Sonkajärven pitäisi mitä pikimmin liittyä Iisalmeen. Sonkajärvi on yksi monista turhista itsenäisistä kunnista. Kuntaliitokset ovat hyväksi. Terveyskeskus lopetettava, samoin lukio.
Sonkajärvi pitäisi liittää Iisalmeen
7
192
Vastaukset
- järkikäteen
Harvinaisen viisasta puhetta.
- Niinonjoooo
Sonkajärvee ja iisalmee ei ois pitäny ees keksiä,vaan pelkästään vieremä...Oltaspahan kaekki vieremäläisijä eekä tarviis siitä inttee...
- Tottapuhhuin
Sitten saes sannoo, että lähtösin Vieremältä ja syntyny pieremällä.
- kolmesuurta
Eiköhän ajan olloon pidä liittyäkin iisalmeen. Kun asukkaissa alkaa olla liikaa eläkeläisiä sonkajärvelläki, ei veroeurot riitä minkäänlaisiin oman kunnan palveluihin. Liitteen mukaisesti tulee vielä käymään, mitä sitä turhaa rimpuilee kun yhteen vaan.Pohjois-savossa tulee olemaan kolme suurta kuntaa tulevaisuudessa. Mikä siinä oikein pelottaa, kun se on luonnonlaki kun väki vähenee ja vanhenee.
http://yle.fi/uutiset/kiire_ja_pakkoliitokset_pelottavat_pohjois-savon_kuntapaattajia/5071818 - alakuperräinen
Ee se Rutakko ennee sen rumemmaks ja rakeemmaks muutu vaekka liitettäs Raatavuaraan. Ee ne tosin tunnu huolivan... kunnanjohtookaan.
- sondepaukut
Ei kiitos! Iisalmelaisena kannatan ehdottomasti Sonkajärven pysymistä omana kuntanaan.
- pylykkerö1982
Ei se ole elämä sen auvoisempaa Iisalmessakaan. Minusta Ylä-Savon kuntien olisi hyvä pysyä itsenäisenä jotta saadaan pidettyä valtion liittämishimo ja maakuntien alasajo kurissa. Yhteistyötä tehdään ja toista autetaan, mutta itsenäisinä oman vaakunan alla. Jos kunnat yhdistetään niin esim. Vieremältä jää varmasti uusi terveyskeskus kylmäksi, samoin kuin Sonkajärvelläkin laitetaan pönkkä ovelle. Peruspäivystys kuuluu minusta kansalaisen oikeuksiin ilman että kylän ytimestä pitää lähteä 25km päähän nuhaa valittamaan.
Valtio yrittää vaan ajaa kaikki isompiin keskuksiin jotta hallinta olisi helpompaa. Kun Ylä-Savo liitetään yhteen niin seuraava askel on liittää Ylä-Savo Kuopioon jotta saadaan loputkin täältä näivettämällä puristettua isompaan kasvukeskukseen. Ihmisen paikka on siellä missä se on hyvä olla, suurimmalle osalle meistä jotka täällä nyt asuu niin paras paikka on täällä. Ei missään kerrostalokaksiossa 5000 ihmisen lähiössä. Täällä on tilaa elää ja hengittää. Itse en ainakaan enää kasvukeskuksiin lähde kun sieltä olen kerran pois päässyt, ennemmin pusken heinää Sonkakankaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352226
- 841303
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361226- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565