Jos löytyy niin laita tietoa tänne niin voi edetä sitä mukaan.
Koira tulee maaseudulle rajanpintaan susien alueelle,kokemusta on keskiaasiankoiran kanssa eli sellainen meillä on.
Koira saa olla irti meillä ilman aitoja sun muita ketjuja.
Kyseessä on siis pennun osto uros koira.
Antakaa vinkkejä jos tiedätte mistä saa albain ostettua suomesta.
Olisiko kenelläkään myytävänä alabai:ta
13
5398
Vastaukset
- rfarat
Jos siellä on susia ja annat piskisi olla irti, ne saattaa syödä sen, joten älä sitten myöhemmin mangu että kaikki sudet pitää tappaa. Ihminen levittäytyy susien alueelle ja on ihan oikein että sudet tappaa ihmisten limaset piskit.
- ostettaisiin
"Ihminen levittäytyy susien alueelle "
Tällä kertaa asia on toisin päin,ne sudet on levittäytyneet ihmisten alueille.
Talomme on tässä ollut 1953 vuodesta lähtien, joka vuosi noita kulkee milloin venäjän rajan yli ym.naapurien metsä koiriin kävivät kiini purivat kaulaan ,olivat jättäneet riimuum kiini,ikinä ei pidä koiraa pitää kiini riimussa jos tietää susien ehkä kulkevan lähitienoolla.
Hengissä selsivät ,mutta on tästä riimun päähän kuolut noin 7 koiraa joku vuosi sitten kun laumoissa kulkivat ohi.
Meillä se kulkeminen hieman vaikeampaa,viimetalvena menivät peltotietäpitkin eivät tulleet pihaan kun on koira ja varmasti häätää,niin kuin hääti viime talvellakin täysin pimeässä 30 metrin päässä ulko ovesta.
Nyt alkaa olla kumminkin ikää joten kaveri tulisi tarpeen ,se olisi meille aivan lapsen asemassa.
Maksan aidosta alabaista hyvin ja rahat siis on,jos on hyvä käyn kaukaa hakemassa ,mieluiten siis venäjän taustan omaava. - Anonyymi
Onkos sulla apina edes hajua, mitä koira on Alabai? Sitä käytetään susien tappamiseksi, nero😂
- Nimioikein
Ihan keskari wiksun mukaan vaan nimeltään... Joo ota yhteys kasvattajiin http://eurobreeder.com/breeds/sredneasiatskaia_ovtcharka.html
- pienijalöysä
Mitä haittaa niistä susista muka on?
Taitavat olla vaan tekosyy, että saat pitää vaarallista koiraa munanjatkeena.- ostettaisiin
No ei se susikaan niinkään vaikka talomme kulmilla noita on,ja postille ei voi lähteä ilman kunnon vartija koiraa,kerran se susi jolkotteli vastaan tietä,mutta nähdessään tai haistaessaan meidät kääntyi samantien.
Karhun pirut nekin on ainainen riesa täällä,ne eivät arkaile senttikään,kauraa vetävät niin että tanner tömisee.
Tämä meidän keskari on venäjältä ja omaa hienon luonteen,olen totuttanut sen kaupunkiin ym. siis tämä koira on kuin lapsi meille ollutkäyn säännöllisesti suurehkon kaupungin keskustassa kävelyttämässä torilla ihan,nytkin tulin juuri sieltä ,olimme noin 4 tuntia sielä 60km päässä.
Tämä koira on hieno täysin valkea kuin kultainenpaimenkoira /labradori lapset saa sitä silittää siis vieraat lapset ,koira ei koskaan hötkyile,Ei milloinkaan toisten koirien perään,se on unelma ,ei koskaan tehnyt pentuna tuhoja,eli mitään ei purtu rikki.
Tämä koira saanut matkata koko suomen matkailuautolla ristiin rastiin sekä muuten auton kyydissä ollut todella paljon,käynyt hangot ja lapit mukana,häkissä ei ole pidetty on sisällä yöt ja omassa huoneessaan yöt paitsi jos pyytää joskus saada nukkua tuvan puolella.
Tämä koira on otettu venäläiseltä ja isä on tiedossa jonka koirat on palkittuja ,koiramme sisar on euroopan ykkönen ja muita merittejä on.
Luonteesta kertoo koiralla lienee sen ettei karhukaan tullut pihaan ettei tämä koira toiminut,alle kaksivuotiaanaa hääti karhua meiltä,oli jo tuolloin hurjan kova koira.
No alabaita etsin pitäs olla luonetta ,normaali suomalainen keskiaasiankoira ei oikein sytytä.
- sMurmur
Hienoa! Siinä kerrankin koira on löytänyt oikean omistajan. Toivottavasti löydät sopivan pennun laumaasi. Tiedän millaista täällä rajanpinnassa on elellä, ilman kunnollista koiraa ei voi olla. Itselläni on Estrellavuoristokoiran ja pyrenneitten mix, todella toimiva koira. Nimen omaan perheenjäsen, mutta myös hyvä vahti.
- Anonyymi
Eipä pysy aidatta pihassa 100 varmasti.
Silloin se " Hyvä vahti" voi käydä kiinni vieraaseen ihmiseen, marjastajaan, sienestäjään joka ihan luvalla liikkeellä.
Koiria pidettävä vastuullisesti. Ettei käy vahinko, ja " Hyvä vahti" päädy ennen aikojaan lopetukseen puremien vuoksi.
- Anonyymi
olen menossa ostama,tuonko sinulle yhden samalla.
- Anonyymi
Jos kunnollisen haluat ni suomesta et oikeaa alabaita saa! Osta lento ja hae kauempaa
- Anonyymi
Jos yksinäinen laumis laitetaan todella töihin, palaa se helposti loppuun unen puutteessa. Laumikset toimivat tiiminä, jossa osa nukku ja toinen osa päivystää. Ota siis vähintään kaksi. Maltaita ei niiden terveellinenkään ruokinta maksa. Muistathan, että niiden sosiaalistamiseen kaikkia ihmisiä kohtaan pitää sitten olla asiantuntija mukana + paljon avustajia. Laumiksen aito perusmoodi on, että KAIKKI omaa laumaa uhkaavat tapetaan. Niin myös vieras ihminenkin äkkitilanteessa. Niissä on hämäävä ominaisuus. Eli se, että kaikkia tilasi kotieläimiä kohtaan niiden pinna on TÄYSIN loputon. Kanista karitsaan ja kukkoon. Niiden eteen se on siis aina valmis taistelemaan kuolemaansa asti ilman kipuaistia ja itsesuojeluvaistoa. Nyt harkintaa siis!
- Anonyymi
Laumanvartijalle pitää tehdä 2 m korkea tukeva aita jossa se myös pysyy.
Irtipidettynä reviiri laajenee kilometrienkin päähän kotoa, ja on silloin koira on jo uhka vieraille ihmisille, koirille jne.
Eli Ensin se pihapiiri Aidataan tukevasti, ja sitten vasta hommataan koira.
- Anonyymi
Veikkaan että aloittaja meinaa tätä: https://www.pets4homes.co.uk/sale/puppies/alapaha-blue-blood-bulldog/?sort=most-expensive-first
Laitetaan tääkin: https://www.pets4homes.co.uk/sale/puppies/anatolian-shepherd/?sort=most-expensive-first (Rekisteröity Anatolian paimenkoira aka Kangal)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902