SX 4 Katsastus

Katsastus

Ensimmäinen katsastus oli tiistaina. Meni läpi, mutta toisesta taka iskunvaimentimesta oli "tehot" menneet. Kehoittivat uusimaan takapään vaimentimet.
3 vuotias auto, ajettu 47000 km.

8

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevytauton_katsastus

      Mullakin kun oli -11 Alto ensimmäisessä katsastuksessa niin vaikka katsastaja ei sanonut mitään niin näin itse raportista että kuskin puolen takaiskari antoi selvästi heikommat lukemat kuin oikeanpuoleinen. Voi tosin johtua myös katsastuksen iskaritesteristä, ennen tätä oli -01 Nissan Micra jossa myös ensimmäinen testeri näytti heikkoja lukemia mutta toinen testeri näytti ihan ok lukemia.
      Ekan testerin huonot lukemat johtui kevyestä autosta.

    • S_Cross

      Noi iskaritesterit ovat hölynpölyä. Vaihdoin vanhaan grand vitaraan uudet iskarit taakse ja seuraavana päivänä katsastustesteri näytti, et ne on sököt, heh. Samasta autosta oli vuotta aiemmin tullu kaikki mehut pois toisesta taka iskarista ja hienosti läpäisi katsastuksen.

    • viitaramiäs

      Jaa, mulla 3 kuukautta vanha Vitara ja tuntuu nuo taka iskarit melekosen tymäköiltä viälä. Katastukseen en taija vielä sänttää, heh.

    • Sxplus

      Itselläni neljä vuotta vanha sx4. Kerran olen vaihtanut ajovalopolttimot. Siinä kaikki ja katsastus meni läpi ilman huomauuksis.

      • Katsastus

        Ensimmäinen katsastus on 3 vuoden päästä ja seuraava 5 vuoden päästä.
        Mieti edes vähän mitä kirjoittelet.


      • Sxplus
        Katsastus kirjoitti:

        Ensimmäinen katsastus on 3 vuoden päästä ja seuraava 5 vuoden päästä.
        Mieti edes vähän mitä kirjoittelet.

        Mitähän pitäisi miettiä? Auto nelivuotias ja kerran katsastettu noin vuosi sitten, seuraavaksi vuoden päästä. Eipä tuossa väitetty, että katsastus olisi juuri äskettäin suoritettu.
        Sulla on todella ongelmia luetun ymmärryksessä.


      • Ong

        Niin minullakin meni Auto ensimmäisestä katsastuksesta heittämällä läpi, siitä on tosin aikaa jo 8 vuotta.


      • scossia
        Ong kirjoitti:

        Niin minullakin meni Auto ensimmäisestä katsastuksesta heittämällä läpi, siitä on tosin aikaa jo 8 vuotta.

        kylläpä oli vahva heittäjä. minkä läpi hän autosi heitti? Paljonko on tosin aikaa ajassa laskettuna?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2643
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      104
      1825
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1545
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      18
      1250
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1073
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      48
      980
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      958
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      121
      951
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      339
      839
    Aihe