Saksalainen Auris Hybrid ekotesti, voittajan keskikulutus 3,86 l/100km:
http://www.autobild.de/artikel/partneraktion-eco-challenge-von-toyota-und-auto-bild-1281635.html?bild=6&now=50#mmg
Loppukaneetti:
"Dafür ist das Ergebnis, auch ohne Toyota-Brille auf der Nase, sensationell. "
Suora käännös:
"Tämä tulos on jopa ilman Toyotalaseja nenällä sensaatiomainen"
Tässä myös tietoa Yariksen kulutuksesta:
https://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/yaris_hybrid_voitti_auto_bild-lehden_kulutusvertailun.json
http://www.autobild.de/artikel/partneraktion-eco-challenge-von-toyota-und-auto-bild-1281635.html?bild=6&now=50#mmg
Loppukaneetti:
"Dafür ist das Ergebnis, auch ohne Toyota-Brille auf der Nase, sensationell. "
Suora käännös:
"Tämä tulos on jopa ilman Toyotalaseja nenällä sensaatiomainen"
Tässä myös tietoa Yariksen kulutuksesta:
https://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/yaris_hybrid_voitti_auto_bild-lehden_kulutusvertailun.json
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toyotalta parasta tähän mennessä: alle 3,5 l / 100 km.
"Autotehtaiden kisassa pienipäästöisimmistä automalleista hybrideihin panostava Toyota nousee taas kärkeen. Toyotan uusi Yaris Hybrid selviää norminmukaisesta kulutuskokeesta vain 79 gramman päästöillä, mikä vastaa alle 3,5 bensalitran kulutusta."
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/2012-02-28/Toyotalta-parasta-tähän-mennessä-alle-35-l--100-km-3307890.html
Noihin kulutuksiin on päästy periteisinkin moottorein, noloa kun noilla ei pysty parempaan.
Perinteisin manipulointimenetelmin. Korjauksen jälkeen Wagenien kulutus nousee kuulemma kaksi litraa sadalla.
Et sitten uudempaa löytänyt, yli 4 vuotias tuo. Sanonpahan vaan, ettei tuollaisilla Tojoilla ole asiaa autobahnoille oikeiden autojen sekaan.
Oletko oikeasti ajanut saksan moottoriteillä? Mihin aikaan arkipäivänä siellä voi ajaa kovaa? Entä oletko ajanut saksan moottoritietä kun lomat alkaa? Siinä jatkuvassa pysähtelyssä hybridi on paras mahdollinen vempele.
ajelen päivittäin ja koetan pysyä poissa moottoritieltä niinä aikoina kun lomat alkavattai loppuvat. Silloin on miljoonia autoja tienpäällä. Kokemusta on kertynyt jo yli 20 vuoden ajalta ja kalenterista näkyvät koulujen lomat jotka määrittävät myös aikuisten loma-ajat. Kun ei ole enää pieniä lapsia ja voimme järjestellä omat menomme mielemme mukaan, lähdetään lomalle aina silloin kun sesonki ei ole päällä. Kerron esimerkin: Päätimme pistäytyä Mallorcalla ennen joulua, tarkoittaa 19-23.12 välisen ajan. Buukkasimme hyvät lennot kotikaupungista laatuyhtiöllä. Hotelli 4 tähteä puolihoidolla Riu-ketjusta. Kaikki tämä 2 hengeltä yhteensä 417€. Mitä matkoja saatte sillä rahalla Suomesta? Helmikuussa käydään autolla Itävallassa ja maaliskuussa lentäen Nizzassa. Siihen ei enää kannata sortua että jotain pakettimatkoja erehtyy tilaamaan kun voi rakentaa ja ostaa itse mielensä mukaisen matkan netissä. Oho, no nyt karkasi juttu ketjun aiheesta mutta palataan aiheeseen. Ajan siis hybridillä joka kuluttaa normaalissa kiireettömässä moottoritieajossa noin 7 l/100 km. Töytääminen täällä on turhaa koska se on todella rasittavaa ja aikahyötykin häviää ruuhkiin.
Voi teitä, eipä pahemmin kiinnosta saksan autobaanat kun suomessa ajelen, motarilla harvemmin. Tuo on kuulkaas tulevaisuutta, myös se, että kilpailijat myöntävät Toyotan parhaaksi sarjassaan. Innovaation ykkönen monelta sektorilta, ei vain autoista kuten valtaosalla kilpailijoista.
Pitää muistaa, että tuolloin huijarikonsernin autot olivat manipuloituja ja kuluttivat vähemmän polttoainetta. Kun huijareiden ohjelmisto nyt muutetaan polttoaineen kukutus kasvaa ja moottorin teho heikkenee. Hybridi on niihin verrattuna entistä edullisempi.
Keskikulutus 5,8 l/ 100km, että sillai todellisuudessa.
Miettikää niitä desilitrojanne.
toyota auris hybrid kulutus on valehdelluttu ollut järestään jopa 5,5 litraa. aivan järjettömiä lukuja hybridille kun diisseli kuluttaa vähemmän.näin hybridin myynti romahtanut.wag diiselit myö kuin häkää.EDELLEEN HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA