Clusia (valefiikus) Ikeasta, pistokkaat?

tiinaclusia

Ostin kesällä Ikeasta clusian. Se on pysynyt tosi hyvänä vähällä hoidolla. Tietäisikö joku, miten siitä voisi tehdä uusia alkuja? Netistä en löytänyt tietoa. Kiitos

6

9107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee todella myöhässä, mutta vastaan kun en ollut itsekään löytää vastausta:
      https://m.youtube.com/watch?v=PBP-3MaL63U

      Eli oksa lasipurkkiin veteen ja valoisaan paikkaan (muttei suoraan auringonvaloon). Vettä noin 10-20cm. Vettä ei pidä vaihtaa päivittäin, vaan antaa kasvin imeä itseensä, ja putsata astia ja vaihtaa vesi noin 1-2 viikon välein. Kun juuret kasvaneet, kasvin voi istuttaa normaalisti tai jatkaa sen pitämistä vedessä. Videolla näkyvässä kasvissa jo suht runsas juuristo, tämä ollut juurtumassa vesiastiassa muutamia kuukausia.

    • Anonyymi

      Yritin itse leikkaamalla yhden oksan irti. Pidin sitä vedessä monta kuukautta mutta juuria ei syntynyt. Luulen että oli virhe ottaa puumainen varsi. Nyt aion kokeilla uudestaan vihreävartisella oksalla sekä niin että laitan lehden vesilasiin. Nähtäväksi jää...

    • Anonyymi

      Klusiani tiputti lehtiään niin paljon, että lopulta katkoin oksien päähän jäljelle jääneet lehtitupsut. Leikkasin kaksi oksaa ”vihreältä” puolelta ja kaksi puutuneelta puolelta. Laitoin kumpaakin laatua (sekä vihreältä että puutuneelta puolelta katkaistun) yhdet vesilasiin ja toiset kukkapurkkiin multaan. Puutuneen osan puolelta leikattu, suoraan multaan laitettu oksa kuivui ja kuoli, koska se oli kaatunut ja noussut mullasta ylös. Pidin vesilasiin laitettuja oksia ikkunalla kolme kuukautta, sinä aikana niihin ei ilmaantunut mitään juurentapaistakaan, mutta toisaalta eivät kuolleetkaan. Lopulta työnsin nekin multaan, ja nyt puoli vuotta myöhemmin näyttävät olevan hengissä edelleen.

      Tämän testin perusteella ei näytä olevan väliä, mistä kohti oksan katkaisee.

    • Anonyymi

      Hei! Voi ottaa ja ainakin vedessä juurtui. Kesti n. 3vk ennen kun sai kaksi juurta. Just olen laittamassa pienokaisen ruukkuun.

    • Anonyymi

      Itsellä ei syntynyt vesilasissa juuria kuukausien jälkeenkään, mutta tökkäsin vaan multaan ja nyt kasvaa ja hienot juuret oli tullu!

    • Anonyymi

      Viherkasvina ei erityisen näyttävä, mutta joissakin kauniit kukat. Onkohan kukaan saanut kukkimaan asunnossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2553
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2536
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      197
      2361
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1851
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      350
      1251
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1169
    Aihe