Ajoneston poisto, onnistuuko? 206 1.9 D -01

Yks avain on autossani, pitäs saada useampia. Ajonestolla varustetut avaimet maksaa pösönliikkeessä 300e kappale.. eikä lukkoliikkeet tee ilman sitä korttia, jota ei minulla ole.
Voiko tuon ajonestojärjestelmän jotenkin ohittaan, jotta pösöni käynnistys siruttomalla, 20e maksavalla avaimella?
188027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • Tota, ite en uskalla mennä piirilevyä sorkkiin, vaikka hyvät oli ohjeet.
    Onnistuuko tuo tavalliselta automekaanikolta? Jos vaikka paikalliselle teboilille veisin, niin monenko tunnin työn mahdollisesti velottaisivat?

    Äänestä

  • Tuollainen ei kuulu Teboil huoltamoiden osaamisen piiriin vaan sinun on etsittävä elektroniikkaan erikoistunut korjaamo. Hintaa tulee takuulla yli 300 €, että suosittelen pikemminkin tilaamaan sen avaimen Peugeotilta.

    Äänestä

  • hmmmmn kirjoitti:

    Tuollainen ei kuulu Teboil huoltamoiden osaamisen piiriin vaan sinun on etsittävä elektroniikkaan erikoistunut korjaamo. Hintaa tulee takuulla yli 300 €, että suosittelen pikemminkin tilaamaan sen avaimen Peugeotilta.

    Hinta jää kyllä alle kolmensadan.

    Ajoneston poisto:

    http://turnerdiagnostics.com/immobiliser-problems.html

    Toinen vaihtoehto on käydä "parhaalla" suutarilla kysymässä asiasta:

    http://www.suutarikeskus.com/flash.html

    Juuri vuonna 2001 noiden avaimien koodaus muuttui hankalammaksi, ja saattaapi olla että sinulla on juuri tuo uudempi versio kyseessä. Kannattaa kuitenkin kysyä, se ei paljon mitään maksa.

    Äänestä

  • MuutamaVaihtoehto kirjoitti:

    Hinta jää kyllä alle kolmensadan.

    Ajoneston poisto:

    http://turnerdiagnostics.com/immobiliser-problems.html

    Toinen vaihtoehto on käydä "parhaalla" suutarilla kysymässä asiasta:

    http://www.suutarikeskus.com/flash.html

    Juuri vuonna 2001 noiden avaimien koodaus muuttui hankalammaksi, ja saattaapi olla että sinulla on juuri tuo uudempi versio kyseessä. Kannattaa kuitenkin kysyä, se ei paljon mitään maksa.

    Uudempi on kyseessä. Kävin jo yhdellä suutarilla, olis avain maksanu 99e ilman takuuta että tulee toimimaan. Lisäksi olis kuulemma ollu se riski ettei vanhakaan avain olis enää toiminu kopiointiyrityksen jälkeen. Elikkä olis maksanu sen 99e vaikka pösö olis jääny ilman toimivaa avainta siihen Oulun raksilan marketin Sale-suutarin pihaan.
    Merkkiliikkeeseenkään turha viedä, kun tämä pösö on itse tuotu saksasta.
    Osaatko sanoa mitkä liikkeet tekee noita ajoneston poistoja, Oulussa tai jossain muualla suomessa?

    Äänestä

  • MuutamaVaihtoehto kirjoitti:

    Hinta jää kyllä alle kolmensadan.

    Ajoneston poisto:

    http://turnerdiagnostics.com/immobiliser-problems.html

    Toinen vaihtoehto on käydä "parhaalla" suutarilla kysymässä asiasta:

    http://www.suutarikeskus.com/flash.html

    Juuri vuonna 2001 noiden avaimien koodaus muuttui hankalammaksi, ja saattaapi olla että sinulla on juuri tuo uudempi versio kyseessä. Kannattaa kuitenkin kysyä, se ei paljon mitään maksa.

    Hintahan jäisi alemmaksi, jos hän itse tai hänen tuttunsa olisi automekaanikko, joka tekisi osan irroitukset ja asennukset ja ei veloittaisi mitään. Näin ei kuitenkaan ole?

    On selvää, että töineen päivineen hinta kipuaa yli 300 €, eikä välttämättä riitä 400 €, eikä edes 500 € ja ei ole takuuta tuleeko auto toimimaan.

    Ebaystä löytyy hakusanalla "immobilizer bypass" edullisia laitteita, joilla ohitetaan auton ajonesto siten, että laitteen sisään asetetaan alkuperäinen sirullinen avain ja boksi asennetaan turvalliseen paikkaan. Tuolla tavoin edelleen tarvitsisit niitä kopio avaimia väh. 2 kpl, ja yksi sirullinen avain olisi aina autossa. Laite siis asennetaan virtalukon ympärillä olevan antennin johdotuksiin, josta auto saa aina signaalin, että sirullinen avain on virtalukossa.

    Tämäkään vaihtoehto ei ole ongelmaton, eikä ole takuuta, että se toimisi. Jos pystyt jyrsityttämään avaimia halvalla, niin ongelmaahan ei sitten ole. Ja kun ajonesto toimii OK, sitä ei edes pidä yrittää poistaa käytöstä.

    Tässä on erikseen maininta Peugeot 206:sta:

    http://www.ebay.co.uk/itm/Transponder-Immobiliser-Bypass-Module-for-Car-Remote-Engine-Starter-/270311300771?hash=item3eefcf1ea3:g:xS0AAMXQBg5RwDh2

    Kyseisen boksin saa myös halvemmalla joltain toiselta ebaymyyjältä, kun jaksaa etsiä.

    Ebaysta löytyy myös hakusanalla "peugeot key fob" niitä avaimen päitä (kuoria), joihin se jyrsitty avain on asennettavissa.

    Kuten huomaat, kyllä vaihtoehtoja on. Merkkihuollolla on velvollisuus auttaa vaikka auto olisikin Saksasta tuotu. Myös sen aiemmat omistajat voi jäljittää ja heiltä tiedustelemalla se avainkortti ehkä löytyy? Tietysti siinä on vähän liikaa työtä.

    Jokin yksityinen korjaamo ehkä voi uskaltaa tuollaisen ajoneston ohitushärpäkkeen asentaa, jos on Peugeotista kokemusta. Hintaahan sille tulee varmaankin töineen useampi tunti ja jos vielä suostut ottamaan vastuun, ettei härpäke toimi, niin vieläkin parempi.

    Kerro toki sitten miten homman ratkaisit ja miten kävi. Tuo ohituslaite siis on vain halpa tapa kiertää ajonesto, kajoamatta itse elektroniikkaan sen kummemmin ja vaatii, että ajonesto nimenomaan toimii eikä ole vikaantunut. Ja toki se, ettet koe ongelmaksi, että autossa olisi piilossa avain aina...

    Kannattaa varmaan jättää vaihtoehto, että alkuperäinen antenni on siellä johdotuksineen paikallaan ja tuo laite olisi sieltä vain haaroitettu...

    Äänestä

  • Ja täytyy itseni kirjoitusta korjata. Siellä nimenomaan mainitaan ettei toimi mm. Peugeot 206:ssa.

    Toisekseen johdotuksiin ei ilmeisesti tarvitse edes kajota, mitä nyt ymmärsin, että boksi lähettää omalla antenniltaan signaalin virtalukon ajoneston antenniin. Homma toimii siis langattomasti. Vaatii kuitenkin asennustyön, että antennit tulevat keskenään lähekkäin.

    Miksi se ei sitten toimisi vanhemmassa 206:ssa ja 2001 on jo aika vanha? Voi olla että toimii tai sitten ei toimi. En näe mitään syytä miksi tuollainen ei toimisi. Mutta joku viisaampi saa sanoa mielipiteensä. Kallis se ei ainakaan ole.

    Äänestä

Ei onnistu.

Äänestä
  • Ostin vanhan skodan vara-autoksi (on uudempikin, mutta jos tarttee molempien automatka tehdä eri suuntiin) eikä siinä ole kuin yksi avain toiminnassa. Kysyin merkkiliikkeestä, ja sanoi sirun maksavan kolme kymppiä. Uudempaan ainakin tehtiin koodaus ostaessa toisen avaimen avulla, kun se toinen oli lakannut toimimasta. Siis jotenkin huoltomies vain paineli nappeja vuoronperään kummassakin avaimessa. Saas nähdä miten sitten onnistuisi kokonaan uudella sirulla?

    Äänestä

Haloo!
Mikä ajonesto se sellainen on, jonka voi ottaa pois päältä?
Käynnistyksen esto koostuu kahdesta yksiköstä. Lähetin ja vastaanotin. Lähetin on avaimen perässä oleva siru ja vastaanotin virtalukon ympärillä. Kun avaimen panee virtalukkoon, lähetin lähettää tietonsa vastaanottimelle. Jos oikeat koodit, moottori voidaan käynnistää.
On siis turhaa teettää jollain kenkäsuutarilla avainta. Ei siinä mitään sirua sisällä ole. Avaimella kyllä saa oven auki ja virtalukon avattua, mutta kun on kysymyksessä ns. "kylmä avain" ei auto käynnisty.
Näillä sivuilla yritetään muun muassa kalastaa tietoja näistä käynninestoasioista. Ollaanko aina rehellisillä asialla? Valtuutetuilta korjaamoilta saa vain tiedon ja korjauksen kun on ensin selvitetty asiakkaan oikeus autoon.
Sama koskee radion koodeista. Ei tietoja puhelimitse saa antaa. Asialla voi olla varas, joka on edellisenä yönä varastanut radion ja nyt kyselee koodia. On siis vastuutonta antaa koodi puhelimessa, tarkastamatta oikeuksia siihen. No, nykyisin autoissa on koelautaan integroidut soittimet. Sopii vain kyseiseen automalliin.

Äänestä
  • Kaikkeenhan löytyy sitten kolmas ja neljäskin tapa kiertää ajonestoa. Senhän poisto ei olisi ollenkaan järkevää, jos estolaite toimii ongelmitta.

    Aloittaja on varmasti ihan oikealla asialla. Avaimen voi toki jyrsityttää vaikka "suutarilla", kunhan vaan estolaitteen antenni saa signaalin siruavaimelta ja mitään muuta ei tarvita. Noitakin aivan laillisia härpäkkeitä on olemassa.

    Hämäräperäisiä tapauksia tuskin on paljon, koska ajonestolla varustetun auton vieminen on sekin varsin hankalaa. Ainakin 206:n tapauksessa melkein mahdotonta ilman sirullista avainta. Joku vuosi sitten oli tieto, ettei juuri ajonestolla varustettuja autoja ole viety ainakaan ilman siruavainta. Eri asia onkin sitten nämä uudemmat autot, joissa ei edes oikeaa avainta ole. Niistä on tapauksia, että ajonesto on voitu ohittaa ohjelmallisesti.

    Äänestä

Ennen 2003 ajoneston totaaline poisto on vitun helppoa.

Äänestä

Miten poistan ajoneston peugeot 407 hdi 2006v. Vai onko se edes päällä kun mittaristossa ei näy mitään merkkejä. Auto kävi normaalisti kun starttasin noin puoli minuuttia ja sammui. Eikä lähde käyntiin enään.

Äänestä
  • Siinähän voi olla ihan mikä vika vaan... vaikka jakohihna poikki.

    Äänestä

  • Näyttää kyllä paikoillaan olevan. Missä tai mitä voisin itse vielä tehdä.

    Äänestä

  • Juuliska kirjoitti:

    Näyttää kyllä paikoillaan olevan. Missä tai mitä voisin itse vielä tehdä.

    Oikeasti purkasit muovisuojat pois päältä, että pääsit näkemään jakohihnan?
    Hyvin tehty.

    Äänestä

  • Niin olisiko tai tulisiko mitään muuta mieleen mikä voisi olla vikana.

    Äänestä

  • Juuliska kirjoitti:

    Niin olisiko tai tulisiko mitään muuta mieleen mikä voisi olla vikana.

    Jakohihna poikki
    Jakohihna hypännyt, jako sekaisin
    Jakoketju nokka-akselien välillä poikki
    Kampiakselin asentoanturi rikki
    Nokka-akselin asentoanturi rikki
    Moottorin ohjausyksikkö rikki
    Johtosarjavika
    Polttoainepumppu rikki
    Sulake palanut joltakin moottoria ohjaavalta yksiköltä
    Polttoaine loppunut
    Polttoainesuodatin tukossa

    Jne jne.

    Antamillasi lähtötiedoilla vika voi olla ihan lähes mikä vaan. Luetuta autosi vikakoodit niin olet hieman lähempänä totuutta. Jos nokka-akselin tai akselit näkee öljyntäyttöaukosta, voi katsoa pyöriikö ne kun autoa startataan, jos ei pyöri, on nokkahihna poikki. Sen jälkeen vikakoodien lukeminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anneliinipösö kirjoitti:

Yks avain on autossani, pitäs saada useampia. Ajonestolla varustetut avaimet maksaa pösönliikkeessä 300e kappale.. eikä lukkoliikkeet tee ilman sitä korttia, jota ei minulla ole.
Voiko tuon ajonestojärjestelmän jotenkin ohittaan, jotta pösöni käynnistys siruttomalla, 20e maksavalla avaimella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu