Miksi miinuskenkä irti?

Miksi tiettyjä korjauksia tai sähköihin liittyviä juttuja varten aina kehoitetaan ottamaan akusta miinuskenkä irti? Miksi juuri miinuskenkä? Miksei pluskenkää tai vaikka molempiä kenkiä?
41023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on maapuoli, ei synny kipinää tai oikosulkua, jos vaikkapa työkalu vahingossa koskettaa napaa. Myös molemmat kengät voi ottaa irti. Ensiksi - napa irti, sitten napa ja kiinnitys ensiksi napa ja viimeiseksi - napa. Simppeli juttu. Pitää vain tietää oikea järjestys.

Äänestä

Kiinteistösähköissä taas tehdään juuri toisin päin. Aina varmistetaan, että maadoitusjohdin on viimeinen joka irtoaa. Pistotulpan liitoksessakin suojamaajohdin jätetään pidemmäksi kuin muut, jotta se vetotilanteessa vedonpoiston pettäessä irtoaa viimeisenä. Maakaapeleissa on koko johdon ympäri menevä konsentrinen suojajohdinpunos, joka esim. lapion kaapeliin lyötäessä katkeaa kokonaan viimeisenä.

Joten siksi ihmettelin, miksi autosähköissä maadoitus onkin se joka pitää irrottaa ensin ja kytkeä viimeisenä.

Äänestä
  • Jos sähköä johtava työkalu osuu akun plus-navan ja minkä tahansa maatasossa olevan metalliosan väliin, niin akku on oikosulussa ja siitä tulee rumaa jälkeä. Akun oikosulkuvirta on helposti 1000 ampeeria, mikä riittää sulattamaan keskikokoisen jakoavaimen. Sen jälkeen akku räjähtää ja hapot leviää ympäriinsä, jolloin asentajalle tulee kiire huuhdella silmät ja riisua happoset vaatteet päältä. Sen takia korjaamoissa on tärkeää olla silmänhuuhtelupullo ja hätäsuihku.

    Irroittamalla akun miinusnavan edellisen kaltaisen onnettomuuden riski vähenee. On edelleen mahdollista oikosulkea akku laskemalla työkalu napojen väliin, mutta riski on pienempi. Pelkkä miinus-navan ja auton rungon yhdistäminen ei saa aikaan oikosulkua, vaan ainoastaan kytkee akun takaisin virtapiiriin. Vielä jos plus-puolen akunkengän päällä on muovinen suojakuori, kuten nykyään usein on, niin oikosulun syntyminen vaatii jo yrittämistä.

    Äänestä

Se on halpa henkivakuutus, kun on liikaa voltteja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plusmiinuskenkä kirjoitti:

Miksi tiettyjä korjauksia tai sähköihin liittyviä juttuja varten aina kehoitetaan ottamaan akusta miinuskenkä irti? Miksi juuri miinuskenkä? Miksei pluskenkää tai vaikka molempiä kenkiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu