Olisiko kenelläkään myytävänä alabai:ta

ostettaisiin

Jos löytyy niin laita tietoa tänne niin voi edetä sitä mukaan.

Koira tulee maaseudulle rajanpintaan susien alueelle,kokemusta on keskiaasiankoiran kanssa eli sellainen meillä on.

Koira saa olla irti meillä ilman aitoja sun muita ketjuja.

Kyseessä on siis pennun osto uros koira.

Antakaa vinkkejä jos tiedätte mistä saa albain ostettua suomesta.

13

6569

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rfarat

      Jos siellä on susia ja annat piskisi olla irti, ne saattaa syödä sen, joten älä sitten myöhemmin mangu että kaikki sudet pitää tappaa. Ihminen levittäytyy susien alueelle ja on ihan oikein että sudet tappaa ihmisten limaset piskit.

      • ostettaisiin

        "Ihminen levittäytyy susien alueelle "

        Tällä kertaa asia on toisin päin,ne sudet on levittäytyneet ihmisten alueille.
        Talomme on tässä ollut 1953 vuodesta lähtien, joka vuosi noita kulkee milloin venäjän rajan yli ym.naapurien metsä koiriin kävivät kiini purivat kaulaan ,olivat jättäneet riimuum kiini,ikinä ei pidä koiraa pitää kiini riimussa jos tietää susien ehkä kulkevan lähitienoolla.

        Hengissä selsivät ,mutta on tästä riimun päähän kuolut noin 7 koiraa joku vuosi sitten kun laumoissa kulkivat ohi.

        Meillä se kulkeminen hieman vaikeampaa,viimetalvena menivät peltotietäpitkin eivät tulleet pihaan kun on koira ja varmasti häätää,niin kuin hääti viime talvellakin täysin pimeässä 30 metrin päässä ulko ovesta.

        Nyt alkaa olla kumminkin ikää joten kaveri tulisi tarpeen ,se olisi meille aivan lapsen asemassa.

        Maksan aidosta alabaista hyvin ja rahat siis on,jos on hyvä käyn kaukaa hakemassa ,mieluiten siis venäjän taustan omaava.


      • Anonyymi

        Onkos sulla apina edes hajua, mitä koira on Alabai? Sitä käytetään susien tappamiseksi, nero😂


    • Nimioikein
    • pienijalöysä

      Mitä haittaa niistä susista muka on?
      Taitavat olla vaan tekosyy, että saat pitää vaarallista koiraa munanjatkeena.

      • ostettaisiin

        No ei se susikaan niinkään vaikka talomme kulmilla noita on,ja postille ei voi lähteä ilman kunnon vartija koiraa,kerran se susi jolkotteli vastaan tietä,mutta nähdessään tai haistaessaan meidät kääntyi samantien.

        Karhun pirut nekin on ainainen riesa täällä,ne eivät arkaile senttikään,kauraa vetävät niin että tanner tömisee.

        Tämä meidän keskari on venäjältä ja omaa hienon luonteen,olen totuttanut sen kaupunkiin ym. siis tämä koira on kuin lapsi meille ollutkäyn säännöllisesti suurehkon kaupungin keskustassa kävelyttämässä torilla ihan,nytkin tulin juuri sieltä ,olimme noin 4 tuntia sielä 60km päässä.

        Tämä koira on hieno täysin valkea kuin kultainenpaimenkoira /labradori lapset saa sitä silittää siis vieraat lapset ,koira ei koskaan hötkyile,Ei milloinkaan toisten koirien perään,se on unelma ,ei koskaan tehnyt pentuna tuhoja,eli mitään ei purtu rikki.

        Tämä koira saanut matkata koko suomen matkailuautolla ristiin rastiin sekä muuten auton kyydissä ollut todella paljon,käynyt hangot ja lapit mukana,häkissä ei ole pidetty on sisällä yöt ja omassa huoneessaan yöt paitsi jos pyytää joskus saada nukkua tuvan puolella.

        Tämä koira on otettu venäläiseltä ja isä on tiedossa jonka koirat on palkittuja ,koiramme sisar on euroopan ykkönen ja muita merittejä on.

        Luonteesta kertoo koiralla lienee sen ettei karhukaan tullut pihaan ettei tämä koira toiminut,alle kaksivuotiaanaa hääti karhua meiltä,oli jo tuolloin hurjan kova koira.

        No alabaita etsin pitäs olla luonetta ,normaali suomalainen keskiaasiankoira ei oikein sytytä.


    • sMurmur

      Hienoa! Siinä kerrankin koira on löytänyt oikean omistajan. Toivottavasti löydät sopivan pennun laumaasi. Tiedän millaista täällä rajanpinnassa on elellä, ilman kunnollista koiraa ei voi olla. Itselläni on Estrellavuoristokoiran ja pyrenneitten mix, todella toimiva koira. Nimen omaan perheenjäsen, mutta myös hyvä vahti.

      • Anonyymi

        Eipä pysy aidatta pihassa 100 varmasti.
        Silloin se " Hyvä vahti" voi käydä kiinni vieraaseen ihmiseen, marjastajaan, sienestäjään joka ihan luvalla liikkeellä.
        Koiria pidettävä vastuullisesti. Ettei käy vahinko, ja " Hyvä vahti" päädy ennen aikojaan lopetukseen puremien vuoksi.


    • Anonyymi

      olen menossa ostama,tuonko sinulle yhden samalla.

    • Anonyymi

      Jos kunnollisen haluat ni suomesta et oikeaa alabaita saa! Osta lento ja hae kauempaa

    • Anonyymi

      Jos yksinäinen laumis laitetaan todella töihin, palaa se helposti loppuun unen puutteessa. Laumikset toimivat tiiminä, jossa osa nukku ja toinen osa päivystää. Ota siis vähintään kaksi. Maltaita ei niiden terveellinenkään ruokinta maksa. Muistathan, että niiden sosiaalistamiseen kaikkia ihmisiä kohtaan pitää sitten olla asiantuntija mukana + paljon avustajia. Laumiksen aito perusmoodi on, että KAIKKI omaa laumaa uhkaavat tapetaan. Niin myös vieras ihminenkin äkkitilanteessa. Niissä on hämäävä ominaisuus. Eli se, että kaikkia tilasi kotieläimiä kohtaan niiden pinna on TÄYSIN loputon. Kanista karitsaan ja kukkoon. Niiden eteen se on siis aina valmis taistelemaan kuolemaansa asti ilman kipuaistia ja itsesuojeluvaistoa. Nyt harkintaa siis!

      • Anonyymi

        Laumanvartijalle pitää tehdä 2 m korkea tukeva aita jossa se myös pysyy.
        Irtipidettynä reviiri laajenee kilometrienkin päähän kotoa, ja on silloin koira on jo uhka vieraille ihmisille, koirille jne.

        Eli Ensin se pihapiiri Aidataan tukevasti, ja sitten vasta hommataan koira.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1566
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1062
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      924
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      594
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    Aihe