Clusia (valefiikus) Ikeasta, pistokkaat?

tiinaclusia

Ostin kesällä Ikeasta clusian. Se on pysynyt tosi hyvänä vähällä hoidolla. Tietäisikö joku, miten siitä voisi tehdä uusia alkuja? Netistä en löytänyt tietoa. Kiitos

6

10427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee todella myöhässä, mutta vastaan kun en ollut itsekään löytää vastausta:
      https://m.youtube.com/watch?v=PBP-3MaL63U

      Eli oksa lasipurkkiin veteen ja valoisaan paikkaan (muttei suoraan auringonvaloon). Vettä noin 10-20cm. Vettä ei pidä vaihtaa päivittäin, vaan antaa kasvin imeä itseensä, ja putsata astia ja vaihtaa vesi noin 1-2 viikon välein. Kun juuret kasvaneet, kasvin voi istuttaa normaalisti tai jatkaa sen pitämistä vedessä. Videolla näkyvässä kasvissa jo suht runsas juuristo, tämä ollut juurtumassa vesiastiassa muutamia kuukausia.

    • Anonyymi

      Yritin itse leikkaamalla yhden oksan irti. Pidin sitä vedessä monta kuukautta mutta juuria ei syntynyt. Luulen että oli virhe ottaa puumainen varsi. Nyt aion kokeilla uudestaan vihreävartisella oksalla sekä niin että laitan lehden vesilasiin. Nähtäväksi jää...

    • Anonyymi

      Klusiani tiputti lehtiään niin paljon, että lopulta katkoin oksien päähän jäljelle jääneet lehtitupsut. Leikkasin kaksi oksaa ”vihreältä” puolelta ja kaksi puutuneelta puolelta. Laitoin kumpaakin laatua (sekä vihreältä että puutuneelta puolelta katkaistun) yhdet vesilasiin ja toiset kukkapurkkiin multaan. Puutuneen osan puolelta leikattu, suoraan multaan laitettu oksa kuivui ja kuoli, koska se oli kaatunut ja noussut mullasta ylös. Pidin vesilasiin laitettuja oksia ikkunalla kolme kuukautta, sinä aikana niihin ei ilmaantunut mitään juurentapaistakaan, mutta toisaalta eivät kuolleetkaan. Lopulta työnsin nekin multaan, ja nyt puoli vuotta myöhemmin näyttävät olevan hengissä edelleen.

      Tämän testin perusteella ei näytä olevan väliä, mistä kohti oksan katkaisee.

    • Anonyymi

      Hei! Voi ottaa ja ainakin vedessä juurtui. Kesti n. 3vk ennen kun sai kaksi juurta. Just olen laittamassa pienokaisen ruukkuun.

    • Anonyymi

      Itsellä ei syntynyt vesilasissa juuria kuukausien jälkeenkään, mutta tökkäsin vaan multaan ja nyt kasvaa ja hienot juuret oli tullu!

    • Anonyymi

      Viherkasvina ei erityisen näyttävä, mutta joissakin kauniit kukat. Onkohan kukaan saanut kukkimaan asunnossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      280
      1046
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      86
      857
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe