Koodaajille: ammattitaito

Moi

Askarruttaa yksi asia mielipuoltani; olen ajatellut "vaihtaa alaa" ja alkaa ohjelmoimaan työkseni. Olen kuitenkin epävarma taitojeni riittävyydestä. Siihen liittyen pari kysymystä:

Kuinka "hyväksi" koodaajaksi koit itsesi mennessäsi ensimmäiseen ko. alan työpaikkaasi? Kuinka kauan olit harrastanut alaa ja mikä koulutus sinulla on? Tunsitko hallitsevasi homman heti alusta saakka, vai miten kauan meni että sait kaiken "hanskaan"? Tarkoitan edellisellä kielispesifistä hallintaa, yrityksen sisäistä koodia tuskin kukaan töihin tullessaan on pahemmin päässyt silmäilemään. Tuliko alkuaikoina "turpiin"? :)

Vapaata tarinaa aiheesta mielellään myös.

pzn
41010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siitä vain vaihtamaan alaa jos ko. homma kiinnostaa. Muista kuitenkin, että työkseen koodaaminen voi olla hyvinkin erilaista verrattuna ohjelmoinnin harrastamiseen:

Aikataulut voivat olla hyvinkin kireitä jolloin hommasta voi mennä nautinto. Välillä työ saattaa olla hyvin pitkäveteistä rutiininomaista satojen rivien copy-paste hommaa, samojen luokkien käyttöä. Pienemmissä firmoissa iso osa ajasta menee helposti myös asiakaskontakteihin, asiakastukeen, documentointiin, määrittelyyn yms. hommaan.

Mutta tuo kaikki riippuu tietty firmasta, pomosta, asiakkaista, sinusta jne. =). Ja kai jokaisessa hommassa hyvät ja huonot puolet.

Itelläni koulutuksena amk-tradenomi ja kun alotin ohjelmointihommat niin tunsin etten osaa paljoo mitään. Taino koulussahan oli oppinut perusteet sekä oppinut tietämään alan käsitteistön. Mutta kyllä sitä niiden avulla pääsee liikkeelle. Tekemällä sitten oppii.

Töissä on kyllä sitten ammattitaitosta väkeä ja paljon paljon esimerkkikoodeja/tapoja joiden avulla oivaltaa hyvin asioita aika nopeastikin. On myös yleensä hyvät editorit ja paljon hyviä valmiina olevia tekniikoita, luokkia yms. mitä voi käyttää mainiosti apuna. Sitä huomaa, että monimutkaisiakin asioita pystyy tekemään nopeasti kun siihen on jo valmiina olevia palikoita.

Äänestä

Pelkän koodinvääntämisen lisäksi, ainakin omasta
näkökulmastani, on erittäin tärkeää tuntea myös
se sovellus mihin se koodi on tarkoitettu. Ei
se pelkkä ohjelmointikielten osaaminen tai edes
ohjelmoinnin yleinen osaaminen riitä. Hyvin moni
osaa koodata, mutta parasta on tuntea jokin
tekninen sovellusalue hyvin _ja_ osata koodata.

Hyvin suuri osa maailman koodista kuitenkin
sijaitsee spesifeissä sovelluskohteissa, kuten
vaikkapa lentokoneiden, satelliittien, autojen
tai rakettien ohjaussysteemeissä, kännykkäverkon
elementeissä, gps-laitteiden, dvd-soittimien,
mp3-soittimen tai muiden "hitech"-laitteiden
sisällä. Nämä sovellukset ovat
ohjelmointiteknisesti ihan yhtä haastavia kuin
serverisovellukset yms, mutta niissä pitää
myös tuntea sovellus johon koodia tehdään.

Äänestä
  • asiaa...
    Omalta kohdaltani voin sanoa, että myös tuotteen valmistustapa olisi tunnettava ja hallittava siihen liityvät työmenetelmät ja - vaiheet. Ota huomioon myös työntekijän näkökohdat ja monesti myös arvokkaat vinkit. :)

    Äänestä

  • Kunde kirjoitti:

    asiaa...
    Omalta kohdaltani voin sanoa, että myös tuotteen valmistustapa olisi tunnettava ja hallittava siihen liityvät työmenetelmät ja - vaiheet. Ota huomioon myös työntekijän näkökohdat ja monesti myös arvokkaat vinkit. :)

    Nämä mielipiteet auttavat muodostamaan käsitystä siitä, mitä mahdollisessa uudessa tehtävässä tullaan odottamaan. Jos tai kun paikkaa vaihdan, haluan olla odotusten veroinen.

    Uskallan olla samaa mieltä kommentista liittyen sovellusalueen tuntemiseen, työskentelen tällä hetkellä tuotetuessa ja uskoisin hyödylliseksi sen, että "big picture" on hallinnassa kun jotain pikku-pikku modulia siihen vääntää. Varmasti auttaa arvostamaan omaa tekemistäänkin enemmän.

    Voin olla vanhanaikainen, mutta koen ohjelmointityön jollain tavalla "kutsumuksekseni", haluan tietää miksi laite toimii jollain tavalla pintaa syvemmältä. Nykyinenkin työni on erittäin mielenkiintoinen ja tarjoaa mahdollisuuden monipuoliseen kehittymiseen, mutta se kaikkein tärkein puuttuu. Tuntuu siltä kuin yrittäisin olla työssä autonasentajana pelkällä kuljettajakoulutuksella.

    Tällä haavaa vetäydyn kuitenkin perheen pariin, ammatinvaihto saa hieman vielä odottaa.
    Tultiin juuri kotiin Kätilöopistolta. ;)

    Hyvää loppiaista kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pzn kirjoitti:

Moi

Askarruttaa yksi asia mielipuoltani; olen ajatellut "vaihtaa alaa" ja alkaa ohjelmoimaan työkseni. Olen kuitenkin epävarma taitojeni riittävyydestä. Siihen liittyen pari kysymystä:

Kuinka "hyväksi" koodaajaksi koit itsesi mennessäsi ensimmäiseen ko. alan työpaikkaasi? Kuinka kauan olit harrastanut alaa ja mikä koulutus sinulla on? Tunsitko hallitsevasi homman heti alusta saakka, vai miten kauan meni että sait kaiken "hanskaan"? Tarkoitan edellisellä kielispesifistä hallintaa, yrityksen sisäistä koodia tuskin kukaan töihin tullessaan on pahemmin päässyt silmäilemään. Tuliko alkuaikoina "turpiin"? :)

Vapaata tarinaa aiheesta mielellään myös.

pzn

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu