Ei mitään alennuksia

romelda24

Siis alennus myyntejä ole olemassakaan,sehän on vaan kauppiasten strategiaa saada joulun jälkeen kauppoihin heräte ostoina palautetut lahjat,saada menemään poistoon mahdollisimman pienellä tappiolla.Eniten se allus koskee krääsää jolla ei tee yhtikäs mitään sekä jouluna jääneitä ruokia,kaikkein vähiten alennuksia on elektroniikassa kuten em tietokoneet telvisiot jne vai kuvitteletteko että ahneet kapitalisti kauppiaat myyvät tappiokseen?:) Ei ruoan hinnassakaan ole mitään alennuksia,sen alennuksen maksaa suomalainen tuottaja ,suurimmat hyötyjät ovat edelleenkin teollisuus sekä kauppiaat

5

168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hintahuuumaa

      Aivan totta. Hinnoittelu rakennetaan niin että tavaroista otetaan korkein saatava hinta jolla ne menevät kaupaksi. Ne jotka eivät mene kaupaksi myydään pois alennetulla hinnalla koska ei niitä kukaan omaksi tappiokseen halua jättää varastoon homehtumaan. Kokonaisuus ratkaisee ja halvemmalla myydyt tavarat maksatetaan kalliimpien myynnillä. Toisaalta Dressman myy 20 euron arvoisia housuja ensin 40 eurolla jotta voi antaa "alennusta" 50 %.

    • Totta_tuokin

      Ei ole aleja. Minusta tavaran hinta on se mikä se on koko myyntikaaren alusta loppuun - siitä keskiarvo toteutuneesta hinnasta. Hätäsimmät ostaa kalliilla ja lopussa saman tavaran saa paljon halvemmalla. Loppupäässä valikoima vaan on huomattavasti heikompi.

    • laskuoppiaaaa

      niin sanottuun normaalihintaan lasketaan varaukset alesta...varkaus ym hävikköjutut ym ym...eli ei ne aletuotteetkaan tappiolla kaupoilta lähde.

      • kauppiaanpojanpoika

    • Itsemaksettu

      Price discrimination on pelin nimi. Eli kyllä siis saa halvalla aika usein jos on silmää. Hätäinen ja huonosti valmistautunut maksaa täyden hinnan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1332
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1113
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe