Kummitustarina 31.12.2006

Uusi vuosi, raketteja, pakkasta, lunta. Olemme ystäväperheen kanssa ottamassa uutta vuotta vastaan perinteiseen tapaan: ruokaa, pelaamista, kuohuviiniä, väkeviä, raketteja.

Minulla on koko ajan niin kylmä, että tuntuu kuin sisäpuolelle olisi isketty jokin jääkylmä metallilieriö joka imee kaiken lämmön kehostani. Jalkani jäätyvät kiinni maahan. Palelee, ajatus ei kulje. Päätän: huomenna alan laihduttaa enkä syö enää lainkaan mitään makeaa, en karkkia en pullaa. Telkkarista tulee 1.1.2007 listaohjelma jossa esitetään 50 biisiä takaperin numerosta 50 numeroon 1.

Ajan autollani pitkää työmatkaa, ja ollessani palaamassa töistä eräänä päivänä tuntuu siltä kuin kela pyörähtäisi käyntiin päässäni ja se alkaa näin "Hänen harmaat silmänsä." Ei mitään muuta. Näen yöllä unta, että joku sivelee kasvojani kuin yrittäen painaa mieleensä sen, minkä näköinen olen. Olen peloissani, mutta ajattelen että se on varmaankin vain unta. Se on kuitenkin niin kummallinen kokemus että päätän alkaa pitää blogia netissä, ja aloitan sen näin: "Minä olen maailman viimeinen ihminen joka tulee hulluksi."

Tarina jatkuu....
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Älä jaa tätä juttuasi täällä, hörhöilijöille on omatkin saittinsa!

Äänestä

Ei kiinnostakaan, mutta kirjoitan silti koska pidän lasten pelottelusta. Kannattaa saatana pelätä, koska olen itsekin pelännyt niin vitun helvetisti että en välitä enää mitään vaan kirjoitan tämän paskastoorin nettiin joka puolelle.

Äänestä

 Kummitustarina 31.12.2006 osa 2


Randomikertomuksia

28.12.2015 22:33

Kummistustarina jatkuu osa 2.

Alan kirjoittaa nettiin blogia nimellä anna mia jossa kirjoitan joka päivä jotakin mieleen tulevaa ja omasta mielestäni tärkeää. Omia tekemisiäni, lasteni tekemisiä, alan lukea artikkeleja lehdistä ja kommentoida niitä, lisään joukkoon musiikkivideoita. Löydän kummallisen tavan edetä blogissani päivästä toiseen, kuin jokin asia nivoutuisi aina toiseen ja saisin edellisen päivän aiheesta aiheen seuraavaan.

Kirjoitan sinne auki ajatukseni monista asioista, avaruudesta, ihmisestä, muinaisajoista, nykyviihteestä, selitän elokuvia kuten "Seitsemän" ja muitakin sillä hetkellä pinnalla olevia asioita.

Näen öisin unia, joissa kerron itse itselleni oman syntymäni. Olen asunut Iisalmessa, ja odottanut siellä kirkon tornissa, kunnes olen nähnyt itseni syntyvän ja asettunut asumaan itse itseeni. Olen vain liian pitkä itselleni, ja jalkani jäävät nukkuessani omien jalkojeni ulkopuolelle. Minut on synnyttänyt lihava nisse, näin unessa selkeästi kerrotaan.

Ahas, ajattelen, asia selvä, ja päätän ottaa kaikki tapahtuvat asiat vastaan asenteella "kaikki mitä en ymmärrä on tapahtunut unessa, ja se mikä on tapahtunut unessa on vain unta eli ei hätää". Alan kirjoittaa enemmän ja enemmän siten, että saatan istua yöllä tuntikausia miettimässä ja kirjoittamassa omaan blogiini. En kirjoita mihinkään muualle.

Olen lopulta kesällä kirjoittanut niin pitkän ja pelottavan blogin että alan itsekin ikään kuin uskoa siihen että jos vielä kirjoitan, niin tapahtuu jotakin pahaa. Näen unta, että nukkuessani minulta otetaan pois jokin vihreä aine ja vaihdetaan se siniseen, mutta aamulla herätessäni olen kuitenkin jälleen vain oma itseni.

Läheiseni alkavat olla huolissaan minusta, koska olen uppoutunut kirjoittamiseen ja olen suunnattoman uupunut koko ajan. En enää jaksa töissä, ja yksinkertainen lenkki metsäpolulla saa minut itkemään koska olen kammottavan väsynyt. Alan itkeä jos joku vähänkin kommentoi kirjoittamistani, enkä enää itsekään ole varma siitä pitäisikö minun kirjoittaa mitään minnekään.

Syksyllä tuntuu, että kaikki on kirjoitettu mitä voi olla sanottavaa, ja blogini päättyy sanoihin: tämän kirjoitti se joka on se joka on se...sama kela, mikä alkoi keväällä, päättyy kuin sanoihin "äiti kolmekymmentä kuusi vuotta, poika viisitoista" mitä en itsekään ymmärrä, ja luettuani viimeisen kappaleen teen paperille yksinkertaisen tunnustuksen siitä että olen kirjoittanut moisen kertomuksen ja olen syyllinen sen kirjoittamiseen. Vien paperin poliisiasemalle, ja samana iltana minut on otettu sisään suljetulle osastolle mielisairaalaan.

Ensimmäisenä yönä sairaalassa näen unta että kuolen ja nousen aivan kuin itseni yläpuolelle, ja palaan kehooni kun sairaanhoitaja äkkiä avaa oven huoneeseen ja kysyy mikä on vikana. En edelleenkään tunne olevani sairas, kirjoitin vain sen mitä mielessäni oli. Mietin olenko hullu? Lääkärit epäilevät työuupumusta, ja kaikki terapiatuntini joita minulla on, pelkästään itken. Minusta ei saa mitään selkoa, ja mieheni on sitä mieltä että kirjottaminen on syypää tapahtuneeseen.

Minua tutkitaan, ja mitään ei löydy, eikä kukaan uskalla lukea netistä blogiani vaikka kehoitan ihmisiä lukemaan. Hoitajat ja lääkärit ovat sitä mieltä että minun pitää vähentää netissä roikkumistani. Mitään diagnoosia minulle ei oikein pystytä antamaan, jotkut ovat sitä mieltä että olen sekopäinen larppaaja, toiset taas että olen skitso ja itse olen vain äärettömän väsynyt ja nukun putkeen kaksi viikkoa ja lähden sitten kotiin. On lokakuu 2007.

Kahden viikon päästä pääsen pois, ja olen poissa lähes vuoden työelämästä. Olen jo sairaalassa ollessani poistanut blogini netistä ja siitä jää itselleni vain alkupuolisko jonka tallensin CD:lle - loppua en enää uskaltanut tallentaa minnekään. CD kulkee mukanani parissakin muutossa, mutta sittemmin se häviää kokonaan enkä enää muista mitä siinä kerrotaan.

Unohdan koko jutun, ja pidän kolmen vuoden ajan koko episodia vain elämääni osuneena painajaismaisena jaksona jonka olen unohtanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jatkokertomus kirjoitti:

Uusi vuosi, raketteja, pakkasta, lunta. Olemme ystäväperheen kanssa ottamassa uutta vuotta vastaan perinteiseen tapaan: ruokaa, pelaamista, kuohuviiniä, väkeviä, raketteja.

Minulla on koko ajan niin kylmä, että tuntuu kuin sisäpuolelle olisi isketty jokin jääkylmä metallilieriö joka imee kaiken lämmön kehostani. Jalkani jäätyvät kiinni maahan. Palelee, ajatus ei kulje. Päätän: huomenna alan laihduttaa enkä syö enää lainkaan mitään makeaa, en karkkia en pullaa. Telkkarista tulee 1.1.2007 listaohjelma jossa esitetään 50 biisiä takaperin numerosta 50 numeroon 1.

Ajan autollani pitkää työmatkaa, ja ollessani palaamassa töistä eräänä päivänä tuntuu siltä kuin kela pyörähtäisi käyntiin päässäni ja se alkaa näin "Hänen harmaat silmänsä." Ei mitään muuta. Näen yöllä unta, että joku sivelee kasvojani kuin yrittäen painaa mieleensä sen, minkä näköinen olen. Olen peloissani, mutta ajattelen että se on varmaankin vain unta. Se on kuitenkin niin kummallinen kokemus että päätän alkaa pitää blogia netissä, ja aloitan sen näin: "Minä olen maailman viimeinen ihminen joka tulee hulluksi."

Tarina jatkuu....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu