Yksi myönteinen asia...

Kenes_poikii

...ajatellen meidän työelämää. Olemme saaneet tehdä työmme Suomen työhistorian parhaimmissa olosuhteissa. Meillä on ollut työehtosopimukset, ammattiliitot ja työlaki, jotka ovat taanneet meille vähintään työterveydenhoidon, palkalliset sairaslomat, ilta-, yö-, la-, su- ja ylityöpalkanlisät, työajat ja vuosilomat.
Nämä edut tulivat 60-70-lukujen vaihteen vaiheilla, sitä ennen vallitsi villit lait. Nykyään edut ovat jälleen huononemassa, kun me olemme jo eläkkeellä.
Tässä yksi kiitollisuuden asia meidän elämässämme.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kenes-poikii"

      Älä hirveesti innostu meistä.
      Me saimme tuon kaiken koska Suomella oli myytävää, ja arvokkaat johtajat,
      sekä osaavat pomot.
      Oli varaa antaa kansalle kuvitelmia sen omasta erin-omaisuudestaan.
      Antaa kansan liittojen leikkiä.
      Kansamme on nyt huono.
      Paljon huononpi.
      Huonoten yhä.
      Myytävää ei saa kaivaa edes maan alta.
      Viher-piperrys-typeryys estää.
      Muista siis kiittää johtajiamme elämästämme itsesi sijasta.
      Moittia lapsiamme omien johtajiensa kurjuudesta.

      Oli typerää tehdä uusi aloitus asiasta.
      Täällä on jo kymmeniä.

      H.

    • samalta.näyttää

      Ookko sää Martti Ahtisaari vai miks sulla on hänen kuvansa profiilissas? ;))

      • En ole illuminaattipomo Mara §(*_*)§


    • Kiitollisuuteen on aihetta.
      Me olemme se hyvinvoinnin ähkyyn läkähtyvä sukupolvi, valitettavasti, jolle edellinen taisteli kaikki hyvät edut ja nyt viimeiset meistä henkitoreissaan yrittävät roikkua kaikessa hyvässä ja luulevat, että tätä auvoa kestää loputtomiin. Ainahan sitä pitää lapsilleen tietysti parempaa jättää, mutta lapsille on odotettavissa myös paljon vaatimattomampaa. Toisaalta, he ovat ensimmäinen todella reilusti perivä sukupolvi. Toivottavasti tajuavat, että elämää voi elää tuijottamatta vain ja ainoastaan omaan napansa.

    • Kiitollinen.silti

      Komppaan aloittajaa, on ollut hyvä työelämä. On saanut olla aina töissä. Ehkä niin hyviä etuja ei olisi kannattanut olla, ettei olisi niin hyvään tottunut. Olisi eletty vähän aikaa velatonta elämää. 70-luvulla annettiin etuja, joita työssä käyvä ei olisi tarvinnut. Valtion velalla eduskunta antoi edut, että sai kannatusta. Saimme puolison kanssa alle keskiarvopalkkaa, mutta lapsilisiä emme olisi tarvinneet. Saivat sitten lapset, kun lähtivät opiskelemaan. Sijoittamisen edut olivat melkoiset. Jos omisti kaksi vuokra-asuntoa, yhteiskunta maksoi kaikki velasta aiheutuneet kulut. Ja silloin oli vielä vastuunsa tuntevat vuokralaiset. Nyt ei kannata yksityisen vuokrata, on lusmuilijoita ja toki ihan niitäkin, jotka eivät pysty maksamaan, vaikka haluaisivat. Jos tavoitteita oli, oli helpompi toteuttaa kuin tänä päivänä. Ja mitä sitten kun sai vähän pesämunaa vanhuuden varalle? Niiltä otetaan, joilla on, vaikka miten olisi saatu vaatimattomalla elämällä. Ne, jotka olivat sitä mieltä, että viis säästämisestä, kokemukset rikastuttavat, saavat yhteiskunnalta nyt enemmän kuin ne jotka elivät kohtuullisesti, vaikka samat tulot on ollut.

    • Olimme sekä suuri, nuori, vähään tyytyvä työntekijäryhmä että suurin kuluttajaryhmä kautta aikojen maassamme. Sitä ei sovi unohtaa. Talouden alamäki johtuu myös siitä että me suuret ikäluokat emme enää kuluta "tarpeeksi", emmehän tarvitse oikein mitään. Kaikki on jo, paitsi päivittäinen ruoka josta vähintään 90% (oma arvio, voi olla pielessäkin) ostetaan kaupasta.
      Vanhemmille meidän on syytä olla kiitollisia, koska he itseään säästelemättä selvittivät maamme viime sodista itsenäisenä kansakuntana. Ja järjestivät meille mahdollisuuden opiskella, matkustaa ja muutenkin järjestää elämämme "oman maun mukkaan".

    • jyaihjeeeeee

      Olemme ne viimeiset mohikaanit oikeastikin, on enää vain villiä länttä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      183
      1536
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      196
      1367
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1119
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      823
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      701
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      681
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      640
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe