On naurettaavaa, että kaupungit peruuttavat ilotulitukset vedoten siihen, että niihin käytettävät rahat annetaan Aasian avustamiseen. OIKEASTI ne rahat on jo käytetty, esimerkiksi Turussa piti tänä vuonna olla hieno 775-vuotis juhlailotulitus. Se on suunniteltu valmiiksi jo aikoja sitten ja raketit ovat varastossa valmiina odottamassa. Nyt ne sitten jätetään sinne mätänemään!!!
Mikseivät kaupungit voi SEKÄ pitää ilotulituksen ETTÄ lahjoittaa vastaavan summan keräyksiin? Ilotulitukset voisi omistaa Aasian uhreille ja katastrofista selvinneille. Uskon, että hengissä Suomeen päässeet olisivat paljon onnellisempia, jos hetken saisivat välillä nähdä jotain kaunista kuten ilotulituksen. Varsinkin lapset saisivat iloa ja muuta ajateltavaa kuin kokemansa kauhuudet.
Ilotulitusten peruuttaminen EI säästä rahaa "parempiin tarkoituksiin". Se tuhlaa rahaa, koska jo ostetut raketit jätetään käyttämättä. Vai luuletteko te, että kaupunkien ilotulitusten raketit ostetaan vasta joulun välipäivinä niin kuin tavallisten ihmisten raketit? Tuskinpa, sillä ne ovat ammattilaisten suunnittelemia ja järjestämiä.
Mikseivät kaupungit voi SEKÄ pitää ilotulituksen ETTÄ lahjoittaa vastaavan summan keräyksiin? Ilotulitukset voisi omistaa Aasian uhreille ja katastrofista selvinneille. Uskon, että hengissä Suomeen päässeet olisivat paljon onnellisempia, jos hetken saisivat välillä nähdä jotain kaunista kuten ilotulituksen. Varsinkin lapset saisivat iloa ja muuta ajateltavaa kuin kokemansa kauhuudet.
Ilotulitusten peruuttaminen EI säästä rahaa "parempiin tarkoituksiin". Se tuhlaa rahaa, koska jo ostetut raketit jätetään käyttämättä. Vai luuletteko te, että kaupunkien ilotulitusten raketit ostetaan vasta joulun välipäivinä niin kuin tavallisten ihmisten raketit? Tuskinpa, sillä ne ovat ammattilaisten suunnittelemia ja järjestämiä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei se raha vaan se tarkoitus, idiootti. Myötätunnon takia ne peruttiin.
Ei Allis taida tajuta, et on muitakin asioita joiden rahat voisi lähettää Aasiaan, esim kaupunginhallitusten kokouspalkkiot.
Myös kansanedustajat voisivat avata hiukan nyörejään ETENKIN ILKKA KANERVA, joka tuhoaa monen lapsen uudenvuoden ilon!!!
(TOIVOTTAVASTI KAIKKI IHMISET KERTOVAT LAPSILLEEN MIKSI RAKETIT EI RÄJÄHTELE UUTENA VUOTENA SYYLLINEN ON ILKKA KANERVAN ÄLYTÖN IDEA)
Eiköhän meidän pitäisi yrittää pitää suomalaiset virkeinä myös kaamoksen aikana
Jos Ilkka odottelee myötätuntoa joltain niin voi muuttaa vaikka Venäjälle, ei ole päässä mitään järkeä! Presidenttimmekin voisi availla sitä omaa pussiaan ja lopettaa ärsyttävän lässytyksen.
Taisi mennä mahdollisuudet seuraavissa presidentinvaaleissa ÄÄNET SULI NIINISTÖLLE
niin!?
puhut asiaa
Meidän perhe on jo hankkinut uudenvuoden pommit, ja ne aijotaan kanssa räjäyttää!!!!
olet oikeassa, meneeköhän kunnan rahat johtajien lomamatkoihin vai...? raketit kyllä räjäytetään meillä eikä minnekkään thaimaaseen lähetetä !
Toi ajattelu tapa on aivan oikein. En usko edes, että SPR lähettää rahat sinne.
Mitä Suomen päättäjät mahtoivat ajatella kaikessa suuressa viisaudessaan ilmoittaessaan, ettei (osa) kunnista aio ampua uuden vuoden rakettejaan tänä vuonna?? Mitäköhän sillä kuvitellaan saavutettavan, ei ainakaan yhtään iloisempaa mieltä niille, joille kuntien ilotulittukset ovat olleet jokavuotinen perinne... Osta siinä sitten itse läjä paukkuja vain saadaksesi lapset tyytyväisiksi, kun kuntien isät jättävät omat raketit varastoon odottamaan vuotta hyvää alkavaa... Turussa nämä juhlavuoden raketit aiotaan ampua taivaalle vaatimattomasti vuoden myöhässä, ensi vuoden syyskuussa... No paukkuupahan silloin.
Mutta jos perhe joutuu syytämään pienen omaisuuden raketteihin, jää ne pienet roposet avustusjärjestöiltä saamatta (siis mitä nämä perheet olisivat voineet lahjoittaa). Meidän perhe ainakin räjäyttää nyt nuo avustusrahat omaan pikku tulitukseen, jotta lapsilla olisi edes jotain katseltavaa ja ihmeteltävää vuoden vaihtuessa!
entä jos osa ilotulitteiden myynnistä saaduista rahoista lahjoitettaisiin SPR:lle ?
Eikös nuo tulitteet ole alunperin tarkoitettu
ajamaan pahat henget pois ?
Eli varmistaa hyvä uusi vuosi (kiina) ?
Totta, tukea voi osoittaa muutenkin.
Ja ei ne Tsunamin urhit parane/herää henkiin sillä jos koko Suomen kansa jättää uuden vuoden tulittelut väliin ja murjottaa kotona. Ankeina aikoina pitää koittaa edes vähän saada jostain iloa. Edes hetkeksi. Viikkoja kestävä murjotus ei tee hyvää kenellekään.
Itse ostin raketit SEKÄ lahjoitin rakettikassi kädessä ostospaikan edessä päivystäneelle SPR-kerääjälle rahaa ja aion kyllä paukuttaa kaikki pommini ihan vaikka sitten uhrien muistolle.
Oikeassa olet. On kuitenkin helpompi saada kansalaisten hyväksyntä ilotulituksen peruutukselle, kun kerrotaan että rahat käytetäänkin avustustyöhön. Sillä ei ole mitään merkitystä onko rahat raketteihin jo menneet (tottakai ovat). Haetaan vaan parempaa hyväksyntää tilanteelle.
Ei voida sanoa ihmisille suoraan, että pistetään vähän muita kunnan maksuja ylöspäin, jotta avustusrahat saadaan kokoon. Vaikka se on fakta.
On sullakin ongelmat! Luulisi sitä olevan suurempia ongelmia kuin jotkut ilotulitteet! Mä en usko että uhrien auttaminen olisi rahan tuhlausta! Hyvään tarkoitukseen menisi!
Mä en usko että niiden lasten mieli siitä yhtään paranisi vaikka ammuttaisiin tuhat rakettia!
Jos ilotulitteiden myynti romahtaa myyjät kärsii. On kyllä tosi tyhmää jos katastrofista pistetään maksamaan ilotulitemyyjät. Radiossakin ihmiset potivat syyllisyyttä kun olivat ostaneet raketteja. Elämä jatkuu. Pitäisi pystyä päättäjien ajattelemaan vähän pidemmälle.
lahdessa piti järjestää lahti 100vuotta ilotulitus, mutta nyt ei järjestetä, se on ihan oikein, sillä voidaan kunnioittaa niitä ihmisiä jotka saivat surmansa. on itseksätä ajatella että nyt ei lapset nää ilotulituksia, kyllä niitä vielä tulee jokaiselle eteen, ajatelkaa niitä jotka ei nyt pääse rakkaimpiensa kanssa viettämään uuttavuotta vaan makaavat joukkohaudassa vieraassa maassa.
surullinen asia, mutta niinku jo sanoin tää ilotulistus kiista on iha turha, kaikki vaa bilettämään ja raketeilla leikkimään. Ohjeiden mukaan niin ei satu ns. "turhia" tapaturmia.Kyllä ihmisten pitää ELÄÄ!!
Ihmisten pitää elää, totta. Silti me voidaan lastemmekin kanssa jakaa surua, auttaa sen verran, minkä voimme, ennen kaikkea opettaa heille yhteisvastuuta positiivisesti tukemalla hädässä olevia! Asiat voi puhua lasten kanssa heidän ikänsä edellyttämällä tavalla - ja lapset ymmärtävät. Yleensä paremmin kuin aikuiset.
Munki mielestä on tosi tyhmää ku ilotulitus peruuttiin! Ainaki täällä Lappeenrannassa,ku tää on tosi synkkä kaupunki muuteki! Mix just suomen pitää lahjottaa sinne Aasiaan niille uhreille niin paljo rahaa ku maailmassa on muitaki maita jotka voi lahjoittaa rahaa sinne. Se ilotulitteiden peruuttaminen vei kaiken hauskuuden uudestavuodesta. Minun perheellä on ollut jokavuotinen perinne mennä kaupunkiin katsomaan ilotulitusta puolenyön aikaan. Koska vanhempani ei osta raketteja ku ne on niin vaarallisia, niin mullakaa ei oo muuta huvii ku kököttää sisällä netissä! Tämä vielä muistetaan!!!
On se hirveetä sitten, kun yhtenä vuonna ei isoa ilotulitusta järjestetä. meillä on lapsille paljon muutakin tekemistä vaikka täällä kotona. Ihan hyvää se tekee jokaiselle kerran elämässä pohtia suurempiakin asioita, kuin jokavuotinen perinne.Voitaisiin vaikka perheen kanssa keskustella siitä, että miten meillä täällä on asiat hyvin, kaikilla ei tänä yönä ole. Itse olen sitä mieltä, että parempi olisi lahjoittaa ilotulitteisiin menevät rahat vaikka vuosittain vähävaraisille lapsiperheille, tai ihmisille täällä Suomessa, joilla ei ole edes kattoa pään päällä. Pakko vaan todeta että ihmisten sydämet ovat tänäpäivänä todella kylmiä ja täynnä omaa itseään ja hyvinvointiaan!