Sonkajärvi pitäisi liittää Iisalmeen

SaludoaPannuun

Sonkajärven pitäisi mitä pikimmin liittyä Iisalmeen. Sonkajärvi on yksi monista turhista itsenäisistä kunnista. Kuntaliitokset ovat hyväksi. Terveyskeskus lopetettava, samoin lukio.

7

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikäteen

      Harvinaisen viisasta puhetta.

    • Niinonjoooo

      Sonkajärvee ja iisalmee ei ois pitäny ees keksiä,vaan pelkästään vieremä...Oltaspahan kaekki vieremäläisijä eekä tarviis siitä inttee...

      • Tottapuhhuin

        Sitten saes sannoo, että lähtösin Vieremältä ja syntyny pieremällä.


    • kolmesuurta

      Eiköhän ajan olloon pidä liittyäkin iisalmeen. Kun asukkaissa alkaa olla liikaa eläkeläisiä sonkajärvelläki, ei veroeurot riitä minkäänlaisiin oman kunnan palveluihin. Liitteen mukaisesti tulee vielä käymään, mitä sitä turhaa rimpuilee kun yhteen vaan.Pohjois-savossa tulee olemaan kolme suurta kuntaa tulevaisuudessa. Mikä siinä oikein pelottaa, kun se on luonnonlaki kun väki vähenee ja vanhenee.

      http://yle.fi/uutiset/kiire_ja_pakkoliitokset_pelottavat_pohjois-savon_kuntapaattajia/5071818

    • alakuperräinen

      Ee se Rutakko ennee sen rumemmaks ja rakeemmaks muutu vaekka liitettäs Raatavuaraan. Ee ne tosin tunnu huolivan... kunnanjohtookaan.

    • sondepaukut

      Ei kiitos! Iisalmelaisena kannatan ehdottomasti Sonkajärven pysymistä omana kuntanaan.

    • pylykkerö1982

      Ei se ole elämä sen auvoisempaa Iisalmessakaan. Minusta Ylä-Savon kuntien olisi hyvä pysyä itsenäisenä jotta saadaan pidettyä valtion liittämishimo ja maakuntien alasajo kurissa. Yhteistyötä tehdään ja toista autetaan, mutta itsenäisinä oman vaakunan alla. Jos kunnat yhdistetään niin esim. Vieremältä jää varmasti uusi terveyskeskus kylmäksi, samoin kuin Sonkajärvelläkin laitetaan pönkkä ovelle. Peruspäivystys kuuluu minusta kansalaisen oikeuksiin ilman että kylän ytimestä pitää lähteä 25km päähän nuhaa valittamaan.

      Valtio yrittää vaan ajaa kaikki isompiin keskuksiin jotta hallinta olisi helpompaa. Kun Ylä-Savo liitetään yhteen niin seuraava askel on liittää Ylä-Savo Kuopioon jotta saadaan loputkin täältä näivettämällä puristettua isompaan kasvukeskukseen. Ihmisen paikka on siellä missä se on hyvä olla, suurimmalle osalle meistä jotka täällä nyt asuu niin paras paikka on täällä. Ei missään kerrostalokaksiossa 5000 ihmisen lähiössä. Täällä on tilaa elää ja hengittää. Itse en ainakaan enää kasvukeskuksiin lähde kun sieltä olen kerran pois päässyt, ennemmin pusken heinää Sonkakankaalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2426
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2030
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1966
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      48
      1695
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      139
      1428
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1096
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      905
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      893
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      888
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      886
    Aihe