Olenko lihava kun olen 148cm ja 35 kg olen ex anorektikko. Ja alkaa ahdistaa toi paino. Mulla näkyy kylkiluut ja lapaluut ja selkäranka . Mutta tuo paino on liikaa. Tekisi mieli lopettaa syöminen mutta sitten joutuu vaan sairaalaletkuihin makaamaan. Olen siis 12v tyttö. Kiitos jos vastaat.
Anoreksia painaa
Kysymysanoreksia
1168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voisko joku vastata
Et ole ollenkaan liian painava ikäisesi pitäisi syödä, että kasvaisi pituutta ja jaksaisit paremmin ehdotan, että syöt vähän ja usein älä pidä painoasi liian korkeana, koska olet alipainoinen. Jos syöt säännöllisesti ja monipuolisesti et liho ,sillä säännöllinen ateriarytmi pitää nälän loitolla ja ei lihota. Tsemppiä sulle :)
Kiitos asiallisesta vastauksestasi :)
Voi ihana 12-vuotias tyttö. Omalla lapsellani on anoreksia ja hän on jo 25 vuotias (sairastanut n. 5 vuotta ja kannan edelleen huolta hänen syömisistään. Muista että sinun pitää syödä säännöllisesti 3-4 tunnin välein jotta toivut sairaudestasi ja silloin painosi ei todellakaan nouse liikaa mutta pysyt terveenä. Olen käynyt jos jonkun moisilla luennoille ja todennut että anoreksiasta parantuminen on todella rankkaa mutta siitä kyllä selviää kun seuraat säännöllistä syömisrytmiä. Kaikkea hyvää sinulle muista että et ole sairautesi kanssa yksin aina voit ottaa yhteyttä esim. syömishäiriöliittoon .Tsemppiä sinulle!!!!
T:äiti
Kiitos vastauksesta :)
Mukavaa uutta vuotta sinulle ja kaikkea hyvää!
Kirjoittele !
Kiitti sulle!
Et todellakaan ole lihava!!!!:)
Hyvä:)
Et todellakaan ole lihava. Entisenä anorektikkona tiedän ettei ole helppoa, mutta ei pitäisi tuijotella niin tarkasti painoa. Itse olen nyt 165cm ja 63kg, joka edelleen kuulostaa musta aika hurjalta. Vartaloltani olen kumminkin nyt normaali ja siksi olenkin päättänyt ettei tolla painolla ole niin väliä, vaan sillä että olen tyytyväinen siihen mitä peilistä näen. Ja kuten edelläkin jo mainitaan niin säännöllinen ruokavalio on todella tärkeä.
Tsemppiä sulle! :)
kiitti =)