Avoin kirjeeni Jasmina Tukiaiselle

Toi otsikko oikeestaan etoo mua. Mikä avoin kirje? Sun on helppo ohittaa kysymykseni ja sanoa, ettet lue forumeita. En usko, että väittämäsi pitää paikkaansa. Luet forumia ja postaat tänne kaikkea itsestäsi irtonikkeihin tukeutuen. Kirjoitan kuitenkin omalla nimelläni ja odotan, että myös sinä kirjoitat omalla nimelläsi minulle vastineen.

Kerro meille kaikille, jotta miksi hyväksyt Johannan huonon eläinten kohtelun? Miksi et tee mitään, vaikka olet tietoinen eläinten pahoinvoinnista? Olet omin silmin nähnyt koirien huonon kohtelun ja siitä myös infonnut näätiä. Mikä sulla on esteenä, että et voi tulla oikeuteen todistamaan näkemääsi? Sinä mahdollistat Johannalle koirien rääkkäämisen olemalla hiljaa. Miksi?

Älä Jasmina Tukiainen koita luikerrella vaan kerro meille totuus.

32

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turavaksu

      Hyvä Raila!

    • jury

      "Näätiä"? Siis niitä metsässä asuvia eläimiä ? Kenenkään ei tarvitse kirjoitella "vastineita" (tarkoitat varmaan vastausta) kenellekään avoimella foorumilla. "Oikeuteen todistamaan" ? Kuka on viemässä ketä oikeuteen ja mistä ? Missä oikeutta käydään ? Koska ? Onko joku haastettu todistajaksi ?
      En puolusta eläimien huonoa kohtelua, mutta ei se "oikeuteen vieminen" ihan yksinkertaista ole.

      • Syyttäjähän se yleensä päättää syyttää tai olla syyttämättä. Sysäyksen tutkintaan voi antaa vaikkapa eläinsuojeluviranomainen.


    • Lorttiina

      Voi jeesus, kun tuolla Raililla viiraa päässä! Onhan tää trolli, onhan? Jos ei ole, niin mikä saa ihmisen tuohon kuntoon, että väsää tällaisella foorumilla avoimen kirjeen jonkun julkkiksen siskolle?

      • Eikös olekin melkoisen kummallista, kun joku näätä laittaa "avoimen kirjeen" nimettömänä nettiin, niin sitä kiitellään ja ylistetään näätätovereiden puolesta lattiasta kattoon.

        Mikä mun avoimessa kirjeessä on vikana, kun se halutaan lytätä heti? Mä sentään kirjoitan kirjeen omalla nimelläni, enkä piiloudu anonyymin nikin taakse, kuten näädät tekevät. Onko todella ymmärrettävä niin, että näätäyhteisö ei halua koirien parasta? Onko todellakin niin, että näädät jopa haluavat koiria kiusattavan ihan siksi, että heillä olisi jotain kauhisteltavaa?

        Eli eipä päästetä kirjettä homehtumaan monien sivujen taakse, vaan Jasmina aivan varmasti eläinrakkaana ihmisenä vastaa kirjeeseen, kunhan vaan ehtii kauneusuniltaan. Jos ei vastaa, niin sitten on todettava vanhan kansan sanoilla; "vaikeneminen on myöntymisen merkki". Tarkoittaa suoraan sitä, että Jasmina ei ole eläinrakas, eikä välitä Johannan koirien kohtalosta, vaikka muuta väittää.


      • voevoi

        Kiitos Raili! Täyttä asiaa kirjoitit.
        Tuskin kuitenkaan Jasmina/e tähän vastaa, mutta ehkä saa ajattelemisen aihetta. Ja tekemään koirien hyväksi jotakin. Toivottavasti.
        Tuo Tuksun koirien käsittely ja kierrätys on uskomatonta. Saa ison kiukun nousemaan.


      • Naurattaaettämahaansattu
        voevoi kirjoitti:

        Kiitos Raili! Täyttä asiaa kirjoitit.
        Tuskin kuitenkaan Jasmina/e tähän vastaa, mutta ehkä saa ajattelemisen aihetta. Ja tekemään koirien hyväksi jotakin. Toivottavasti.
        Tuo Tuksun koirien käsittely ja kierrätys on uskomatonta. Saa ison kiukun nousemaan.

        On raililla taas kilvenkiilloitus yritys mielessään.
        Säälittävää huomiohuorausta ihan oikeasti.
        Jassulla ei ole mitää velvollisuuksia vastailla noin kajahtaneelle mihinkään avoimiin kirjeisiin ja tenttauksiin.
        Vain hän tietää, mitä siellä perheessä tapahtuu, mutta eipä mene vaan tälle kilpensäkiilloittajalle perille.
        Lisäksi on jo sanottu ihan muutamaan kertaankin, että koska koirat eivät ole jossun nimissä, niin paljoa ei voida tehdä.
        Vaikka railihuuhaasuolinen väittää, niin mikään laki ei todellakaan estä asumasta saman katon alla vaikka olis kuinka eläintenpitokielto päällä.
        Siis niiden eläinten, jotka huom. Ovat toisten nimissä ja jossun.
        Niin se vaan menee.....

        Mutta railihuuhaasuolinen nyt va yrittää taas saada suuren yleisön puolelleen huomiohuoraamalla.....


    • säfölhjäslfhj

      Sä olet raili niin täynnä paskaa!!!

    • jury

      Ensin on tapahduttava rikos. Tässä tapauksessa rikos eläintä kohtaan. Sitten joku tekee rikosilmoituksen. Rikoksesta pitää olla todiste (eläimeen kohdistuvasta rikoksesta pitää olla ulkopuolisen todistus (silminnäkijähavainto), tai pahoinpitelystä/kaltoinkohtelusta selvä jälki, joka voidaan olettaa ihmisen aiheuttamaksi. Sitten poliisi tutkii. Jos poliisi toteaa rikoksen tapahtuneen, hän siirtää jutun syyttäjälle. Syyttäjä syyttää, jos katsoo, että rikos on niin vakava, että oikeuden pitää päättää rangaistuksesta.

      Jos tekee rikosilmoituksen aiheettomasti, siitä joutuu vastuuseen. Tutkintapyyntö tutkitaan aina, eikä siitä joudu vastuuseen, vaikka se olisi aiheeton.

      • onkovainsanailua

        Kertokaahan nyt ensin minkälaisen rikoksen Tuksu on tehnyt?


      • Näinsemenee
        onkovainsanailua kirjoitti:

        Kertokaahan nyt ensin minkälaisen rikoksen Tuksu on tehnyt?

        Kännissä turkista vetäminen, ei täytä rikoksen tunnusmerkkejä....vaikka railisuoli muuta Väittääkin...tuossa ihan kohta....


      • asianvierestä
        Näinsemenee kirjoitti:

        Kännissä turkista vetäminen, ei täytä rikoksen tunnusmerkkejä....vaikka railisuoli muuta Väittääkin...tuossa ihan kohta....

        Kyllä sen turkista repimisen oli alun perin kirjoittanut joku muu, kuin Raili.


      • Sisälukutaito

        Nyt olikin kyse siitä, täyttääkö rikoksen tunnusmerkit.
        Ei siitä kuka kirjoittanut.

        Ja ei täytä.


      • täyttäätaiei
        Sisälukutaito kirjoitti:

        Nyt olikin kyse siitä, täyttääkö rikoksen tunnusmerkit.
        Ei siitä kuka kirjoittanut.

        Ja ei täytä.

        Joo, turkista repimisestä oli alunperin kysymys.


    • kirjaimiavaankasassa

      täällä voi kuka vaan olla millä nimellä vaan, mikään ei todista sitä että toi sun railis on yhtään sen todellisempi nimi mitä mun kirjaimiavaankasassa. Noi sun kirjoittelusi ei lämmitä ketään, mikset ite tee asialle mitään jos kerran sun mielestä rikoksen tunnusmerkit täyttyy. Helpompihan sun olis täällä Tuksun kanssa samassa maassa se hoitaa. Vai haetkos kuitenkin vaan jotain ihan muuta, esim forumi"kuuluisuutta"??

      • Sekaiiiiin

        Se nimenomaan kaipaa julkisuutta täällä ja huomiota....
        On niin moneen keraan todettu.
        On tekevinään jotain ja kun aikaa kuluu, niin suureen ääneen huutelee kuinka on Kaikensa tehnyt...sitten selviää, että joo...Vuosia sitten :)
        Ihan täys lokki.
        Toinen mikä on huvittavaa, on nää jatkuvat oikeassa olemiset......ne kun selvitellään hänelle epäedulliseksi, niin voi juma, miä nimittely pahimmillaan alkaa....

        Jassu ei tuollaiselle ääliölle ole mikään tilivelvollinen, nyt eikä huomena, eikä koskaan.


        Kaikista huvittavinta on, että oman veljensä lapsenkin on narkkarihuoraks haukkunut.
        Niin tämmöiselle herrantertulle pitäis sitten vastailla vai?

        Sallikaa mun nauraa.....
        Oikeasti....


      • Kerro mulle, että mitä voin tehdä?


      • Ihmekysymys
        RailiSuominen kirjoitti:

        Kerro mulle, että mitä voin tehdä?

        Sunhan se pitäis tietää, kun muita täällä jatkuvasti haukut.
        Mitäs sitä tuommotii kyselet?
        Ootko jotenkin tyhmä?


    • Jopas on ollut äkäisiä näätiä liikkeellä. Onhan se toki kamalaa, että näätien lellikiltä perätään vastuuta sanomisistaan.

      Totuus on se, että Jasmina itse tulee nettiin vinkumaan, jotta miten hän on nähnyt Johannan kohtelevan koiriaan huonosti. Miksi hän ei toimi silloin, kun se "tuhannen taalan paikka on auki"? Vain ja ainostaan silminnäkijä voi kääntyä poliisin puoleen ja kertoa tapahtumista ja myöhemmin sitten oikeudessa todistajana. Miksi Jasmina vinkuu netissä, mutta ei tee yhtikäs mitään asian loppuun saattamiseksi? Me, jotka nähdään Jasminan vinkuminen ja koirista kuvia netistä ei olla luotettavia todistajia oikeudessa. Oikeudessa pitää pystyä todistamaan nähneensä huonon kohtelun. Jasmina sen kertoo nähneensä, miksi hän ei siis toimi siten, kuin laki ko. tapauksessa edellyttää?

      On täysin turhaa alkaa väittämään, että viranomaiset eivät voi yhtään mitään, koska koirat ovat jonkun muun nimissä. Se ei pidä paikkaansa. Jos Johannalle annettaisi eläintenpitokielto, niin Johannalta ei saisi löytyä yhtäkään koiraa Albertilta eikä mistään muustakaan murjusta. Johanna ei saisi edes ottaa koiria "hoitoonsa" eläintenpitokiellon aikana.

      Mä olen nähnyt yhden videon, missä eläinrakas ihminen puuttui Julian koiran tuomiseen kapakkaan. Siinä tämä henkilö korotti kunnolla ääntään ja vaati koirian poistamista esiintymislavalta. Tollaselle henkilölle mä nostan hattua ja kunnioitan hänen tekoaan. Jasminalle nostan hattua vasta sitten, kun se oikeesti toimii.

      • Voijessus26

        On se hienoa Jassua täällä haukkua, etkä ole edes paikal ollu havaitsemassa jassun teot tai tekemättäjättämiset ...
        Hieno ihminen olet....


    • asstornado

      Raili Raili. Ota lääkkeesi ja mene maaten. Itsensä ylentäminen on raskasta puuhaa...

      • Vastaapa rehellisesti ennen kaikkea itsellesi. Mitä sinä tekisit, jos näkisit koiria/koiraa rääkättävän? Tulisitko nettiin täpinöissäsi kertomaan näkemästäsi saadaksesi ollalle taputuksia näädiltä, vaiko ottaisitko yhteyttä viranomaisiin?


      • vouhottajat
        RailiSuominen kirjoitti:

        Vastaapa rehellisesti ennen kaikkea itsellesi. Mitä sinä tekisit, jos näkisit koiria/koiraa rääkättävän? Tulisitko nettiin täpinöissäsi kertomaan näkemästäsi saadaksesi ollalle taputuksia näädiltä, vaiko ottaisitko yhteyttä viranomaisiin?

        Tännehän heistä jokainen tulee kertomaan kuinka näki ja mitä, sekä kauhistelemaan sitä, miksei kukaan tee mitään.


      • vouhottajat kirjoitti:

        Tännehän heistä jokainen tulee kertomaan kuinka näki ja mitä, sekä kauhistelemaan sitä, miksei kukaan tee mitään.

        Noinhan se oikeesti on. Jasmina Tukiainen tulee nettiin kertomaan, että oli paikan päällä ja näki kaikki kauheat tapahtumat. Mitään hän ei kuitenkaan tee, että Johannalle saataisi eläintenpitokielto. Miksi? Miettikää oikeesti miksi? Näädätkö ovat syy siihen, että eläinrakas Jasmina ei osaa toimia oikein? Oikein silleesti, että lainkirjain tulee täytettyä?

        Se, että Jasmina ottaa aina silloin tällöin (tai yrittää ottaa) Johannan koirat haltuunsa ja tulee "uroteoistaan" nettiin ilmoittamaan näädille suuren sanoman, ei tuo asioille oikeaa lopputulosta. Näädät nauttii tuosta ja Jasmina ymmärtää vallan hyvin olla "näätien kainaloinen". Näädät kiittää, kun Jasmina kertoo Johannan koirien kärsivän. Osatteko näädät edes hävetä? Jos teillä näädillä on jonkin sortin yhteyksiä Jasminaan, niin yrittäkää saada se tytteli ymmärtämään, että eläimet eivät ole kertakäyttökamaa ja jos oikeesti eläimiä rakastaa, niin silloin pitää näyttää toteen eläinrakkautensa.

        Lain mukaan koirat ovat omaisuutta siinä, kuin joku auto tai fillarikin. Ei kai nyt kukaan kuvittele olevansa niin ainutlaatuinen auton ja fillarin rakastaja, että menisi ottamaan toisen omistaman auton tai fillarin haltuunsa, jos ei omistaja pidä niistä huolta. Oman käden oikeus ei koskaan tuo oikeaa lopputulosta. Oman käden oikeutta voi käyttää niin, että ottaa vaikkapa koiran/koirat väliaikaisesti haltuunsa ja luovuttaa sen/ne viranomaisille viranomaistoimenpiteitä varten. Miksi Jasmina ei niin tee, vaan vinkuu kerta toisensa jälkeen netissä Johannan huonosta koirien kohtelusta ja samalla mahdollistaa uusien koirien kärsimykset?

        Oikeesti mulle ei tulisi pieneen mieleenkään katsella kerta toisensa jälkeen eläinten huonoa kohtelua (Jasmina tekee noin jatkuvalla syötöllä). Minä ainakin soittaisin poliisit paikalle ja viranomaiset hoitaisi asian hyväksi katsomallaan tavalla.


    • houkkahour

      Raili. Sinä olet maailmanparantaja. Sinä tiedät kyllä oikeat vastaukset. Hengitäppä hetken rauhallisesti paperipussiin, soita sitten äidille ja anna tulla ulos kaikki paha mitä olet saanut kestää.

    • babydog

      Turhaan täällä nyt jotain Railia haukutaan.Kyllä hän on ihan oikealla asialla.Silminnäkijä on se paras ilmon tekijä.Mistäpä sen tietää kuinka monesti lillasysteri onkin ollut sitä tekemässä mutta ehkä muu perhe tullut estelemään.Eivät halua skandaalia,eivät lisää julkisuutta.Aika usein lyöty jarrua päälle,mm.keväisessä oikeusistunnossa,kun perheenjäsen "ei muistanut mitään"vaikka lehdessä oli vammat selostettu ja lääkärissäkin käyty .Huomio-h-n mukaan (sen oikean)häntä olikin puolusteltu,kun ei todistettu vastaankaan.Onhan näitä tapauksia kun on päässyt kuin koira veräjästä.Mut ei vain pääse omat koirat ulos,ei.

      • jokaisenoikeus

        Sehän on selvää, että jos on eri mieltä muutaman vouhottajan kanssa, niin heti heitetään kuraa niskaan, vaikka jokaisella on oikeus mielipiteeseen.


      • cvghj
        jokaisenoikeus kirjoitti:

        Sehän on selvää, että jos on eri mieltä muutaman vouhottajan kanssa, niin heti heitetään kuraa niskaan, vaikka jokaisella on oikeus mielipiteeseen.

        On huomattu, heti kun on Railin kanssa eri mieltä niin paskaa tulee niskaan tuutin täydeltä.


      • sellainenraili
        cvghj kirjoitti:

        On huomattu, heti kun on Railin kanssa eri mieltä niin paskaa tulee niskaan tuutin täydeltä.

        Kun saiskin vaan kirjoittajat..
        Omat sukulaiset haukutaan myös....


      • kamalatakat

        Itselleen rekkaamattomana vastaileva on kyllä jotain niin naurettavaa kun vaan olla ja taitaa.Eikö toi idi tajuu, että kirjoitustyyli ja -virheet on vakio.


      • cvghj kirjoitti:

        On huomattu, heti kun on Railin kanssa eri mieltä niin paskaa tulee niskaan tuutin täydeltä.

        Jos joku perusteluineen sanotusta kommentista tuntee saaneesna paskaa niskaansa, niin ihan vapaasti vaan.

        PS. En koskaan, enkä ikinä vastaisi itselleni rekkaamattomalla nikillä. Mä häpeisin silmät päästäni, jos niin alas joutuisin vajoamaan. Joten vastailepa vaan ittellesi, jos siltä tuntuu.


    • Anne-Maya

      Facebookissa on nyt jaossa se, että koirat eivät kärsisi liian kauan ilotulitusraketeista.....mikä tämän koiran turkin repiminen nyt on?
      Siis on vahingoitettu koiraa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2642
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      65
      2586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2310
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1599
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1462
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1260
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe