Lymfooma koiralla

mamma-66

Koirani (4,5v) sai eläinlääkäriltä diagnoosin; lymfooma=imusolmukesyöpä. Imusolmukkeet kautaaltaan suurentuneet ( leuan alla,lavan edessä ja takajaloissa) Ohutneulanäytteessä näkyy epäkypsiä lymfosyyttejä suurimmaksi osaksi. Nyt 54 kg, hb hyvä 173, lämpö normaali. El:n mielestä voi elää vielä useamman kuukauden. Koira on täysin normaali oma itsensä. E.lääkäriin vein, koska tyttäreni käydessään ja halaillessaan koiraa huomasi patit kaulalla. Mies kertoi sitten kysyttäessä, että onhan hän.huomannut ne jo kuukausia aiemmin! Ei tullut mieleen kertoa! El. kertoi sytostaattihoidon mahdollisuudesta, mutta lähimpään paikkaan (Kouvola) on matkaa yli 100km ja hoidon haittavaikutukset voivat olla rajuja. El. kertoi myös, että ennen määrättiin kortisonia, mutta se voi aiheuttaa myös monia haittavaikutuksia (maksa-aravoissa, diabetes ym.). El. kehoitti unohtamaan koko patit jaottamaanyhteyttä sitten kun koirankunto vaatii viimeistä käyntiä el:llä. Koiralta menee ruokahalu, laihtuu, kuumeilua, mahaoireita. En vaan jaksa uskoa, kun koira on nyt ihan normaali! Onko muilla kokemuksia ko. taudista? Löysin vain jonkun keskustelun, joka meni epäasialliseksi heti alkuun. Nyt ei siis ole kysymys koiran kärsimyksen pitkittämisestä, vaan siitä kuinka kauan oireeton koira voi elää hyvää elämää? Onko se todella vain kuukausia?

1

1081

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hennesnooti

      labradorinnoutajamme eli 3 kuukautta lymfooman toteamisen jälkeen.keväällä se oli aivan terve,ainut oire oli että se ei mennyt uimaan.pian huomattiin pieni ihottuma jalassa,jota näytin ell.otettiin näyte ja tod .lymfooma.sai kipulääkkeeksi nestemäistä metacamia,ja kortisonipiikin.aika reippaana oli alussa,mutta vointi huononi nopeasti ja tuli eron aika.osanottoni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7259
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3841
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2433
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2372
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2266
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2179
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      41
      1846
    Aihe