneksi emme joudu enää elämään Impivaarassa. Täälläkin on ihanaa etnistä värinää.

    Äänestä

Monikulttuuri rokkaa. Impivaara out.

Äänestä

Minä käännyn karhun kansa uskontoon. Se on islamiakin ylempänä.

Äänestä

Islamissa on miehen ja naisen välillä täydellinen tasa-arvo.

Äänestä
  • Niin kai, mutta se on täysin erilainen, kun länsimaalainen tasa-arvo.

    Äänestä

"Monikulturistien liet­somat stereo­typiat ja en­nak­­ko­luu­lot

Monikulturistit luokit­televat ihmi­set kulttuu­reineen siis kahteen ryh­mään: pahaan län­teen ja hyvään ei-länteen; syyllisiin länsimaalaisiin ja heidän kaltoinkoh­te­lemiinsa ei-län­simaalai­siin uhrei­hin. Tällä ta­voin monikulturistien ”tiedostavuus” saa hei­dät hylkää­mään juhlapu­heissa ju­listetun tasaver­tai­suu­den peri­aatteen. Monikulturistit ei­vät suinkaan pidä kaik­kia kulttuureja tasa­ver­tai­sina, vaan he pitävät kaikkia ei-län­simaalaisia kulttuureja tasa­vertaisina ja siinä mie­lessä yhtä­läisen hyvinä, että niitä ei saisi eritellä ja arvi­oida kriittisesti sen tar­kem­min. Kritiikkiä ja ar­vostelua on lu­val­lista kohdistaa vain länsi­maalai­siin ja heidän yli­ar­vos­tettuun, rappiolli­seen ja ongel­malli­seen kulttuuriinsa ja elämän­tapaansa.

Maa­hanmuuttopo­litiik­kaan liitty­vässä tunteelli­sessa keskustelussa monikulturistien on vaikea olla pal­jas­tamatta ste­reoty­pisoivia asenteitaan ja utopistisia fan­tasioi­taan. Hauk­kues­saan kaikkia liian leväperäi­seen maahan­muuttopoli­tiikkaan kriittisesti suh­tautuvia hen­ki­löitä rasis­teiksi kommentoimatta lainkaan näi­den esittä­miä asia-argu­mentteja monikulturis­tit tule­vat samalla paljasta­neeksi, että maa­hanmuuttajat ovat heille it­selleen ensi­si­jai­sesti rodun edustajia ja lisäksi vieläpä sellai­sen ruskean tai tum­man rodun edusta­jia, joita kohtaan län­si­maa­lais­ten pi­täi­si heidän mie­lestään tun­tea ra­sisti­sia ennakko­luuloja. Niinpä moni­kul­tu­ris­teil­le maa­hanmuuttajat ovat ennen kaikkea tum­mia afrik­kalai­sia mus­limimie­hiä, uhreja, ja maahan­muut­tokriitikot puo­lestaan valkoi­sia länsi­maalaisia miehiä, syyllisiä, koska mielikuva tä­mänkaltai­sesta vastak­kainasette­lusta palvelee par­haiten mo­ni­kul­tu­ris­tien tavoi­tetta."

https://monikulturismi.wordpress.com/#_4

Äänestä

Samurah on kerto­nut, että profeetta sanoi: ”Älkää eläkö vää­räuskois­ten kes­kellä, äl­kääkä se­koit­tuko heidän kanssaan, sillä se, joka elää tai se­koittuu hei­dän kanssaan, ei ole yksi meistä.” (Ker­tonut al-Bayhaqi 9/142; al-Haakim 2:/154. Hän on sanonut, että se on al-Bukha­rin ehto­jen mukai­sesti sa­hih.) (Islam Q&A:21530)

Muslimin ei ole lu­vallista ystä­vystyä väärä­us­koisen kanssa tai ottaa häntä lä­heiseksi ystäväk­seen, koska is­lam kut­suu meitä hylkää­mään vää­räuskoiset ja torju­maan hei­dät, koska he palvo­vat jotain muuta kuin Alla­hia. Al­lah sanoo: ”Uskovai­set, äkää ottako ystävik­senne ih­misiä, jotka ovat saaneet päälleen Alla­hin vihan (ts. juuta­lai­sia). He ovat luo­puneet tuonpuo­leisen toi­vosta ai­van sa­malla ta­voin kuin uskotto­mat ovat luo­puneet hau­doissa ole­vista.” (Koraani 60:13) (Islam Q&A:21530)

Äänestä

WWW. Mikä on allahin alkuperä

Äänestä
  • Sama kuin yllähilläkin.
    Ylläh on kuuluisa laskettelupaikka Suomessa.Allah on kuuluisa lantakasa jossa voi kesällä lasketella minisuksilla.

    Äänestä

  • Jumaliin pitää vain uskoa. Vain Jumala tietää, muttei kerro.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joululukemista kirjoitti:

"Mitä islam todella on?

Islam (arab.) tarkoit­taa ”alistumista” ja muslimi ”alistuvaa”, mutta vä­hin­tään yhtä paljon isla­missa on kysymys alistami­sesta ja alis­ta­jista. Muslimit itse sanovat alistuvansa Alla­hille, mistä he katsovat saa­neensa palkkioksi etu­oi­keuden alistaa vuorostaan muita, mutta ke­nelle musli­mit todella alis­tu­vat ja miksi?"

https://aikapommi.wordpress.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu